کاشت میلگرد با چسب هیلتی یا کاشت بولت

کاشت میلگرد با چسب هیلتی
کاشت میلگرد با چسب هیلتی

به هنگام طراحی مقاوم سازی ساختمان و نیز مقاوم سازی فونداسیون همیشه بحث استفاده از سیستم های مهندسی انکر ( Anchoring system ) مد نظر طراحان مقاوم سازی ساختمان می باشد. در این ارتباط با بهره گیری از روشهای کاشت میلگرد با چسب هیلتی و کاشت بولت ( استفاده از چسب هیلتی ، Hilti-RE500 ) می توان بخشی از معضلات و مشکلات پیش آمده در سازه را حل نمود .

بزرگترین مزیت استفاده از چسب هیلتی ( Hilti-RE500 ) در روش کاشت میلگرد با چسب هیلتی رعایت استانداردها و قوانین بین الملی در فرایند تولید این چسب می باشد. همچنین به دلیل قیمت مناسب چسب هیلتی ( Hilti-RE500 ) در مقایسه با حجم چسب موجود در کارتریج آن که ۵۰۰ میلی متر می باشد قیمت فوق نسبت به چسبهای متفرقه با حجم کمتر مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین با استفاده از نرم افزارهای ویژه نحوه طراحی جهت کاشت میلگرد در بتن آموزش داده شده و میتواند جهت مهندسین طراحی مقاوم سازی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

 

چسب هیلتی ( Hilti – RE500 )

 

 

در خصوص کاشت بولت و انکر بولت نیز نرم افزار اختصاصی ارائه گردید که به منظور طراحی کاشت بولت و انکر بولت تهیه شده است.

چسب هیلتی ( Hilti – RE500 ) به دلیل دارا بودن بالاترین کیفیت تولید و پارامتر های مورد نظر جهت کاشت میلگرد و کاشت بولت ( روش کاشت میلگرد با چسب هیلتی ) نباید درخواست کارفرما جهت تطبیق بارهای وارده بر میلگرد های کاشته شده قادر به پاسخگویی تست کشش میلگرد و بولت ( Pull off ) بوده و این شرکت پیشنهاد می نماید جهت تدقیق و کنترل کیفیت اجراء و به منظور بررسی یکنواختی کیفیت بتن در محل اتصال میلگرد کاشته شده تست کشش انجام پذیرد.

به هنگام طراحی مقاوم سازی ساختمان به صورت کلی و یا تقویت یک جزء از سازه مانند اضافه کردن یک تیر و ستون بتنی به سازه موجود استفاده از روش کاشت میلگرد و یا کاشت بولت یکی از راههای مطمئن و ایمن می باشد. استفاده از نرم افزار مخصوص هیلتی
( Hilti RE 500 ) حاشیه ایمنی طراحی را بالا برده و با در نظر گرفتن سایز میلگرد جهت کاشت و تعداد و تراکم آنها در نقطه مورد نظر عمق ایمن مورد نیاز جهت کاشت میلگرد را مشخص می نماید. نکته مهم در طراحی روش کاشت میلگرد یا کاشت بولت عدم نزدیکی بیش از حد میلگرد های کاشته شده و یا بولت های مورد نیاز جهت کاشت بر روی صفحات فولادی می باشد.

زیرا چنانچه رعایت فاصله مجاز بین ۲ میلگرد کاشته شده مجاور هم نگردد خط ترکی ما بین بتن ۲ میلگرد کاشته ایجاد گردیده که این امر قدرت کششی و برشی میلگرد کاشته شده را به شدت کاهش می دهد.

 

نرم افزار مخصوص هیلتی ( Hilti RE 500)

 

نکات مهم در طراحی به روش کاشت میلگرد با چسب هیلتی یا کاشت بولت

  • عدم اعمال نیروی خمشی به میلگرد های کاشته شده و بولت های کاشت شده به منظور ایجاد کنسول در سقف ها و تیر های بتنی می باشد. بدلیل اعمال لنگر های خمشی زیاد توأم با نیروی برشی و در جهت ضریب اطمینان مقاوم سازی ساختمان حتی المقدور از طراحی سازه های الحاقی فولادی یا بتنی به صورت تیر کنسول – دال کنسول با استفاده از روش کاشت میلگرد یا کاشت بولت خود داری میگردد.

توصیه این شرکت استفاده از روش ترکیبی تیر کنسول و دستک و با دال کنسول و دستک در روش کاشت میلگرد و کاشت بولت با استفاده از چسب هیلتی ( Hilti RE 500 ) می باشد.

  • عدم کاشت میلگرد یا کاشت بولت با چسب هیلتی ( Hilti RE 500 ) با سایز مته نامناسب در خصوص سایز های پایین میلگرد در خصوص کاشت میلگرد می بایست سایز مته چهار میلیمتر بزرگتر از سایز میلگرد باشد. در خصوص سایز های بزرگ در کاشت میلگرد با چسب هیلتی یا کاشت بولت با چسب هیلتی ( Hilti RE 500 ) سایز مته پنج میلیمتر بیشتر از قطر کاشت شده خواهد بود. و در ارتباط با کاشت میلگرد با سایز بسیار بزرگ تا هفت میلیمتر می توان قطر مته را بزرگتر از قطر میلگرد جهت کاشت در نظر گرفت.
  • عدم بکار گیری مته های الماس شکسته در کاشت میلگرد یا کاشت بولت با چسب هیلتی ( Hilti RE 500 ) بکار بردن مته های الماس شکسته شاید بتواند راهکاری جهت کاشت میلگرد با استفاده از چسب هیلتی ( HILTI-RE500 ) باشد اما بدلیل اینکه قطر مفید سوراخ ایجاد شده کمتر از قطر مورد نظر در استاندارد کاشت میلگرد می باشد.باعث کاهش مصرف چسب هیلتی (HILTI-RE500) گردیده وطبیعتاً در میزان کارایی کششی میلگرد کاشته شده و عدم توانایی تحمل نیرو توسط میلگرد کاشت خواهد گردید.

 

فرچه کشی و هواگیری

 

 

فرچه کشی و هواگیری در کاشت میلگرد با چسب هیلتی یا کاشت بولت

متأسفانه دیده شده است که عملیات کاشت میلگرد و کاشت بولت با چسب هیلتی ( HILTI-RE500 ) توسط افراد فاقد صلاحیت و آموزش ندیده انجام گرفته و بدلیل عدم آشنایی و در اختیار نداشتن لوازم و تجهیزات کاشت میلگرد و بولت بدون فرچه کشی و هواگیری مبادرت به کاشت میلگرد و بولت می نمایند. این امر بدلیل وجود میزان زیادی خاک حاصل از حفاری در سوراخ ایجاد شده و عدم تخلیه گردو غبار و ریز سنگهای حاصل از سوراخکاری باعث آغشته شدن چسبهای هیلتی ( HILTI-RE500 ) به خاک و گرد وغبار داخل حفره شده و عدم چسبندگی چسب و میلگرد کاشته شده در سوراخ را در پی خواهد داشت. که بدنبال آن کاهش میزان باربری میلگرد کاشته شده را به دنبال دارد.

 

کاشت میلگرد و بولت با اعمال ضربه

 

کاشت میلگرد و کاشت بولت با اعمال ضربه

چنانچه سایز مته استاندارد و مناسب قطر میلگرد کاشته شده نباشد یا همانطور که اشاره گردید از مته الماس شکشته در کاشت میلگرد استفاده گردد به هنگام قرار دادن میلگرد در سوراخ، میلگرد براحتی فرو نرفته و می بایست با ضربه زدن توسط چکش یا پوتک میلگرد را درون سوراخ قرار داد. لذا با توجه به اینکه روش مناسب قراردادن میلگرد در سوراخ روش چرخشی و بیرون آوردن و مجدداً داخل کردن میلگرد می باشد لذا به هنگام اعمال ضربه هوای داخل سوراخ خارج نگردیده و عملاً میلگرد کاشته شده کاملاً به چسب تزریق شده آغشته نخواهد شد که این موضوع باعث کاهش ظرفیت باربری میلگرد کاشته شده خواهد شد.

 

چسب کاشت میلگرد و بولت هیلتی

چسب کاشت میلگرد و بولت هیلتی از نظر بسته بندی نیز دارای دو نوع می باشد. چسب های کاشت بولت با بسته بندی تزریق به روش گان و چسب های کاشت بولت با بسته بندی حجمی و کیلوگرمی.

کاشت بولت در بتن دارای مراحل مختلفی می باشد. عملیات کاشت بولت و بولت در بتن مسلح به ترتیب شامل سوراخ کاری بتن به وسیله دستگاه کرگیری یا گرد بر بتن به عمق و قطر مناسب و لازم ، شستشو و تمیزکاری داخل سوراخ به وسیله دستگاه دمنده و مکنده ، تزریق و اعمال چسب به وسیله گان یا به صورت شره ای ( با توجه به نوع بسته بندی ) و نصب بولت می باشد.

عمده بولتهای کاشت شده به این روش بسته به نوع چسب ، پس از گذشت ۴۸ ساعت از زمان اجرا قابل بهره برداری می باشند. از جمله نکات حائز اهمیت در عملیات کاشت بولت در بتن تمیز کاری مناسب سوراخ ایجاد شده می باشد.

عملیات کاشت بولت اجرایی از طریق آزمایش کشش بولت کاشت شده قابلیت کنترل کیفی را دارد. نتیجه مثبت در این آزمایش بریدگی بولت می باشد. لازم به ذکر است قلوه شدن بولت و یا خارج شدن بولت در تست عملیات کاشت بولت گزینه های دیگر ممکن می باشند. در صورت بروز این دو نتیجه این امر نشان از مشکلات اجرایی و یا محاسباتی در عملیات کاشت بولت در بتن دارد.