-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی خاک

 مقاوم سازی خاک

هدف از مقاوم سازی خاک بهبود پارامترهای ژئوتکنیکی خاک، پایین آوردن هزینه ها، کوتاه شدن زمان اجرا و بالا بردن طول عمر بهره برداری است.

یکشنبه 20 بهمن 1398 ساعت 11:45

در مناطق بسیاری از کشورمان انواع خاک سست، رمبنده و فروریزشی داریم. ساخت ساختمان روی این خاک ها با دشواری هایی همراه است. هزینه های زیادی هر ساله صرف بهسازی خاک و پی سازی در زمین های سست می شود. با استفاده از روش های مقاوم سازی خاک می توان مشکلات این نوع خاک را برطرف و در هزینه و زمان اجرا صرفه جویی کرد. آشنا نبودن متخصصان با این شیوه ها و کمبود تجهیزات ویژه منجر شده است که از روش های مقاوم سازی خاک در ایران کمتر استفاده شود.

 

مقاوم سازی خاک چیست؟

 

یکی از مشکلاتی که در ساخت سازه ها وجود دارد، راهکارها و روش های مقاوم سازی خاک زیر فونداسیون است. با توجه به آسیب هایی که در اثر زلزله ایجاد می شوند، نیاز به سازه های مقاوم تر بیش از گذشته توسعه یافته است. به طور نمونه، خاکریزهای اجرا شده روی خاک های نرم، دیوارهای حایل رودها که روی ماسه های سخت ساخته می شوند و همچنین سازه های دریایی که روی رسوبات سست واقع بر گسل های قاره ای ساخته شده اند را می توان نام برد. نداشتن شناخت کافی درباره رفتار خاک های حساس ممکن است یکپارچگی سازه های ساخته شده روی آن ها را با تهدید مواجه کند. مهم ترین مسئله که در این مواقع مطرح می شود، روش های مقاوم سازی خاک است.

پیش از این که درباره روش های مقاوم سازی خاک بدانید باید درباره مقاوم سازی خاک اطلاعات بیشتری کسب کنید. در مقاوم سازی خاک، بازسازی کنترل شده خاک در جا با هدف استفاده دوباره در یک ساختار جدید ژئوتکنیکی یا بهبود وضعیت ساختار فعلی مطرح است.

 

هدف از مقاوم سازی خاک چیست؟

 

هدف از مقاوم سازی خاک بهبود پارامترهای ژئوتکنیکی خاک، پایین آوردن هزینه ها، کوتاه شدن زمان اجرا و بالا بردن طول عمر بهره برداری است. همچنین مقاوم سازی خاک به دلیل تغییر ویژگی های خاک و کاهش نشست سازه، بهبود مقاومت برشی خاک، از میان بردن فضای خالی زیاد در بافت مصالح خاکی و بالا بردن ظرفیت باربری خاک، بالا بردن ضریب اطمینان در برابر لغزش شیروانی خاکریزها و سدهای خاکی، کاهش ویژگی های فشرده شدن و تورم خاک صورت می گیرد. مرغوب بودن خاک تاثیر به سزایی در افزایش طول عمر ساختمان ها و بنا های مختلفی، که در سطح آن ایجاد می شود دارد. هرچه مقاومت خاک بیشتر باشد عوامل طبیعی تاثیر چندانی بر روی سازه ها نخواهد گذاشت در نتیجه با در امان ماندن سازه های مختلف هزینه ای نیز برای تخریب و ترمیم آن ها پرداخت نخواهد شد. در زمان قدیم از روش های مدرن مقاوم سازی خاک استفاده چندانی نمی شد به همین دلیل اعمال تخریب در سازه های قدیمی تر بسیار به چشم می خورد؛ اما امروزه با پیشرفت در دنیای علم و صنعت مهندسین و کارشناسان بروز ترین روش های مقاومتی خاک را قبل از ایجاد سازه بر روی خاک پیاده می کنند تا با اطمینان بیشتری اقدام به ساخت بنایی کنند.

 

کاربردی ترین روش های مقاوم سازی خاک

 

 • مقاوم سازی خاک به روش میکروپایل
 • مقاوم سازی خاک به روش نیلینگ
 • مقاوم سازی خاک به روش تزریق
 • مقاوم سازی خاک به روش شمع گذاری

 

این موارد از مهم ترین و کاربردی ترین روش هایی است، که در مقاوم سازی خاک بسیار تاثیر گذار هستند. هر یک از موارد ذکر شده دارای خصوصیت مقاومتی بالایی هستند، که به صورت اختصاصی و با توجه به روش های خاص توسط مهندسین و فناوران برای ایجاد هرچه بیشتر مقاومت خاک انجام می شود. در ادامه به توضیحات دقیق تر و کامل تری در خصوص موارد بالا پرداخته شده است، که می توانید با جزئیات بیشتر آشنا شوید.

 

مقاوم سازی خاک به روش میکروپایل

 

میکروپایل از روش های مقاوم سازی خاک است. این روش مانند یک عنصر باربر اضافه می شود و ضمن افزایش مقاومت خاک به وسیله تزریق دوغاب سیمان به اصلاح ویژگی های مکانیکی خاک نیز منجر می شود. میکروپایل ها شمع هایی با قطر کمتر از 30 سانتی مترند که بعد از حفر گمانه با کوبش کیسینگ، در درون آن میلگرد فولادی گذاشته و به طور درجا تزریق می شوند. از مزایای روش میکروپایل می توان به پیشگیری از نشست خاک، بالا بردن ظرفیت باربری و سختی خاک، ایجاد تراکم، سرعت بالای اجرای کار و داشتن صرفه اقتصادی اشاره کرد.

 

مقاوم سازی خاک به روش میکروپایل

 

 مقاوم سازی خاک به روش نیلینگ

 

یکی دیگر از روش های مقاوم سازی خاک نیلینگ یا میخکوبی جدار دیوار است. این روش با هدف پایدارسازی شیب ها و دیواره های حفاری و حفظ گودبرداری و ساختمان های مجاور به کار می رود. در روش نیلینگ یک مقطع مسلح پایدار به وجود می آید که توانایی نگهداری خاک پشت خود را دارد. در ضمن لایه سطحی شاتکریت و شبکه آرماتور بعد از نصب نیلینگ مانع از فرسایش خاک می شود. از این روش برای پایدارسازی ترانشه ها در ساخت بزرگراه، راه آهن و جدار سازه های زیرزمینی و سازه های شهری استفاده می شود.

 

 مقاوم سازی خاک به روش نیلینگ

 

 مقاوم سازی خاک به روش تزریق

 

ترزیق سیمان به خاک از دیگر روش های مقاوم سازی خاک است که موجب افزایش ظرفیت باربری خاک و پیشگیری از نشست آب در سازه می شود. به علاوه، این تزریق برای پر کردن خلل و فرج خاک، تثبیت شیروانی ها و پیشگیری از تورم نیز به کار می رود. تزریق تراکمی، جت و شکست هیدرولیکی و همچنین تزریق نفوذی از جمله انواع تزریق در خاک به شمار می روند.

 

 مقاوم سازی خاک به روش تزریق

 

مقاوم سازی خاک با روش شمع گذاری

 

در زمان کم بودن ظرفیت باربری خاک به انتقال نیرو به سطح های زیرین خاک نیاز است. در سطح های پایینی تراکم و اصطکاک بیشتر است و مقاومت بیشتری نیز دارد. در این مواقع، برای مقاوم سازی خاک از روش شمع گذاری استفاده می شود که در نتیجه سازه را نسبت به نشست مقاوم می کند.

 

مقاومت خاک چیست

 

مقاومت خاک چیست؟

 

شاید لازم باشد پیش از دانستن روش های مقاوم سازی خاک اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید و بدانید که مقاومت خاک چیست؟ چه کارایی دارد و این مقاومت تا چه اندازه ای می تواند تاثیر گذار باشد. نخستین قدم پیش از طراحی ساختمان، بررسی و تعیین شرایط خاک زیر فونداسیون زمین محل ساخت ساختمان است. اصلی ترین عامل را مقاومت نهایی و مجاز خاک محل می دانند. در علم مهندسی برای کسب این مقادیر روابط زیادی وجود دارد، که هر یک به نوبه خود دارای ویژگی های گسترده ای است.

مقاومت خاک در آزمایشگاه های مربوطه به وسیله آزمایش های برش مستقیم، سه محوری، برش ساده، رها کردن مخروط و آزمایش برش پره قابل محاسبه است. با پیشرفت فناوری ابزارها و روش های زیادی برای این کار درست شده اند. برای به دست آوردن سختی و مقاومت خاک در محل می توان از آزمایش های نفوذ مخروط و نفود استاندارد استفاده کرد.

در ادامه ی مطالب در این وب سایت می توانید در رابطه با مقاومت خاک مطالبی را نیز در مورد مقاوم سازی خاک و فونداسیون های مربوطه مطالعه نمایید.

 

آشنایی بیشتر با فونداسیون برای مقاوم سازی خاک

 

قبل از ایجاد هر سازه ای نیاز به پی ریزی و مقاوم سازی است، که به آن فونداسیون نیز گفته می شود. فونداسیون دارای فواید و کاربرد های مهمی است، که به راحتی می توان تضمین مقاومت را تا درصد بسیار بالا افزایش داد. در ادامه از مهم ترین مواردی، که می توان در رابطه با کارایی و مقاومت بهتر فونداسیون به آن اشاره کرد موارد زیر است، پس با دقت به بررسی مطالب بپردازید:

 

 • بالابردن اندازه های پی در نقاط مختلف خاک
 • اضافه شدن شناژ ها برای مقاوم سازی فونداسیون و خاک
 • بالا بردن سطح کیفی و شمع های قابل استفاده و کاربردی در مقاوم سازی خاک
 • مقاومت ستون ها از زیر صفحه
 • و...

 

لازم است بدانید، که هرچه فونداسیون ها از مقاومت بهتری برخوردار باشند تاثیر مستقیمی بر مقاومت خاک خواهند گذاشت در نتیجه احتمال تخریب پس از ساخت سازه ها به پایین ترین حد خود می رسد.

 

آشنایی با فونداسیون برای مقاوم سازی خاک

 

کاربرد جت گروتینگ در مقاومت و بهسازی خاک

 

روش های بسیاری برای بالا بردن سطح باربری و افزایش توان خاک وجود دارد، که جت گروتینگ را می توان یکی دیگر از روش های مهم و کاربردی دانست، کع در مقاوم سازی خاک دانست. سیمان و خاک با استفاده از ابزار های قوی و تخصصی در غالب خاک فرو می رود تا امکان مقاومت را افرزایش دهد. جت گروتینگ در همه خوک های موجود در قسمت های مختلف کشور قلبل اجرا است اما نحوه عملکرد آن در تمام نقاط به یک صورت نیست و با توجه به مقاومت افزوده شده واکنش نشان می دهد. این روش در بهسازی و مقاوم سازی خاک های حاصلخیز که در استان گیلان به وفور مشاهده می شود بسیار کارآمد است و با این روش می توان پایه های مقاوم سازی سازه ها را با ایمن سازی همراه کرد.

 

مهم ترین کارایی جت گروتینگ

 

در چند سال اخیر جت گروتینگ توانسته جهت مقاوم سازی خاک کارایی های فراوانی را از خود به نمایش بگذارد، که از مهم ترین آن ها می توان موارد ذیل را اشاره کرد.

 

 • مقاوم سازی خاک جهت تثبیت بیشتر در سازه ها
 • مقاومت بیشتر شیروانی ها
 • پایداری خاک های سست و ضعیف که سازه های مختلف را دچار چالش می کنند.
 • جایگزینی این روش به دلیل افزایش مقاومت به جای مواردی همچون شمع
 • دیوار های آب بندی مانند (سد)
 • جایگزین مناسب برای پی ریزی
 • و...

 

از کاربردی ترین و مهم ترین دلایلی که از جت گروتینگ برای مقاوم سازی خاک می توان نام برد گزینه های اشاره شده بالا است، که افزایش سطح مقاومت را تا مقدار قابل توجه ای گسترده تر می کنند.

 

 کارایی جت گروتینگ

 

مقاومت برشی خاک

 

برای دانستن این که مقاومت خاک چیست، باید درباره مقاومت برشی خاک نیز اطلاعاتی داشته باشید. در واقع این مقاومت برشی و سختی خاک است که مشخص می کند خاک پایداری لازم را دارد یا نه. همچنین، معین می شود که خاک چقدر در اثر فشار بار ممکن است دچار تغییر شکل شود.

کسب آگاهی درباره مقاومت خاک برای تعیین این که آیا یک شیروانی پایدار خواهد ماند ضروری است یا این که یک ساختمان یا پل تا چه اندازه ممکن است نشست کند یا تنش محدودکننده روی یک دیوار حایل چه مقدار خواهد بود.

این که شکست عناصر خاک را از شکست کل یک سازه خاکی متفاوت بدانیم دارای اهمیت است. احتمال دارد بعضی از عناصر خاک پیش از شکست سازه به اوج مقاومت خود برسند. برای مشخص کردن مقاومت برشی خاک از روی منحنی تنش کرنش معیارهای گوناگونی قابل استفاده هستند. حال دانستید که این که مقاومت خاک چیست، که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مقاومت برشی خاک توسط مهندسین با توجه به فنون خاصی انجام می شود دقت بیشتر در انجام این کار احتمال آسیب به سازه هایی همچون پل، منازل، ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و...کمتر خواهد شد و در نتیجه تا سال های متمادی با مقاومت بالا پایدار خواهند ماند.

 

گودبرداری جهت اقدام به مقاوم سازی خاک

 

از گذشته تا امروزه مهندسین جهت ساخت بناهای مختلف ابتدا اقدام به گودبرداری می کردند. تا با توجه به عملیات فوق و آزمایش های انجام شده بر روی خاک محل موردنظر را برای ساخت و ایجاد سازه مورد نظر تایید کنند. با استفاده از روش ژئوتکنیکی به راحتی می توان مرغوب بودن خاک و زمین مورد نظر اطمینان حاصل کرد. روش گودبرداری از جمله راه هایی است، که از طریق آن می توان به این موضوع مهم دسترسی پیدا کرد، که خاک و زمین مورد نظر تا چه حدودی نیاز به مقاوم سازی است. مقاوم سازی خاک همانطور، که در موارد بالا نیز به آن اشاره شده است قبل از هر اقدامی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. عملکرد خاک در برابر آب، هوا و سایر موارد از جمله نکات مهمی است، که می تواند در ساختن سازه ها به مهندسین کمک کند. در برخی مواقع به دلیل زمان بر بودن و هزینه مقاوم سازی خاک اغلب افراد از این موضوع مهم چشم پوشی می کنند و سپس اقدام به ساختن ساختمان، پل، تونل و... می کنند، که این کار هم از نظر قانونی و هم ریسک پذیری بسیار خطرناک است. به دلیل قرار گرفتن کشور ما بر روی مدار زلزله امکان وقوع آن با شدت های مختلف بسیار امکان پذیر است؛ پس چه بسا از قبل با رعایت تمام نکات و مقاوم سازی خاک با روش های استاندارد از ایجاد هرگونه تخریب توسط زلزله و دیگر عوامل جلوگیری کرد.

 

گودبرداری جهت مقاوم سازی خاک

 

ترمیم سازه‌های فرسوده توسط شرکت مقاوم سازی

 

 خدمات شرکت مقاوم سازی ساختمان فقط به منظور ترمیم سازه‌های قدیمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بلکه هنگامی که حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان رخ می‌دهند یا هر شرایط غیرطبیعی دیگر می‌توان برای ترمیم سازه‌ها به شرکت مشاور مقاوم سازی مراجعه و با مهندسین شرکت در زمینه مقاوم سازی ساختمان مشورت کرد. همچنین عوامل طبیعی که باعث می‌شود سازه‌ها به ترمیم نیاز داشته باشند شامل:

 

 • تغییر کاربری
 • افزایش یافتن طبقه
 • وجود ضعف در طراحی و اجرا
 • تغییر یافتن مقررات طراحی و فرسوده شدن سازه‌ها

 

شرکت مقاوم سازی برای انجام تمام خدمات عمرانی و ساختمانی که به مقاوم سازی ساختمان مربوط می‌شوند دارای کادری با تجربه برای ارائه خدمات مربوطه می‌باشد. خدماتی که شرکت مقاوم سازی ارائه می‌دهد:

 

 • در بخش‌های مختلف سازه خدمات مقاوم سازی را با frb ارائه می‌دهد.
 • از ژاکت‌های فلزی و بتنی استفاده می‌کند.
 • شیوه پس کشیدگی یا پیش تنیدگی را به کار می برد.
 • برای اینکه سختی سازه را افزایش دهد اضافه کردن دیوار را انجام می‌دهد.

 

آشنایی با شرکت مشاور مقاوم سازی

 

امروزه شرکت مشاور مقاوم سازی به انواع پروژه‌ها کمک می‌کند تا بتوانند برای رسیدن به اهداف خود به بهترین شکل ممکن عمل کنند. این شرکت تمام راهنمایی‌های لازم را در اختیار می‌گذارد، کمک شرکت مشاور مقاوم سازی در زمینه تخصص، تجربه و علم باعث می‌شود که پروژه‌های مختلف فنی و عمرانی با موفقیت و بهتر انجام شوند.

 

ثبت نظر

ارسال