-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی اجزای ساختمان

مقاوم سازی اجزای ساختمان

مقاوم سازی اجزای ساختمان با FRP از شیوه های مدرن مقاوم سازی است که توسط بسیاری از متخصصان توصیه می شود. دیوارهای برشی از قطعات برشی درست شده اند که نقش آنها خنثی کردن تأثیر بارهای جانبی بر سازه است. مقاوم سازی این دیوارهای برشی موجب بالا رفتن تقویت خمشی و برشی آنها می شود.

شنبه 13 بهمن 1397 ساعت 14:48

FRP یکی از مصالحی است که برای مقاوم سازی اجزای ساختمان به کار می رود. هر نوع از این مواد کاربرد خاص خود را دارند و از ترکیب رزین و الیاف درست می شوند. رزین موجب مقاومت این مواد در زمان مقاوم سازی ساختمان با FRP می شود. از این مواد به علت مقاومت مکانیکی و ویژگی ضد خوردگی که دارند استفاده می شود. وزن کم، چسبندگی زیاد، و قابل انعطاف بودن از دیگر ویژگی های آنها است. این مواد به نگهداری خاصی نیاز ندارند و با محیط زیست سازگارند.

مقاوم سازی اجزای ساختمان

هر کدام از اجزای ساختمان با استفاده از FRP قابل بازسازی و مقاوم سازی هستند. از محصولات FRP برای مقاوم سازی اجزای ساختمان مانند ستون ها، اتصالات، دیوار برشی، دال بتنی و تیرها استفاده می شود.

 

مقاوم سازی ستون های بتنی با استفاده از FRP

ستون های بتنی در مقاوم سازی اجزای ساختمان با استفاده از FRP مقاوم سازی و تقویت می شوند. در مقاوم سازی با استفاده از این مواد ستون ها بهسازی می شوند و در مقابل نیروهای وارده مقاومت می یابند. همچنین، در زمان زلزله و تحمل بارهای لرزه ای عملکرد خوبی دارند. مقاوم سازی اجزای ساختمان با FRP و مقاوم سازی ستون ها با استفاده از آنها در معماری ساختمان اختلالی ایجاد نمی کند.

به علت ضخامت کم ورقه های FRP، استفاده از FRP یکی از مناسب ترین شیوه ها برای مقاوم سازی ستون های بتنی با بالا رفتن شکل پذیری و مقاومت ویژگی بتن است. FRP در مقاوم سازی همه شکل های ستون مانند گرد، مربع و مستطیل به کار می رود. FRP در تقویت ستون های گرد عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد و در ستون های مربع و مستطیل با گرد کردن گوشه ها تأثیر مقاوم سازی افزایش می یابد.

 

مقاوم سازی دیوار برشی با استفاده از FRP

مقاوم سازی اجزای ساختمان با FRP از شیوه های مدرن مقاوم سازی است که توسط بسیاری از متخصصان توصیه می شود. دیوارهای برشی از قطعات برشی درست شده اند که نقش آنها خنثی کردن تأثیر بارهای جانبی بر سازه است. مقاوم سازی این دیوارهای برشی موجب بالا رفتن تقویت خمشی و برشی آنها می شود.

 

مقاوم سازی دال ها با استفاده از FRP

با استفاده از FRP می توان به تقویت دال ها در ساختمان پرداخت. دال ها در ساختمان ها اجزایی هستند که ضخامت آنها نسبت به طول و عرض کمتر است و به طور معمول بارهای ثقلی را تحمل می کنند. دال های بتنی نوعی سقف هستند که به شکل یکپارچه از مصالحی مثل بتن و فولاد درست می شوند. با استفاده از FRP می توان به تقویت آنها پرداخت و موجب بالا بردن ظرفیت خمشی دال ها و تغییر شکل و کنترل آنها شد.

 

مقاوم سازی اجزای ساختمان1

مقاوم سازی تیرها با استفاده از FRP 

مقاوم سازی اجزای ساختمان با مقاوم سازی تیرها نیز انجام می شود. از کاربردهای FRP می توان به تقویت برشی تیرها اشاره کرد. با استفاده از ورقه های FRP  می توان به تقویت خمشی تیرها پرداخت. با این روش می توان تیرهای ساختمان را در برابر لرزه های شدید مثل زلزله تقویت کرد. همچنین، با FRP می توان خیز تیرها را تحت کنترل در آورد. متخصصان حرفه ای مقاوم سازی ساختمان با FRP می توانند با این تجهیزات نوین تیرها را تقویت کنند.

 

مقاوم سازی اتصالات سازه با استفاده از FRP

تقویت اتصالات سازه با استفاده از FRP ساده و البته بسیار مؤثر است. اتصالات در ساختمان از آسیب پذیرترین بخش ها در مقابل نیروهای زلزله هستند. در ضمن این که مقاوم سازی دشوار است و با FRP می توان اتصالات را در برابر تمام نیروهای وارده تقویت کرد.

 

انواع محصولات FRP برای مقاوم سازی اجزای ساختمان

تسمه ها: تسمه های FRP نوعی ورقه اند که ضخامت آنها پایین است و انعطاف پذیری ندارند. کاربرد این تسمه ها در مقاوم سازی ساختمان با FRP برای مقاوم سازی و تعمیر سازه های آسیب دیده در اثر زلزله و همچنین سازه های غیر مقاوم است.  

ورقه ها: ورقه های FRP نیز در یک یا دو جهت قرار می گیرند و البته برخلاف تسمه ها کاملاً انعطاف پذیرند. از آنها برای مقاوم سازی اجزای ساختمان و تعمیر سازه های آسیب دیده استفاده می شود. این ورقه ها با چسب های مخصوص به سطح بتن چسبانده می شوند و نوعی پوشش مطلوب برای ایزولاسیون به شمار می روند.

کابل ها: کابل های FRP شبیه میله ها هستند و قابلیت انعطاف دارند. از آنها در سازه های کابلی و بتن پیش تنیده در محیط های دریایی و خورنده و همچنین در اجزای پیش تنیده در مجاورت آب استفاده می شود.

 

میلگردها: میلگردهای FRP به طور معمول در ساختمان های بتنی کاربرد دارند. فولادهای سازه در خطر خوردگی هستند و برای محافظت از آنها از بتن استفاده می شود تا محیط قلیایی بتن بر دوام آنها بیافزاید. در صورتی که محیط سازه ها محیط هایی مثل سازه های دریایی و پل ها باشد، ممکن است عواملی مانند رطوبت، فضای کلریدی و افزایش دما موجب پایین آوردن خاصیت قلیایی بتن شوند و به این ترتیب در فولاد خوردگی ایجاد خواهد شد.

برای حل این مشکل در سازه ها از میلگردهای FRP استفاده می شود. این میلگردها دارای ویژگی الاستیکی و مکانیکی متفاوت نسبت به میلگردهای فولادی هستند. نقش باربری در این میلگردها بر عهده الیاف است، به همین علت نسبت الیاف استفاده شده تأثیر بالایی در خاصیت کششی آنها دارد.

 

مقاوم سازی اجزای ساختمان با FRP در مقایسه با شیوه های سنتی

این روش از نظر اقتصادی نسبت به روش های سنتی از مزایای بیشتری برخوردار است. از مزایای استفاده از FRP در مقاوم سازی اجزای ساختمان می توان به اجرای سریع و آسان بودن آن اشاره کرد. این روش در مقایسه با شیوه های سنتی در زمان اجرا تداخل کمی با کاربری ساختمان دارد. در مواقعی که استفاه از ماشین های سنگین یا توقف کاربری ساختمان ممکن نیست، استفاده از FRP تنها روش قابل اجرا خواهد بود.

از دیگر ویژگی های آن می توان به استفاده از آن در اجزای مختلف ساختمان اشاره کرد. همین مزایا موجب شده است که روز به روز استفاده از FRP برای مقاوم سازی ساختمان افزایش یابد. 

 

مقاوم سازی اجزای ساختمان2

ثبت نظر

ارسال