-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی سنگ نما

مقاوم سازی سنگ نما

سنگ نمای ساختمان ممکن است در اثر گذر زمان دچار آسیب شود. حرکات ساختمان که معمولاً به شکل طبیعی انجام می شود و همچنین تکان هایی که در اثر باران و باد، یخبندان و طوفان به ساختمان وارد می شوند، موجب می شوند سنگ های نما شل شوند و در مواردی از جای خود بیافتند.

یکشنبه 6 مرداد 1398 ساعت 9:53

مقاوم سازی سنگ نما در ساختمان با هدف ثابت کردن سنگ های نمای ساختمان و جلوگیری از ریزش آنها صورت می گیرد. این کار به حفظ امنیت و زیبایی ظاهر ساختمان کمک می کند. تثبیت و محکم کردن سنگ نما به وسیله ابزاری مانند پیچ و رولپلاک و بست های مقاوم کننده انجام می شود. برای این کار از روش های مختلفی استفاده می شود که در ادامه آورده شده است.  

 

روش های مقاوم سازی سنگ نما

 

روش های مقاوم سازی سنگ نما

مقاوم سازی سنگ نما به روش های زیر انجام می شود:

 • تثبیت و محکم کردن سنگ نما با پیچ و رولپلاک گالوانیزه و بتونه ای که هم رنگ نمای ساختمان است.
 • روش دیگر محکم سازی سنگ نما به وسیله بست های مقاوم کننده ال شکل و گرد انجام می شود.

متخصصان استفاده از پیچ و رولپلاک را بیشتر توصیه می کنند. برای پیاده کردن این روش در نمای ساختمان، سنگ نما ابتدا باید از نظر این که می توان از این ابزار روی آن استفاده کرد یا نه بررسی شود. از این روش در سنگ هایی می توان استفاده کرد عرض آنها بیش از 10 سانتی متر باشد.

دلایل مقاوم سازی سنگ نما

سنگ نمای ساختمان ممکن است در اثر گذر زمان دچار آسیب شود. حرکات ساختمان که معمولاً به شکل طبیعی انجام می شود و همچنین تکان هایی که در اثر باران و باد، یخبندان و طوفان به ساختمان وارد می شوند، موجب می شوند سنگ های نما شل شوند و در مواردی از جای خود بیافتند. در این شرایط، بهترین کار برای پیشگیری از هر نوع اتفاقی مقاوم سازی سنگ نما است.

برخی از ساختمان ها پس از گذشت پانزده سال به مقاوم سازی نما نیاز پیدا می کنند. در مواردی که ساختمان خوب و استاندارد ساخته نشده باشد، ممکن است بعد از چهار سال سنگ نمای آن به مقاوم سازی احتیاج داشته باشد.

تثبیت سنگ نما برای ساختمان هایی که در آنها از سنگ های تراورتن، گرانیت و مرمر استفاده شده است، قابل اجرا است.

 

مهم ترین دلایل شل شدن سنگ نما

 

مهم ترین دلایل شل شدن سنگ نما

اشاره کردیم که به دلیل شل شدن سنگ های نمای ساختمان مقاوم سازی سنگ نما انجام می شود. از دلایل شل شدن سنگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که در عین نماسازی اسکوپ کردن سنگ نما انجام نشود.
 • به علت سرعت بخشیدن به کار نماسازی، در پشت سنگ ها سیمان خشک ریخته شود.
 • وقتی از سنگ های بی کیفیت در نمای ساختمان استفاده شود.
 • یکی دیگر از دلایل شل شدن سنگ نما نشست ساختمان است.
 • در مواردی بازسازی از داخل ساختمان و ضربه خوردن سنگ نما نیز موجب شل شدن آن می شود.
 • وارد آمدن بار زیاد به ساختمان نیز موجب افتادن سنگ های نما می شود.
 • وقتی لوله آبی در نزدیکی نمای ساختمان بترکد سنگ های نما آسیب خواهند دید.

استفاده از سنگ تراورتن در نمای ساختمان به علت داشتن خلل و فرج گزینه بسیار خوبی است. برای پر کردن این خلل و فرج باید از سیمان خیس و ملات استفاده شود، اما در صورتی که سیمان خشک به کار رود، سنگ ها شل می روند و می ریزند. به کار بردن سنگ گرانیت در نمای ساختمان نیز به اسکوپ نیاز دارد که در صورت انجام نشدن سنگ ها شل خواهند شد.

وقتی آب به پشت نما راه پیدا کند، بعد از یخ بستن و منبسط شدن و افزایش حجم موجب می شود که سنگ نما شل شود.

 

پیچ و رولپلاک سنگ نما

 

پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاکی که برای مقاوم سازی سنگ نما استفاده می شود از جنس گالوانیزه 5 سانتی متری و ضد زنگ است. برای این کار از رولپلاک مخصوص پروانه ای استفاده می شود. برای اجرای آن استفاده از طناب راپل روش مناسبی است.

به طور معمول در دو سمت پشت سنگ شیارهایی به وجود می آید و سیم مفتول گالوانیزه داخل آن گذاشته می شود. زمانی که ملات به پشت سنگ ریخته می شود، این سیم ها داخل ملات قفل می شوند و از ریختن سنگ ها جلوگیری خواهد شد.

در اثر تنش های غیر مجاز و غیر اصولی نیز سنگ نما ممکن است دچار ریزش شود. سنگ نمایی که با عرض 40 سانتی متر در ساختمان به کار می رود، آن را با دریل مخصوص سوراخ می کنند. سنگ هایی که عرض آنها کمتر از 15 سانتی متر باشد، با دریل معمولی نیز می توان آنها را سوراخ کرد. پس از سوراخ کردن سنگ ها، برای پنهان کردن پیچ ها از بتونه مخصوص و همرنگ سنگ نما استفاده می شود.

 

سنگ نما

 

دلایل مقاوم سازی ساختمان کدامند؟

دلایل مقاوم سازی ساختمان با مقاوم سازی سنگ نما متفاوت هستند. باید بدانید که مقاوم سازی تنها برای ساختمان های قدیمی نیست و در مواردی ساختمان هایی که مورد بهره برداری قرار نگرفته اند نیز به مقاوم سازی نیاز پیدا می کنند.

دلایل مهم نیاز به مقاوم سازی ساختمان عبارتند از:

 • یکی از مهم ترین دلایل این کار به دلیل خطاهایی است که در طراحی ساختمان رخ می دهد، مثل فراموش کردن یک بند آئین نامه.
 • به روز نبودن آئین نامه نیز از دیگر دلایل آن محسوب می شود.
 • مشکلات اجرایی در ساختمان نیز منجر به مقاوم سازی ساختمان خواهد شد.
 • مقاوم سازی به دلیل مغایرت ویژگی های مصالح استفاده شده با مقادیر فرض شده نیز صورت می گیرد. این خطا در سازه های بتنی و فولادی دیده می شود.
 • اضمحلال و خوردگی مصالح ساختمانی نیز از دلایلی هستند که نیاز به مقاوم سازی را منجر می شوند.
 • اضافه کردن بار به ساختمان نیز در نهایت به مقاوم سازی آن منتهی می شود. این کار به شکل های مختلفی اتفاق می افتد.
 • تغییر کاربری ساختمان نیز می تواند موجب شود که در نهایت روی ساختمان مقاوم سازی انجام شود، مثل مواردی که یک واحد مسکونی به انبار تبدیل شود.
 • مقاوم سازی ساختمان به دلیل نصب تجهیزات مکانیکی یا مخابراتی نیز انجام می شود.
 • حوادث طبیعی مانند زمین لرزه، انفجار و آتش سوزی از موارد دیگری هستند که در موقع لزوم باید اقدام های لازم برای مقاوم سازی در برابر آنها صورت گیرد.
 • ایجاد تغییرات در عضوهای سازه ای ساختمان، مانند حذف یک ستون یا بادبند را نیز می توان از دلایل مقاوم سازی ساختمان دانست.

 

دلایل مقاوم سازی ساختمان

 

 

ثبت نظر

ارسال