-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

ژاکت بتنی و فلزی چیست

ژاکت بتنی و فلزی چیست

به طور معمول ژاکت های فلزی با اعضای بتنی اتصالی ندارند. این کار با روش های مختلفی انجام می شود که در روش های نوین امکان ایجاد اتصال میان ژاکت و عضو بتنی با رزین انجام می شود.

یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 ساعت 10:27

ژاکت فلزی و بتنی برای مقاوم سازی کاربرد دارند. هر دو روش ساز و کار مشابهی دارند. اما در عین حال در نحوه طراحی، اجرا و موارد دیگر با هم متفاوت هستند. ژاکت های فلزی به دلیل محدودیت های اجرایی کمتر بیش از ژاکت های بتنی کاربرد دارند. ژاکت های فلزی ضمن بالا بردن مقاومت و شکل پذیری سازه در وزن ساختمان تأثیر زیادی ندارند. در مقطع تیرها و ستون ها در محل های آسیب پذیر ژاکت های فولادی برای تقویت به وسیله بولت به عضو مربوط متصل می شوند. ژاکت های بتنی نیز برای افزایش مقطع تیرها و ستون ها در ساختمان به کار می روند. برای این که بدانید ژاکت بتنی و فلزی چیست مطالعه متن را ادامه دهید.

 

ژاکت بتنی و فلزی

 

ژاکت بتنی و فلزی چیست؟

برای این که درباره کاربرد ژاکت های بتنی و فلزی و به طور کل درباره این که ژاکت بتنی و فلزی چیست بیشتر بدانید، باید گفت که ژاکت فولادی بیشتر برای محصور کردن بتن، بالا بردن مقاومت برشی، خمشی و فشاری و همچنین بالا بردن سختی جانبی به کار می رود. ژاکت بتنی نیز برای محصور کردن بتن، بالا بردن مقاومت برشی و خمشی کاربرد دارد و افزایش سختی جانبی از دیگر کاربردهای آن است. همچنین، اصلاح اتصالات در قاب ها نیز از دیگر موارد استفاده از ژاکت بتنی است. 

از مزایای استفاده از ژاکت فولادی می توان به امکان اصلاح بیشتر مشکلات سازه ای در قاب های بتنی، نیاز نداشتن به قالب بندی، سرعت اجرای بالاتر نسبت به ژاکت بتنی، محصور کردن بتن ها به بهترین شکل و مداخله نکردن در معماری اشاره کرد.

مزایای استفاده از ژاکت بتنی را نیز می توان امکان اصلاح همزمان تمام مشکلات سختی و مقاومتی در قاب های بتنی، اصلاح اتصالات در قاب ها، امکان اصلاح باربری ثقلی ستون ها، سادگی ایجاد پیوستگی میان اعضا، نیاز نداشتن به پوشش ضد حریق و مداخله کم در معماری دانست. با اطلاع از این که ژاکت بتنی و فلزی چیست می توان از آنها در مقاوم سازی استفاده بهتر و کاربردی تری داشت.

 

مقایسه ژاکت بتنی و فولادی

 

مقایسه ژاکت بتنی و فولادی

حال که دانستید ژاکت بتنی و فلزی چیست و چه کاربردی دارد، به مقایسه این دو پوشش برای مقاوم سازی توجه کنید.

ژاکت فولادی علاوه بر این که سطح مقطع را بالا می برد و بخشی از بار اعضای سازه را تحمل می کند، به وسیله محصور کردن اعضای اصلی و ایجاد ظرفیت باربری بیشتر به وسیله ایجاد تنش سه محوره به بالا بردن ظرفیت عضو کمک می کند. طراحی ژاکت فولادی بسته به عضو سازه، میزان مقاوم سازی و دیگر شرایط سازه باید به شکلی باشد که به وسیله راهکارهای ایجاد شده سازه برای تحمل بار مورد انتظار مقاوم شود.

عملکرد ژاکت بتنی نیز مشابه ژاکت فولادی است ولی کاربرد کمتری دارد. از آن بیشتر برای تقویت ستون ها استفاده می شود. از اصلی ترین مشکلات ژاکت بتنی می توان به بزرگ بودن اندازه مقطع مورد استفاده و مشکلات اجرایی آن اشاره کرد.

ژاکت بتنی نیز پیرامون عضو مورد نظر را پوشش می دهد و مانند ژاکت فولادی به وسیله بالا بردن سطح مقطع و همچنین ایجاد تنش سه محوره در اعضای اصلی به تحمل تنش بیشتر کمک می کند. از این ژاکت بیشتر در پروژه های مقاوم سازی و به ویژه ستون ها استفاده می شود. درک بهتر این که ژاکت بتنی و فلزی چیست شما را در مقایسه بهتر عملکرد آنها یاری می رساند.

 

نحوه اجرای ژاکت فولادی و ژاکت بتنی

 

نحوه اجرای ژاکت فولادی و ژاکت بتنی

پس از دانستن این که ژاکت بتنی و فلزی چیست درباره نحوه اجرای ژاکت فولادی و بتنی باید اطلاعات بیشتری به دست آورید. اجرای ژاکت فولادی با توجه به طراحی انجام شده بر طبق نیازهای سازه متفاوت است. اما در کل در تمام روش ها محصور کردن عناصر میانی سازه با کمک اجزای فلزی اتفاق می افتد.

این روش با توجه به عضوی از سازه که ژاکت فلزی روی آن قرار می گیرد نیز متفاوت است. به عنوان مثال، در صورتی که در ستون مشکل تحمل نیروی محوری وجود داشته باشد، راهکار مورد استفاده با وقتی که مشکل نیروی خمشی باشد متفاوت است.

برای اجرای این ژاکت ها روی سازه بتنی به طور معمول پلیت هایی در چهار جهت عضو یا چهار نبشی در چهار گوشه آن قرار می دهند. ضخامت و طول پلیت ها و نبشی ها با توجه به بار وارده بر عضو انتخاب می شود. ممکن است به شکل سرتاسری استفاده شوند یا فاصله هایی در بین آنها در نظر گرفته شود. نبشی ها و پلیت ها با روش مناسبی مانند جوش یا پیچ با بهره گرفتن از عناصر واسط مناسب به هم متصل می شوند.

به طور معمول ژاکت های فلزی با اعضای بتنی اتصالی ندارند. این کار با روش های مختلفی انجام می شود که در روش های نوین امکان ایجاد اتصال میان ژاکت و عضو بتنی با رزین انجام می شود.

درباره ژاکت های بتنی باید گفت یکی از مهم ترین مسائل مطرح شده نحوه اتصال آنها با اعضای سازه است. برای ایجاد اتصال سطح بتن آن را مضرس می کنند. در بعضی موارد بعد از مضرس کاری روی آن رزین می زنند تا اتصال بهتری به وجود آید. با توجه به نوع و میزان مشکلاتی که سازه دارد، اطراف ستون یا هر عضوی که قرار است مقاوم سازی شود، از میلگرد استفاده می کنند و در نهایت بتن ریزی می شود.

 

نحوه اجرای  ژاکت بتنی

 

مقاوم سازی به انگلیسی

در علم مهندسی عمران، برای معادل مقاوم سازی به انگلیسی واژه Retrofitting را به کار می برند که به معنای بالا بردن مقاومت ساختمان در مقابل نیروهای وارده است. معادل انگلیسی مقاوم سازی لرزه ای نیز Seismic Retrofitting است. اما برای مقاوم سازی به انگلیسی در علم کشاورزی و اصلاح نباتات اصلاح hardening را به کار می برند که در واقع به معنای سازگار کردن گیاه در برابر تنش های محیطی با قرار دادن تدریجی آن در همان شرایط تنش می گویند.

برای مقاوم سازی به انگلیسی در علوم نظامی نیز اصطلاح electromagnetic hardening که مقاوم سازی الکترومناطیسی است استفاده می شود که به معنای اقدام هایی است که برای محافظت از کارکنان و تأسیسات در برابر اثرهای ناخوشایند انرژی الکترومغناطیسی به وسیله پالایش، تضعیف، عایق بندی و اتصال به زمین انجام می شود.

 

نحوه اجرای ژاکت فولادی

 

ثبت نظر

ارسال