-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد

اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد

سه شنبه 8 خرداد 1397
masoumi

اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد از جمله روش‌های پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است که می‌توان به مهار میلگرد یا بولت در بتن سخت یا در اصطلاح کاشت میلگرد یا بولت اشاره کرد. این روش گستره وسیعی در اتصالات سازه‌ای و غیرسازه‌ای و همچنین تقویت و مقاوم‌سازی سازه‌ها دارد. نوع مته‌ای که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد مته بتن‌کن است. کاشت میلگرد در بتن توسط چسب مخصوصی که به آن اصطلاحا کاشت شیمیایی گفته میشود صورت می‌گیرد. از چسب کاشت میلگرد و بولت می‌توان برای کاشت میلگرد درسطوح عمودی و افقی استفاده نمود. چسب کاشت میلگرد با استفاده از گان‌های مخصوص اعمال و اجرا می‌شود.   اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد

موارد کاربرد کاشت میلگرد و بولت :

  1.  بر طرف کردن خطاهای طراحی و اجرایی در ساختمانهای بتنی.
  2.  جابجایی ستون به دلیل تغییرات در نقشه معماری و سازه.
  3.  اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد در کناره ساختمان، اضافه بنای طبقات و اجرای تیر اصلی و فرعی.
  4.  تقویت پای ستون متصل به پی جهت جلوگیری از برش پانچ.

در مواردی برای ترمیم تقویت مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی و فلزی ساختمانی و صنعتی و همین طور اضافه بنای طبقات نیاز است که در بتن میلگرد کاشته شود یا از انکر بولت ها استفاده شود. از جمله دلایل کاشت بولت و انکر، میلگرد تغییرات مشخصات سازه، نقایص اجرا، تغییرات شرایط بهره برداری، تغییرات در نقشه های اجرایی، تغییرات آیین نامه ای و عواملی  از این دسته می باشد. مقاله دیگری در مورد مقاوم سازی فونداسیون با کاشت میلگرد جهت توضیحات بیشتر مطالعه نمایید.

از مزایای دیگر اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد :

اتصال بین دو عضو جدید تعبیه شده به این دو المان سازه ای ‌میبایست در برابر نیروهای وارده به دو المان از هر لحاظ جوابگوی نیروهای وارده باشد در واقع نسبت به روشهای دیگر روش کاشت میلگرد و بولت یکی از اقتصادی ترین و کاراترین روش های تقویت ساز و اضافه بنای طبقات  میباشد که امکان اصلاح نواقص اجرایی و اعمال تغییرات نقشه های اجرایی یا در طرح های ترمیم و مقاوم سازی و بهسازی سازه های ساختمانی مسلح و غیرمسلح مورد استفاده قرار می گیرد.

داشتن دانش کافی در طراحی و اجرای کاشت آرماتور و بولت در بتن و سازه های بتنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که می‌توانند کیفیت و کارکرد درست عضو کاشته شده را تضمین کنند. در واقع اجرای کاشت آرماتور و ضوابط آن دارای نکات ریز اجرایی می باشد که مجری می بایست به آنها واقف و مسلط باشد، در غیر این صورت ممکن است کاشت انجام شده در بتن هیچ کارایی نداشته و به محض وارد شدن اولین بارگذاری وارد بر عضو دچار جداشدگی گردد. در این میان پارامترهایی مانند انتخاب نوع چسب کاشت میلگرد در بتن و عمق کاشت نحوه سوراخ کاری و غیره می تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد.

اجرای اضافه بنا ساختمان با کاشت میلگرد

روش های کاشت آرماتور و بولت :

  1.  کاشت آرماتور و بولت با استفاده از مواد پایه سیمانی منبسط شونده و غیر منبسط شونده.
  2.  کاشت آرماتور و برد با استفاده از چسب های کاشت اپوکسی و غیره.
  3.  کاشت آرماتور و برد با استفاده از مهارهای مکانیکی فلزی و پلاستیکی.

 

ثبت نظر

ارسال