-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی سیلو

مقاوم سازی سیلو

مقاوم سازی سیلو با FRP این روش مقاوم سازی سیلو هم در جدار درونی و هم در جدار بیرونی قابل انجام است. ضخامتی که بر دیواره سیلو اضافه می شود، بسیار کم است و به طور معمول به 5 میلی متر می رسد.

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 15:28

سیلوها سال ها است که محل نگهداری غلات و گندم هستند. مهم است که این محصولات به روش های استاندارد حفظ شوند تا کیفیت آن ها در طی ذخیره سازی و گذر زمان پایین نیاید. علاوه بر خوراکی ها، برای نگهداری مصالح ساختمانی مانند سیمان نیز استفاده می شود. به دلیل اهمیتی که سیلوها دارند، نگهداری و مقاوم سازی آن ها نیز مهم تلقی می شود. مقاوم سازی سیلو به روش های متفاوتی امکان پذیر است.

 

مقاوم سازی سیلو بتنی و فلزی

 

مقاوم سازی سیلو بتنی و فلزی

 

سیلوها می توانند از بتن یا فولاد ساخته شوند. انتخاب روش مقاوم سازی سیلو به نوع سیلو نیز مربوط می شود. با توجه به وضعیت محیط و رطوبت هوا ممکن است دیواره فولادی سیلو زنگ بزند و در آن ترک خوردگی ایجاد شود. یکی از راه های اصلاح این ترک ها تزریق چسب اپوکسی و پر کردن آن ها است. اما اگر مقاومت سیلو کاهش پیدا کرده باشد، با این روش نمی توان آن را مقاوم سازی کرد.

سیلوها ممکن است در زمان وقوع زمین لرزه دچار آسیب های شدیدی شوند و خسارت های زیادی به آن ها وارد شود. به همین دلیل است که استفاده از روش های مناسب مقاوم سازی سیلو اهمیت می یابد. یکی از روش های مناسب برای مقاوم سازی انواع سیلوها استفاده از مصالح FRP است. 

 

مقاوم سازی سیلو با FRP

 

می توان با اضافه کردن ورق های فولادی به دیواره خارجی سیلو برای مقاوم سازی اقدام کرد. اما این روش چندان مطلوب نیست. زیرا باید با روش هایی از زنگ زدن آن ها جلوگیری کرد.

یکی از مشکلات دیگری که استفاده از ورق های فولادی برای مقاوم سازی سیلو دارد، اتصال آن ها به بدنه سیلو است که برای انتقال تنش ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

برای مقاوم سازی سیلوها می توان از اجرا و نصب frp که در حال حاضر یکی از بهترین روش هایی است که برای انواع سازه ها کاربرد دارد.

 

برای مقاوم سازی سیلو می توان لایه های نازک FRP که حدود 1 میلی متر قطر دارند روی سیلو نصب کرد. با این کار تنش های ایجاد شده در سطح وسیعی گسترده می شود و از تمرکز تنش در یک قسمت جلوگیری به عمل می آید. تفاوت این شیوه مقاوم سازی با ورق های فولادی در این است که آن ها با وسایل اتصال موضعی به دیواره ها وصل می شوند.

وقتی FRP روی دیواره ها نصب می شود، لایه ای نفوذناپذیر ایجاد می کند که مانع از گسترش خوردگی در فولاد درون دیوار خواهد شد.

 

مزایای مقاوم سازی سیلو با FRP

 

این روش مقاوم سازی سیلو هم در جدار درونی و هم در جدار بیرونی قابل انجام است.

ضخامتی که بر دیواره سیلو اضافه می شود، بسیار کم است و به طور معمول به 5 میلی متر می رسد.

مقاوم سازی با این روش به زمان زیادی نیاز ندارد.

مقاوم سازی FRP هم زمان با بهره برداری از آن امکان پذیر است.

این روش بهترین راه حل برای مقاوم سازی متمرکز در نقاط دارای ضعف است.

رطوبت در سیلو منجر به خوردگی می شود و اضافه کردن الیاف FRP از سیلو در برابر رطوبت محافظت می کند.

می توان برای پنهان ساختن لایه مقاوم سازی که به سطح خارجی اضافه شده است، آن را رنگ آمیزی کرد.

 

سیلو چیست؟

 

سیلو چیست؟

 

برای مقاوم سازی سیلو شاید بهتر باشد بدانید سیلوها اصلاً چه هستند و چه کاربردی دارند. سیلوها انبارهای نگهداری موارد خوراکی دام و انسان هستند. سیلوها از علوفه و مواد خوراکی طوری نگهداری می کنند که سال ها از ارزش غذایی آن کاسته نخواهد شد.

اشاره کردیم که علاوه بر نگهداری از غلات، سیمان و مصالح اولیه نیز در آن ها نگهداری می شود. در احداث سیلوها توجه به ظرفیت آن ها مهم است.

سیلوها کاربردهای زیادی دارند. به دلیل اهمیت کاربرد آن ها مقاوم سازی سیلو باید در زمان مناسب انجام شود. برای ساخت سیلوها به میزان تولید و مصرف غلات و گندم توجه می شود. ذخیره سازی این محصولات به شکل استاندارد بسیار مهم و حیاتی است.

 

انواع سیلو

 

سیلوها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 

سیلوهای بتنی ایستاده

سیلوهای فلزی ایستاده

 

سیلوهای بتنی ایستاده سال ها است که در کل دنیا کاربرد دارند. در کشور ما نیز استفاده از این سیلوها بسیار رایج است. سیلوهای بتنی از مقاوم ترین و بهترین مکان های نگهداری غلات هستند. بهترین روش مقاوم سازی سیلو بتنی استفاده از الیاف FRP است.

ظرفیت این سیلوها در گذشته کم بود، اما ظرفیت این سیلوها با توجه به بالا رفتن جمعیت در شهرها بالا رفته و تا 120 هزار تن هم می رسد.  

سیلوهای بتنی به طور معمول در مناطقی کاربرد دارند که نیاز است به مدت طولانی از غلات و گندم نگهداری و ذخیره سازی شود. به ویژه در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است، این سیلوها کاربرد بیشتری دارند. رطوبت موجب کاهش کیفیت غلات می شود و به همین دلیل دیواره های بتنی به خوبی از آن ها مراقبت و از نفوذ رطوبت در آن ها جلوگیری می کنند. رطوبت در بدنه بتنی سیلو جذب می شود و از فضای داخلی سیلو به بیرون راه می یابند.

 

سیلوهای فلزی ایستاده

 

سیلوهای فلزی ایستاده را با نام سیلو پیچ و مهره نیز می شناسند. بدنه این سیلوها از پیش ساخته و آماده است و در محل پیچ و مهره می شود. ساخت و مقاوم سازی سیلو با استفاده از فلز باید با دقت و ظرافت انجام گیرد.

برای ساخت این سیلوها از ورق های فلزی گالوانیزه استفاده می شود که عمر این سیلوها به کیفیت و کمیت گالوانیزه به کار رفته در آن ها وابسته است.

هر چند مزایای استفاده از سیلوهای بتنی در گذشته بیشتر از سیلوهای فلزی بوده است، اما این روزها سیلوهایی از جنس استیل در بازار موجود هستند که از کیفیت خوبی برخوردارند.

 

مزایای سیلوهای فلزی ایستاده

 

مقاوم سازی سیلو فلزی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن ها ضروری است. از مزایای استفاده از این سیلوها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وقتی به طور مستقیم آفتاب به سیلوهای فلزی می تابد، دمای درون آن ها بالا نمی رود. حرارت بیرون به سرعت به سطح درونی سیلو وارد می شود، ولی پایین بودن درصد انتقال حرارت غله موجب می شود که حرارت به توده های غله درون سیلو منتقل نشود.

این سیلوها دارای امکاناتی مانند اختلاط گندم، رطوبت گندم و کنترل حرارت هستند و همچنین در آن ها عملیات بوجاری و مبارزه با آفت های انباری امکان پذیر است.

سرعت اجرای این سیلوها نسبت به سیلوهای بتنی بسیار بالا است و زمان کمی برای ساخت و نصب تجهیزات و ماشین آلات آن ها صرف می شود.

این سیلوها در مقایسه با سیلوهای بتنی وزن کمتری دارند و به همین دلیل فونداسیون ساده تر و ارزان تر مناسب آن ها خواهد بود. در ضمن، هزینه ساخت فونداسیون آن ها نیز کمتر است.

 

اهمیت مقاوم سازی سیلو

 

گندم و غلات از مهم ترین مواد غذایی هستند، به ویژه گندم که از خوراکی های حیاتی است. ذخیره سازی گندم در سیلوها برای مدت طولانی بسیار مهم است. این که جنس سیلوها بتنی باشد یا فلزی مهم است و هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند. مقاوم سازی سیلو با توجه به نوع آن انجام می گیرد.

ذخیره سازی گندم به دو شکل انبار و سیلو صورت می گیرد. تفاوت این دو شکل ذخیره سازی در مجهز بودن سیلوها به بوجاری، تخلیه و بارگیری، کنترل دما و رطوبت و خشک کردن و هوادهی گندم است و البته جمع کردن گرد و غبار و آفتاب زدایی را نیز شامل می شود که در انبار این امکانات وجود ندارد.

جهت کسب اطلاعات به سایت آرین تیس مراجعه کنید.

 

اهمیت مقاوم سازی سیلو

 

 

ثبت نظر

ارسال