-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

ژاکت بتنی ستون

ژاکت بتنی ستون

ستون ها علاوه بر استفاده از ژاکت بتنی به روش های دیگری نیز مقاوم سازی می شوند. دو روش استفاده از ژاکت فولادی و مقاوم سازی با FRP از جمله روش های مقاوم سازی ستون بتنی هستند.

دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 9:44

ژاکت بتنی متشکل از لایه ای بتن، آرماتورهای طولی و خاموت های بسته است. استفاده از این ژاکت ها موجب افزایش مقاومت خمشی و برشی می شود و شکل پذیری عضو را بالا می برد. ژاکت بتنی برای مقاوم سازی ستون ها استفاده می شود و در مواردی که میزان شدت آسیب زیاد باشد یا ستون ظرفیت کافی برای مقابله با نیروهای وارده را نداشته باشد، به کار می رود. ژاکت بتنی ستون و استفاده از آن در ادامه توضیح داده شده است.

 

استفاده از ژاکت بتنی ستون

ژاکت بتنی ستون بسته به شرایط دورتادور ستون یا در یک طرف آن اجرا می شود. مناسب بودن طرح ژاکت بتنی به پیوستگی آن با عضو بستگی دارد. در صورتی که ضخامت ژاکت بتنی کم باشد، بالا رفتن سختی در ستون مقاوم سازی شده محسوس نخواهد بود. ژاکت بتنی موجب بالا بردن ابعاد ستون می شود که علاوه بر مسائل معماری وزن ساختمان را نیز بالا می برد.

 

استفاده از ژاکت بتنی ستون

 

مزایای استفاده از ژاکت بتنی

مزایای استفاده از ژاکت بتنی ستون عبارتند از:

 • وجود امکان اصلاح هم زمان تمام معضلات سختی و مقاومتی در قاب های بتنی
 • اصلاح اتصالات در قاب ها
 • اصلاح باربری ثقلی ستون ها
 • سادگی ایجاد پیوستگی میان اعضای ساختمان
 • نیاز نداشتن به پوشش ضد حریق
 • مداخله کم در معماری

 

معایب استفاده از ژاکت بتنی

معایب و نقص های استفاده از ژاکت بتنی ستون عبارتند از:

 • بالا رفتن قابل توجه وزن در سازه
 • افزوده شدن ابعاد تیرها و ستون ها
 • کاهش فضای مفید
 • نیاز داشتن به زمان زیاد برای اجرا
 • نیاز داشتن به قالب بندی و عملیات اجرایی متعدد
 • هزینه زیاد

 

مزایا و معایب ژاکت بتنی

 

اجرای ژاکت بتنی

برای اجرای ژاکت بتنی ستون در سازه از قالب و بتن خود تراکم استفاده می شود. در صورتی که ضخامت ژاکت بتنی کم باشد، استفاده از بتن پاشی از بتن ریزی بهتر است. در این روش بعد از بستن میلگردها به دور ستون، قالب بندی و بتن ریزی به شکل مرحله ای صورت می گیرد. ارتفاع قالب در هر مرحله باید به شکلی باشد که بتن ریزی و تراکم آن امکان پذیر باشد. بتن ریزی در بخش فوقانی زیر سقف دشوارترین بخش اجرای ژاکت بتنی ستون است.

برای این که از عملکرد مرکب بتن قدیم و جدید مطمئن شد، باید سطح بتن قدیم را با تیشه یا قلم مضرس کرد یا سطح آنها را با چسب شیمیایی محصور کرد. آزمایش ها نشان می دهد که زبر کردن سطح بتن برای پیوستگی بتن قدیم و جدید کافی به نظر می رسد. اما با کاشت آرماتور در فاصله 300 تا 500 میلی متری عملکرد مرکب میان بتن قدیم و جدید به طور واضح افزایش پیدا می کند.   

در صورتی که ژاکت بتنی ستون را محصور کند، انقباض بتن جدید به ایجاد اصطکاک میان بتن قدیم و جدید منجر می شود و به کاشت بولت نیاز نیست.

 

مصالح ژاکت بتنی

 

ویژگی های مصالح ژاکت بتنی

 • مقاومت مصالح جدید باید برابر یا بیش از مصالح قدیمی باشد.
 • برای ستون هایی که با میلگردهای اضافی نیاز ندارند، استفاده از چهار میلگرد طولی که با خاموت ها محصور شده اند لازم است.
 • ضخامت ژاکت بتنی ستون 100 میلی متر است.
 • کمترین قطر خاموت 8 و بیشترین آن 14 میلی متر است. زاویه خم انتهای خاموت ها 135 درجه است.
 • فاصله محور به محور خاموت ها از 200 میلی متر بیشتر نشود. اما فاصله خاموت ها نباید از ضخامت ژاکت بیشتر باشد. در فاصله 1/4 ارتفاع ستون از بر تکیه گاه فاصله خاموت ها نباید از 100 میلی متر بیشتر باشد.

در صورتی که مقاومت بتن ژاکت از مقاومت بتن قدیمی بیشتر باشد، در زمان تحلیل مقاومت خمشی ستون مقاوم سازی شده، می توان مقطع ستون را با مقطع افزایش داده و مصالح آن را مانند مصالح ابتدایی ستون در نظر گرفت. می توان ظرفیت خمشی نهایی ستون را تا نود درصد مقادیر محاسبه شده دانست. بالا رفتن ظرفیت برشی را می توان بر طبق مقدار خاموت های افزوده شده محاسبه کرد. برای محاسبه مقدار دورگیری تنها خاموت های اضافه شده لحاظ می شود.

 

مقاوم سازی ستون بتنی

ستون ها علاوه بر استفاده از ژاکت بتنی به روش های دیگری نیز مقاوم سازی می شوند. دو روش استفاده از ژاکت فولادی و مقاوم سازی با FRP از جمله روش های مقاوم سازی ستون بتنی هستند.

 

مقاوم سازی ستون با استفاده از ژاکت فولادی

 

استفاده از ژاکت فولادی

استفاده از ژاکت فولادی از دیگر روش های مقاوم سازی ستون بتنی است که مقاومت برشی و تا حدی دورگیری ستون را بالا می برد. اگر میان ژاکت های فولادی ستون در طبقه های مختلف پیوستگی وجود نداشته باشد، ظرفیت نیروی محوری ستون بالا نمی رود. تا وقتی نتوان ورق های ژاکت فولادی را به فونداسوین متصل کرد و پیوستگی میان ژاکت های طبقه های مختلف را از بین دال ایجاد کرد، مقاومت خمشی ستون بالا نخواهد رفت. با استفاده از جزئیات مناسب مقاومت خمشی افزایش خواهد یافت.

ژاکت های مستطیلی و مربعی به تنهایی در تقویت ستون ها مؤثر نیستند. تأثیر آنها بالا رفتن مقاومت برشی در ستون است. ستون های تقویت شده برای بهبود مقاومت برشی به افزایش شکل پذیری خمشی نیاز دارند که با ژاکت های مستطیلی در گوشه های مقطع حاصل می شود.

در این روش مقاوم سازی ستون بتنی، برای بهتر شدن رفتار خمشی ژاکت های فولادی مستطیلی از سخت کننده در ارتفاع ستون استفاده می کنند. به این ترتیب ژاکت فولادی بیشتر محصور می شود و از تورم آن جلوگیری خواهد شد. مبنای طراحی ژاکت فولادی و سخت کننده ها بر طبق تأمین ظرفیت شکل پذیری خمشی ستون ها تعیین می شود. ضخامت سخت کننده ها در بالا بردن ظرفیت برشی ستون ها نقش مهمی دارد. با بالا رفتن ضخامت سخت کننده میزان ظرفیت برشی و سختی ستون بالا می رود.

 

استفاده از FRP

از دیگر روش های مقاوم سازی ستون بتنی، استفاده از الیاف FRPاست. برای محصور کردن ستون لازم است راستای الیاف FRP تک جهته تا حد امکان عمود بر محور طولی ستون باشد. عملکرد الیاف حلقوی مشابه تنگ های بسته یا خاموت های مارپیچی فولادی است. در محاسبه مقاومت فشاری محوری ستون باید از سهم الیاف موازی با راستای طولی آن صرف نظر کرد. استفاده از این روش با توجه به ویژگی های الیاف FRP از روش های دیگر مدرن تر و متداول تر است.

 

مقاوم سازی ستون با frp

 

ثبت نظر

ارسال