-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

وال پست در اسکلت بتنی

وال پست در اسکلت بتنی

وال پست از عناصر غیر سازه ای است که اجرای صحیح آن تأثیر زیادی در کنترل خرابی دیوارها دارد. در اسکلت بتنی، با کاشت یک صفحه فلزی یا به شکل جاساز شده یا رول بولت شده و سپس جوشکاری آن وال پست مهار می شود.

سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 ساعت 13:7

وال پست ها اعضای غیر سازه ای هستند که با مهار دیوارها به اسکلت از یک طرف موجب همبستگی دیوار و از طرف دیگر موجب مهار دیوار در مقابل بارهای جانبی ناشی از وزن خود می شوند. وال پست از نظر مصالح به دو نوع تقسیم می شود که شامل اجرای وال پست در اسکلت بتنی و وال پست در اسکلت فلزی است. وال پست به روش های مختلفی قابل اجرا است. متداول ترین نوع آن به شکل یک تیر ستون طراحی می شود. نقش اصلی وال پست انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به قاب است که موجب استحکام دیوار و مانع از خراب شدن آن می شود.برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت آرین تیس مراجعه کنید.

 

وال پست چیست

 

اجرای وال پست در اسکلت بتنی

وال پست در اسکلت بتنی در سازه های با مصالح بنایی اجرا می شود. وال پست ها از لحاظ ظاهر در دو شکل افقی و عمودی هستند. وال پست عمودی در دهانه های بزرگ از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در داخل میان قاب جوش داده می شود.

وال پست از عناصر غیر سازه ای است که اجرای صحیح آن تأثیر زیادی در کنترل خرابی دیوارها دارد. در اسکلت بتنی، با کاشت یک صفحه فلزی یا به شکل جاساز شده یا رول بولت شده و سپس جوشکاری آن وال پست مهار می شود.

 

 اجرای وال پست در اسکلت بتنی

 

اجرای وال پست در اسکلت فلزی

وال پست فلزی در ساختمان هایی استفاده می شود که دارای اسکلت هستند. وال پست در اسکلت فلزی از مصالح فولادی و پروفیل های نبشی، قوطی، ناودانی و تسمه ساخته می شود. وال پستی که از نبشی درست می شود، در انتقال بار جانبی و یکپارچگی دیوار بهتر از نوع ساخته شده آن با قوطی عمل می کند.

برای اجرای وال پست دو نبشی 4 یا 5 را به کمک آرماتور به ضخامت دیوار می دوزند. بعد کل اعضا را ضد زنگ می زنند و توری مرغی می کشند و به این ترتیب دیوارهای غیر سازه ای و جداگرها را درون آن مهار می کنند. وال پست باید به طور مناسب با عناصر سازه ای طرفین مهار شود. به همین دلیل برای وال پست در اسکلت فلزی، جوشکاری آن به تیر و ستون فلزی انجام می شود. 

 

اهمیت اجرای وال پست به طور صحیح

با بررسی های انجام شده در زلزله های اخیر ایران مشخص شد که در زمان زلزله تنها سالم ماندن عناصر اصلی سازه ای مانند تیرها، ستون ها و سقف ها ضامن عملکرد مناسب سازه نیست. در صورت وارد آمدن آسیب در اعضای غیر سازه ای مثل دیوارهای پیرامونی، تیغه ها، نماهای ساختمان و تأسیسات این احتمال وجود دارد که عملکرد کلی سازه دچار مشکل شود و آسیب های جانی و مالی جبران ناپذیر به وجود آید. به همین دلیل اجرای وال پست در اسکلت فلزی و اجرای وال پست در اسکلت بتنی از اهمیت برخوردار است.

دیوار غیر سازه ای که در کل ارتفاع طبقه ادامه می یابد، باید به طور کامل به زیر پوشش سقف مهار شود. یعنی رگ آخر تیغه باید با فشار و همچنین ملات کافی در زیر سقف مهر شود. رعایت همین نکته ها موجب می شود که تا حد امکان از تغییر شکل های دیوار تحت نیروهای زلزله جلوگیری به عمل آید.

 

 چگونگی وال پست در اسکلت بتنی

 

اشتباهات اجرایی وال پست

در اجرای وال پست در اسکلت بتنی و فولادی، باید دیوار در همه جهت های داخل نبشی های افقی و عمودی به اجرا در آید و به این ترتیب احتمال تغییر شکل خارج از صفحه دیوار کاهش پیدا می کند.

گاهی اجرای وال پست به طور دقیق و بر اساس جزئیات انجام نمی شود که در نهایت این تغییرات ممکن است موجب اشتباهاتی شود.

یکی از این اشتباهات اجرا نکردن پشت به پشت نبشی های افقی و عمودی است که موجب می شود دیوار تنها در یک طرف، داخل نبشی ها به اجرا در آید.

 

انواع اجرای وال پست در اسکلت بتنی و فلزی

  • اجرای وال پست با انکر بولت و نبشی کشی
  • متصل کردن دیوار به ستون با استفاده از آرماتور
  • اجرا کردن تسمه به دور ستون ها
  • مهار کردن دیوارها با آرماتور در درون ستون های کناری
  • مهار کردن دیوار با تعبیه آرماتور در درون کف
  • مهار دیوار به دیوارهای برشی با عبور آرماتور در حفره های قالب ها
  • اجرا کردن وال پست برای جان پناه بام

 

وال پست

 

انواع وال پست

همان طور که گفتیم وال پست ها از نبشی، قوطی، ناودانی، تسمه و غیره ساخته می شوند. هر کدام از این مصالح با توجه به تشخیص متخصص برای اجرای یک نوع وال پست قابل استفاده هستند. در ادامه درباره وال پست درست شده از نبشی و وال پست افقی و عمودی ساخته شده از قوطی و نگهداری وال پست با تسمه دور ستون اطلاعاتی ذکر شده است.

 

1- وال پست درست شده از نبشی

مطابق با مبحث ششم مقررات ملی ساختمان دیوارهای با ارتفاع بالا یا طول زیاد باید به شکلی کنترل شوند تا در زمان ضربه شدید و یا زلزله به دلیل وزن خود خراب نشوند. به همین دلیل، آئین نامه برای دیوارهای پیرامونی اجرای وال پست را الزامی کرده است. اجرای آن برای دیوارهای داخلی به طول و ارتفاع تیغه ها وابسته است، به طوری که در صورتی که ارتفاع و یا طول دیوار از حدی بیشتر شود، اجرای این دیوار الزامی می شود.

2- وال پست افقی و عمودی ساخته شده از قوطی

دو طرف عناصر عمودی که به طور معمول قوطی های 6 در 6 انتخاب می شوند، باید به شکلی مناسب در کف و سقف مهار شوند. برای این کار می توان پیش از بتن ریزی درون قالب ها پلیت جایگذاری کرد. پس از تمام شدن بتن ریزی از این پلیت ها برای جوشکاری وال پست استفاده می شود. همچنین، می توان با انکر بولت به جایگذاری پلیت در تیرها و ستون ها اقدام کرد و برای اتصالات وال پست قابل استفاده هستند.

 

3- نگهداری وال پست با تسمه دور ستون

در این روش اجرای وال پست دور ستون ها در فاصله های معین تسمه کشی می شود که با جوش دادن آرماتور به آنها میان دو ستون مجاور و مدفون شدن آرماتورها در ملات دیوار چینی، اتصال دیوار به سازه تأمین می شود.

 

وال پست در اسکلت بتنی و فلزی

 

ثبت نظر

ارسال