رفتن به صفحه ی محتوا

آرشیو

مقاوم سازی و افزایش ظرفیت خمشی سقف کوبیاکس با استفاده از لمینت کربن FRP

به منظور افزایش ظرفیت باربری دال برای بارهای زنده و یا بازگرداندن مقاومت از دست رفته دال به موجب خوردگی در فولاد می توان از روش مقاوم سازی با  FRP و مصالح FRP استفاده کرد.با توجه به اینکه سیستم سقف های بتنی کوبیاکس جهت اجرا دهانه‌های بیش از حدودا ۱۰ متر بکار میرود لذا عدم دقت در اجرا این نوع سقف ها و عدم رعایت دقیق نکات فنی میلگرد گذاری و بتن ریزی بلافاصله باعث تغییر شکل و خیز و احیانا ترک در سقف میگردد. در این پروژه بدلیل عدم رعایت ضوابط ویژه بتن ریزی باعث بروز ترکها ی خمشی در بخش میانه سقف شده است.

با استفاده از نرم افزار آباکوس سقف فوق مدلسازی و تحلیل گردید و نهایتا جهت کنترل خمش و جلوگیری از خیز بیش از حد استفاده از لمینت کربن با ضخامت طی۱٫۲ میلیمتر در دستور کار قرار گرفت.

 اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد)
بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد.
در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.
ادامه مطلب

طراحی و اجراء مقاوم سازی برج نیاوران با الیاف کربن و شیشه FRP

بدلیل افزایش بارهای ثقلی و زلزله که ناشی از ۲ طبقه مازاد می باشد ، سازه مذکور نیازمند بازنگری گردید. در فاز یک مطالعات وضعیت سازه اجراء شده و کنترل و انطباق نقشه ها و مدلسازی سازه با وضع موجود انجام پذیرفت. سپس با اصلاح مدل سازه ای و افزایش بار های سازه ای جدید المانهای تیر وستون ضعیف و نیازمند طرح تقویت مشخص گردیدند.

چندین روش جهت تقویت و مقاوم سازی با FRP سازه فوق پیشنهاد گردید که سرانجام با توجه به ارزیابی های ریالی و زمان انجام کار تصمیم به تقویت سازه با استفاده از الیاف CFRP و GFRP طراحی تیرها و ستونهای پروژه آغاز گردید . لازم بذکر است در تقویت برخی از تیرها از لمینتهای CFRP با ضخامت ۱٫۲میلیمتر استفاده گردیده است.

با توجه به کنترل فونداسیون پروژه ۳ عدد شمع پافیلی و نیز اضافه ضخامت فونداسیون به اندازه ۳۰ سانتیمتر نیز در طرح مقاوم سازی بکارگرفته شد.در این پروژه نزدیک به ۵۰۰۰ متر مربع از انواع الیافهای FRP استفاده شده است.

لازم به ذکر است که در این پروژه نزدیک به ۲۰۰۰ عدد کاشت بولت و ۵۰۰۰ عدد کاشت میلگرد جهت مقاوم سازی استفاده شده است.

ادامه مطلب

بازرسی ، طراحی واجرای مقاوم سازی تیرهای بتنی پروژه الهیه

در این پروژه با توجه به بوجود آمدن ترکهای خمشی در زیر و وسط دهانه تیرهای بلند نسبت به انجام آزمایشات تعیین مقاومت بتن و اسکن میلگردهای بکار رفته در آن اقدام گردید. بدلیل عدم کیفیت مناسب بتن اجراء شده و عدم اجراء میلگردهای تقویتی بکار رفته درتیرهای بتنی محاسبات مقاوم سازی بمنظور جلوگیری از ترکهای بیشتر و کنترل خیز بعمل آمد.

روش مناسب طراحی شده بکار بردن الیاف کربن بصورت طولی در سه لایه می باشد که در وسط دهانه تیرهای ۹٫۵ متری اجراء گردید. نکته حائز اهمیت اسکوپ ابتدا و انتهای لبه های الیاف FRP توسط نبشی و بولت می باشد که با کاشت بولت در پای ستونها از بلند شدگی لبه الیاف FRP جلوگیری می کند.

FRP در تقویت ستون های بتنی بسیار کاربرد دارد. می توان برای تقویت خمشی ستون ها، افزایش مقاومت مشخصه بتن و افزایش شکل پذیری (اثر محصور شدگی) به خوبی از مواد کامپوزیتی FRP بهره برد تا در مقابل بارهای لرزه ای (ناشی از زلزله) عملکرد بهتری داشته باشند. استفاده از سیستم FRP به علت ضخامت کم ورق های FRP ، یکی از راه های مناسب برای تقویت ستون ها است چرا که در معماری ساختمان خللی ایجاد نمی نماید. تاثیر این روش در ستون های دایره شکل بسیار چشمگیر می باشد؛ حال آن که در ستون های با مقطع مربع یا مستطیل باید با گرد کردن گوشه ها، تاثیر مقاوم سازی با FRP این روش را به حداکثر مقدار ممکن افزایش داد. قابل ذکر است که در اکثر مواقع برای مقاوم سازی از الیاف کربن CFRP استفاده می شود.

ادامه مطلب

مقاوم سازی ستونهای بتنی مجتمع مسکونی فرهنگیان – تهران با الیاف کربن FRP

تقویت ستونهای بتنی بدلیل عدم کفایت مقاومت فشاری بتن اجراء شده با استفاده از الیاف کربن

به طور کلی 4 نوع الیاف FRP برای سیستم مقاوم سازی با FRP استفاده میشود که شامل مقاوم سازی با الیاف کربن، مقاوم سازی با الیاف شیشه، مقاوم سازی با الیاف آرامید و مقاوم سازی با الیاف بازالت می باشد.

ادامه مطلب

طرح واجراء مقاوم سازی مجموعه برجهای مسکونی هنرمندان زنجان با FRP

پروژه مذکور مجموعه مسکونی متشکل از ۳ بلوک بتنی ۱۶ طبقه واقع در زنجان می باشد .بدلیل عدم کیفیت بتن اجراء شده در پنج طبقه اول شامل: زیرزمین منفی ۲ و منفی ۱ و همکف و اول ودوم که با مقاومتهای بسیار پایین اجراء گردیده است مورد مطالعه و طراحی جهت انجام طرح مقاوم سازی گردیده است.در روش مقاوم سازی مجموعه مذکور از روش ژاکت بتنی و کاشت میلگرد توسط چسبهای اپوکسی کالم VMK-345-SFو استفاده از الیاف CFRP و GFRP استفاده گردیده است.

ز کامپوزیت های الیاف کربن CFRP می توان در تقویت ستون ها، تقویت تیرهای بتنی، مقاوم سازی دال های بتنی ، مقاوم سازی اتصالات بتنی، مقاوم سازی دیوارهای برشی بتنی، مقاوم سازی دیوارهای آجری، مقاوم سازی پایه و عرشه پل های بتنی و . . . استفاده نمود. 
تکنیک مقاوم سازی ستون های مسلح بتنی با استفاده از مصالح FRP (خصوصاً CFRP) عمدتاً جایگزین روش های سنتی همچون ژاکت های فولادی و بتنی (Steel and concrete Jacket) شده است. در مقایسه با تنگ ها و مارپیچ فولادی، تکنیک محصور سازی (Confinement) با استفاده از تکنیک های مقاوم سازی باFRP قابلیت این را دارد که محصور شدگی را به صورت پیوسته برای تمام مقطع عرضی ستون تامین کند.

ادامه مطلب

تقویت دیوار برشی با الیاف شیشه – برجهای محمدیه قزوین

مقاوم سازی با  FRP پروژه مذکور بدلیل کیفیت پایین بتن ریخته شده ( ۱۲۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع) در دیوارهای برشی می باشد. بدین منظور جهت رساندن مقاومت  بتن  به مقاومت  مشخصه طرح از دو لایه الیاف شیشه ۴۲۰ بصورت دور پیچ استفاده گردیده است.

همچنین جهت جلوگیری از بلندشدگی لبه های الیاف اف آر پی شیشه در کنجها با استفاده از تسمه و کاشت بولت فولادی گوشه های دیوارها اسکوپ گردیده اند.

لایه های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP شرکت آرین تیس از جنس الیاف شیشه و یا کربن، راه‌حلی ایده‌آل برای تعمیر و مقاوم سازی دیوار بتنی، بنایی غیرمسلح، آجری و جان‌پناه محسوب می‌شوند. از جمله المان های سازه ای که قابل مقاوم سازی با  FRP شرکت ارین تیس هستند می‌توان به مخازن سرامیکی ؛ دیوارهای بتنی غیر مسلح ؛دیوارهای برشی بتن مسلح و ….. اشاره نمود.

ادامه مطلب

مقاوم سازی تیرهای ساختمان بتنی با روش مختلط کاشت میلگرد و الیاف FRP

در این پروژه بدلیل کمبود فوق العاده میلگردها در تیرهای بادهانه زیاد خیز فوق العاده ای بوجود آمده و در وسط دهانه تیرها ترکهای مشهودی ملاحظه می گردد.روش در نظر گرفته برای تقویت تیرها استفاده  از روش  مقاوم سازی با FRP و استفاده از الیاف کربن CFRP300 در وسط دهانه ونزدیک ستونها در زیر و روی تیرها می باشد.و جهت تامین پایداری بیشتر تیرها با میگردهایی در ناحیه فوقانی در ناحیه لنگر منفی اضافه و ارتفاع تیرافزایش گردید.

سازه های بتنی به عللی مانند تغییرات نقشه ای ، اشتباهات اجرایی ، ترمیم ، مقاوم سازی و طرح های توسعه می توانند نیازمند کاشت  میلگرد و آرماتور و یا بولت در بتن فونداسیون ، تیر ، دال و یا دیوارها باشند.  باید توجه داشت که رعایت نکات اجرایی ، استفاده از مصالح مناسب و برخورداری از تجربه اجرایی مرتبط می تواند تا حدود زیادی در کیفیت و موفقیت عملیات مورد نظر تاثیر گذار باشد.

 

ادامه مطلب

مقاوم سازی ستونهای کارخانه گلوکوزان قزوین

بدلیل تغییر سازه سالن تولید و حذف سقف طبقه اول آن طول ستونهای بتنی سالن مذکور افزایش یافته و نیازمند مقاوم سازی با frp گردیده است. دو عامل مهم در محاسبات طرح تقویت ستونهای فوق الذکر در نظر گرفته شده است .

یکی دو برابر شدن طول ستون که به افزایش لاغری آن انجامیده است و دوم انفصال مقطع ستون در محل چشمه اتصال ستون به سقف حذف شده می باشد.جهت مقاوم سازی ستونهای فوق از الیاف کربن ۳۰۰ و شیشه ۴۲۰ استفاده شده است.

لازم دانستیم تا اندکی به چرایی افزایش مقاوم سازی با FRP در رابطه با ستون ها بپردازیم. محصور نمودن مصالح بتنی سبب افزایش قابل ملاحظه ای در ظرفیت محوری و نیز شکل پذیری این گونه قطعات می شود. محصورساختن عضو بتنی باعث می شود تا با افزایش نیروی محوری بر ستون و به تناسب آن افزایش کرنش محوری، در مقطع کرنش های عرضی ایجاد می شود. وقتی ستون با FRP محصور شده از افزایش کرنش عرضی جلوگیری به عمل آمده و تنش های جانبی در ستون ایجاد می شود.  بدین ترتیب نیروی بیشتری توسط ستون تحمل می شود.

ادامه مطلب

مقاوم سازی با FRPمجموعه مسکونی تعاونی مسکن فرهنگیان – شهر جدید اندیشه

این پروژه در شهرجدید اندیشه واقع شده وشامل ۶ بلوک مسکونی وجمعا ۶۴ واحد می باشد بدلیل عدم مقاومت مناسب بتن و ضعف عمده اجراء در محل اتصال نسبت به مقاوم سازی با frp و تقویت سازه اقدام گردید . درهر بلوک ۱۰۰ متر مربع الیاف کربن ۲۰۰ (CFRP)و۱۵۰ متر مربع الیاف شیشه ۴۲۰ (GFRP) استفاده شده است در بخشهایی که کیفیت بتن بصورت موضعی مناسب نبوده از ملات ترمیمی با مقاومت ۴۵ مگا پاسکال استفاده شده است .جحم ملات ترمیمی بکار رفته در هر بلوک ۸ تن می باشد.

جهت ایجاد اتصال مناسب بین بتن قدیم و جدید اقدام به کاشت میلگرد در بتن شده است . تعداد میلگردهای کاشته شده در بتن تیرها و ستونها ۵۰۰ عدد می باشد .مدت زمان اجراء عملیات مقاوم سازی ۹۰ روز کاری می باشد.

ادامه مطلب

مقاوم سازی ساختمان ۲۰ واحدی با FRP – تهرانسر

ساختمان مذکور مجموعه آپارتمانی ۲۰ واحدی در حال ساخت واقع در تهرانسرمی باشد . تیرهای با دهانه زیاد آن (۵/۷ متر) بدلیل عدم رعایت آویز مورد نیاز ( ۲۰ سانتیمتر ) و همچنین کسر میلگرد تقویتی مورد نیاز در وسط دهانه ،دچار ترکهایی در وسط دهانه گردیده است که به مرور زمان دچار خیزنیز می گردید.بعد از انجام عملیات اسکن جهت تعیین میلگردهای بکار رفته و انطباق آن با نقشه های محاسباتی، منجر به تهیه نقشه های مقاوم سازی با frp با استفاده از الیاف CFRP ۳۰۰ گردید.

اجراء عملیات مقاوم سازی با frp جهت ۱۴ عدد تیر بتنی آغاز شد ودر کلیه تیرها در بخش زیرین وسط دهانه و بخش رویی مجاور ستون از الیاف کربن ۳۰۰ استفاده گردید.همچنین جهت اسکوپ لبه های الیاف در بخش رویی از ساپورتهای فولادی با رولبولت و نبشی استفاده گردید.

ادامه مطلب