-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی چیست

مقاوم سازی چیست

پایین آوردن نیاز لرزه ای سازه می تواند به شکل های مختلفی انجام شود. اگر متخصصان بهسازی در طرحشان از همه ظرفیت های سازه استفاده نکنند، طرح آنها توجیه اقتصادی ندارد و نوسازی بر بهسازی ارجحیت دارد. البته برای به کار بردن تحلیل های غیر خطی می توان از ظرفیت سازه استفاده کرد.

چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 ساعت 9:46

با توجه به زلزله‌ هایی که هر از چند گاهی در شهرهای مختلف ایران اتفاق می افتد، پیدا کردن راه هایی برای کاهش خسارت های مالی و جانی ضرورت دارد. یکی از این کارها برای ساختمان ها و بناها و به خصوص بناهای قدیمی مقاوم سازی است. اما این که مقاوم سازی چیست و مقاوم سازی سازه و ساختمان ها برای چه انجام می شود، در ادامه آورده شده است.

 

مقاوم سازی

 

مقاوم سازی چیست؟

برای این که بدانید مقاوم سازی چیست باید بدانید که مقاوم سازی را در علم مهندسی به معنای افزایش مقاومت یک ساختمان در مقابل نیروهای وارده می دانند. به دلیل اهمیت تکان ها و نیروهای زلزله، این اصطلاح را بیشتر برای زلزله به کار می برند. اما از نظر علمی مقاوم سازی واژه درستی برای آن نیست. به طور کل منظور از مقاوم سازی سازه افزایش مقاومت در مقابل نیروی زلزله نیست بلکه بهبود عملکرد اجزای مختلف سازه در مقابل این نیرو است. به همین علت هم اصطلاح بهسازی و البته بهسازی لرزه ای بهترین انتخاب برای این اصطلاح است.

در زمان ساخت یک سازه و ساختمان باید به موارد زیادی توجه شود. از مهم ترین آنها پی و جوشکاری ساختمان است. برای ساخت پی یک ساختمان باید به مقدار دقیق نسبت آب و سیمان را در نظر گرفت، اما خیلی از کارگران به این مسئله توجهی ندارند. به علاوه برای جوشکاری باید از تکنسین های این کار استفاده شود، اما به این مسئله نیز مورد توجه قرار نمی گیرد. به همین دلیل، وقتی زلزله رخ می دهد، ساختمان ها آسیب های زیادی می بینند و ساکنان آنها نیز به مخاطره می افتند. به این ترتیب، لزوم مقاوم سازی سازه و ساختمان و تأسیسات مهم مطرح می شود. در واقع، بالا بردن ظرفیت سازه با بالا بردن سختی و مقاومت آن امکان پذیر است که به آن مقاوم سازی گفته می شود.

 

هدف از مقاوم سازی سازه

 

هدف از مقاوم سازی سازه

هدف از مقاوم سازی سازه بهبود کارکرد آن در مقابل زلزله است. از طریق روش ها و استراتژی های مختلف می توان به این هدف دست یافت. انتخاب درست استراتژی مقاوم سازی سازه به درک صحیح از رفتار ساختمان در مقابل زلزله وابسته است. یک راهکار مناسب با برنامه ریزی درست می تواند عملکرد یک ساختمان را پایدارتر کند.

عیب یابی لرزه ای برای سنجش عملکرد ساختمان در زمان زلزله از مراحل ابتدایی طرح مقاوم سازی است. در مراحل اولیه سال ساخت، نوع سازه، شرایط محیطی و در دسترس بودن تمام نقشه ها و شناخت نقطه های ضعف های ساختمان از اهمیت برخوردار هستند.

 

بهسازی لرزه ای چیست؟

پس از درک این که مقاوم سازی چیست، خوب است بدانید که بهسازی لرزه ای چیست. بهسازی لرزه ای را بهبود بخشیدن به وضعیت لرزه ای سازه ها معنا می کنند. هدف از انجام این کار برابر ساختن ظرفیت سازه با نیاز لرزه ای است که با بالا بردن ظرفیت سازه یا کاهش نیاز لرزه ای امکان پذیر است.

پایین آوردن نیاز لرزه ای سازه می تواند به شکل های مختلفی انجام شود. اگر متخصصان بهسازی در طرحشان از همه ظرفیت های سازه استفاده نکنند، طرح آنها توجیه اقتصادی ندارد و نوسازی بر بهسازی ارجحیت دارد. البته برای به کار بردن تحلیل های غیر خطی می توان از ظرفیت سازه استفاده کرد.

 

بهسازی لرزه ای چیست

 

در بیشتر موارد برای تشخیص روش های بهسازی محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها عبارتند از:

 • هدف های عملکرد ساختمان
 • وجود محدودیت در هزینه های اجرایی
 • وجود محدودیت زمانی برای بهسازی
 • وجود محدودیت در معماری
 • لزوم فعال بودن ساختمان در زمان بهسازی
 • دوری از ریسک کردن در زمان بهسازی
 • ضرورت حفظ آثار باستانی و تاریخی

حال که دانستید مقاوم سازی چیست و بهسازی لرزه ای چیست، باید متوجه باشید که برای انجام بهسازی لازم است که با توجه به نیاز سازه ابتدا راهبردهای بهسازی در نظر گرفته شوند و بعد از آن راهکارهای مناسب با آن راهبردها مورد بررسی قرار گیرند.

راهبردهای بهسازی شامل راهبردهای فنی و مدیریتی می شوند. از این دو راهبرد می توان به طور مجزا و هم زمان استفاده کرد. راهبردهای فنی شامل بالا بردن مقاومت سازه، اصلاح موضعی عناصر سازه، بالا رفتن سختی سازه، حذف بی نظمی ها در ساختمان و پایین آوردن نیاز سازه است. راهبردهای مدیریتی نیز شامل تغییر کاربری ساختمان، بهسازی تدریجی و خراب کردن ساختمان و ساخت مجدد آن می شود.

بعد از برگزیدن انتخاب راهبرد می توان برای دست یافتن به سطح عملکرد مورد نظر راهکار مناسب را انتخاب کرد. راهکار بهسازی روش مورد استفاده در جهت دستیابی به راهبرد بهسازی انتخاب شده است. اگر راهبرد بهسازی بالا رفتن مقاومت یک طبقه باشد، راهکاریی مانند دورپیچ کردن ستون ها با FRP، اضافه کردن ژاکت بتنی یا فولادی، تقویت تیرها و تقویت اتصالات برای دست یافتن به آن به کار می روند.

 

هدف مقاوم سازی

 

تفاوت ها مقاوم سازی سازه با بهسازی لرزه ای

با شناخت این که مقاوم سازی چیست می توان تفاوت های آن با بهسازی لرزه ای را بررسی کرد که عبارتند از:

 • در صورتی که بعد از بررسی سازه معلوم شود که ظرفیت آن با نیاز لرزه ای برابری ندارد، باید اعلام شود که سازه در مقابل بار جانبی آسیب پذیر است و به بهسازی نیاز خواهد داشت.
 • هدف از بهسازی این است که بتوان به هر روشی ظرفیت سازه را با نیاز لرزه ای آن برابر کرد.
 • در مواردی می توان ظرفیت سازه را افزایش داد تا با نیاز لرزه ای آن برابر شود. در واقع به این افزایش ظرفیت مقاوم سازی سازه گفته می شود.
 • مقاوم سازی سازه و ساختمان می تواند با بالا رفتن سختی مانند اضافه کردن مهاربند و دیوار برشی و بالا رفتن مقاومت مانند استفاده از ژاکت های بتنی و فولادی همراه باشد.
 • گاهی می توان به جای این که ظرفیت سازه را بالا برد تا به نیاز لرزه ای برسد، باید نیاز لرزه ای را کاهش داد تا به ظرفیت سازه برسد.
 • پایین آوردن نیاز لرزه ای سازه می تواند استفاده از روش های گوناگونی مثل بالا بردن شکل پذیری، پایین آوردن جرم، کاهش بی نظمی ها و به کار بردن فناوری های جدید لرزه ای مثل جداگرهای لرزه ای و میراگرها باشد.
 • از این مقایسه می توان نتیجه گرفت که مقاوم سازی سازه یکی از روش های بهسازی لرزه ای است.

 

مقاوم سازی لرزه ای

 

ثبت نظر

ارسال