-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی سقف

مقاوم سازی سقف

در مقاوم سازی سقف استفاده از مصالح FRP از لحاظ وزن، سرعت، مقاومت و سادگی در کار از روش های دیگر کاربردی تر است.

سه شنبه 8 مرداد 1398 ساعت 10:55

مقاوم سازی با اهداف مختلفی صورت می گیرد. ساختمان ها در موارد بسیاری به مقاوم سازی در برابر زلزله نیازمندند. برای مقاوم سازی سقف باید نوع آن را مد نظر داشت. به عنوان مثال، نمی توان برای افزایش مقاومت سقف طاق ضربی از همان شیوه استفاده کرد که برای سقف دال بتنی کاربرد دارد. برای انواع سقف ها از شیوه مناسب برای آن استفاده می شود.

بهترین روش مقاوم سازی سقف

برای مقاوم سازی سقف از چند روش استفاده می شود. اما یکی از بهترین گزینه ها استفاده از مصالح FRP است. مقاوم سازی به این روش از لحاظ وزن، سرعت، مقاومت و سادگی در کار از روش های دیگر کاربردی تر است. با این روش می توان انواع سقف کامپوزیت، طاق ضربی، تیرچه بلوک و تیرچه کرومیت را مقاوم سازی کرد.

 

روش های مقاوم سازی سقف

 

روش های مقاوم سازی سقف

انواع روش های مقاوم سازی سقف عبارتند از:

1- با استفاده از ورق های فولادی

این روش بیشتر در سقف های بتنی به کار می رود و مزایای خاص خود را دارد. با استفاده از صفحه های فولادی می توان یکپارچگی و مقاومت سقف های بتنی را بالا برد و همچنین خیز سازه را تحت کنترل در آورد. با این شیوه می توان به وضوح سختی سقف سازه را افزایش داد.

در این روش مقاوم سازی نکته مهم استفاده از صفحه های فولادی به شکل درست و اتصال و مهار آنها به سقف است. فضایی که میان سقف و این صفحات ایجاد می شود، می توان با استفاده از گروت یا مصالح بر پایه اپوکسی پر کرد. با این کار مصالح به خوبی به هم چسبانده می شوند. مقاوم سازی در برابر زلزله و انتقال بارهای وارده به درستی از اهداف این شیوه مقاوم سازی محسوب می شوند.

2- با استفاده از مصالح FRP

مقاوم سازی سقف بتنی با استفاده از مصالح FRP موجب بالا رفتن مقاومت ظرفیت خمشی مثبت و منفی، افزایش مقاومت برشی، کنترل ترک ها در ساختمان و تقویت اتصالات سازه می شود. زمانی که همه اتصالات سازه تقویت می شوند، استحکام بخش های اصلی ساختمان مثل سقف نیز بیشتر خواهد شد. با توجه به بالا بودن مقاومت کششی این مصالح، استفاده از آنها استحکام سقف را چندین برابر خواهد کرد.

سقف ها با این روش به مقاومت لازم دست می یابند و تقویت می شوند. مقاومت بتن بالا می رود و شکل پذیری آن بیشتر می شود. مقاوم سازی در برابر زلزله و تکان های محکم از مهم ترین اهداف این روش است. با این مصالح ظرفیت باربری سقف برای بارهای زنده بالا می رود و مقاومت از دست رفته به علت خوردگی در فولاد نیز جبران خواهد شد.

در این روش مقاوم سازی، صفحات FRP به ساختمان می چسبند و از خراب شدن یا تغییر شکل سازه جلوگیری می شود. صفحات FRP ضخامت کمی دارند و به همین علت در تقویت سقف نقش مؤثری ایفا  می کنند. در ضمن، این مصالح در معماری ساختمان تغییر کمی به وجود می آورند و همین ویژگی استفاده از آنها را به روشی مناسب برای افزایش مقاومت و حفظ شکل ظاهری ساختمان تبدیل کرده است.

برای اجرای این شیوه، ابتدا الیاف FRP به بخش بالا و پایین سقف چسبانده شود. 24 ساعت باید به آنها زمان استراحت داده شود تا چسبندگی به بهترین شکل اتفاق بیفتد. این روش مقاومت ساختمان را تا سه برابر افزایش می دهد.

از مصالح FRP برای عایق رطوبتی نیز می توان استفاده کرد. از دیگر مزایای آن می توان به این مطلب اشاره کرد که اجرای آن به امکانات زیاد و تجهیزات خاصی نیاز ندارد. دوام و عمر سقف با این روش مقاوم سازی افزایش می یابد.

 

 بررسی هزینه روش های مقاوم سازی در برابر زلزله

 

 بررسی هزینه روش های مقاوم سازی در برابر زلزله

زلزله مهم ترین حادثه طبیعی است که ساختمان ها را تهدید می کند. برای مقاوم سازی اجزای ساختمان از روش های بسیاری استفاده می شود. از روش های مقاوم سازی کلی می توان به افزون دیوار برشی، افزودن میان قاب، افزودن بادبند، افزودن دیوار کناری و پشت بند، بالا بردن ضخامت دیوار، کاهش جرم ساختمان و اضافه کردن جداساز لرزه ای اشاره کرد. مقاوم سازی به شکل موضعی نیز انجام می شود، مثل مقاوم سازی سقف ساختمان. یکی از مهم ترین مسائل در زمان مقاوم سازی هزینه است. در ادامه روش های مقاوم سازی از نظر هزینه بررسی شده اند.

1- مقاوم سازی با شاتکریت

برای اجرای این روش مقاوم سازی در برابر زلزله نیاز به خرید وسایل مخصوص از جمله دستگاه شاتکریت است. این هزینه تنها یک بار انجام می شود و در پروژه های متعدد جبران خواهد شد. این شیوه به تولید یک بتن خاص نیز نیازمند است. همچنین، یک شبکه آرماتور باید روی سطح آن نصب شود. به علاوه، برای اجرای آن نیروی متخصص لازم است. در پروژه های کوچک این روش صرفه اقتصادی ندارد.

2- تزریق اپوکسی

وجود تجهیزات تزریق رزین برای این روش الزامی است. مقدار مصرف رزین در این روش تنها به پر کردن ترک ها ختم می شود. این روش نیز برای اجرا دست کم به یک متخصص نیاز دارد.

3- دوخت

برای مقاوم سازی در برابر زلزله در دیوارهای بنایی می توان از این روش استفاده کرد. مصالح این روش در دسترس و اجرای آن ساده است. در ضمن هزینه کمی را هم شامل می شود. این روش به متخصص نیاز ندارد.

4- استفاده از ژاکت ها

استفاده از این روش به دلیل ارزان و محبوب بودن رایج شده است و با مصالح در دسترس و نیروی غیر متخصص قابل اجرا است.

 

 اضافه کردن دیوار برشی

 

5- اضافه کردن دیوار برشی

این روش مقاوم سازی در برابر زلزله را گران قیمت می دانند، زیرا به اجرای مراحل آرماتوربندی، سوراخ کاری و کاشت آرماتور نیاز است. اما روش بسیار تأثیرگذاری است.

6- اضافه کردن قاب مهاربندی شده

این روش نسبت به اضافه کردن دیوار برشی به صرفه تر است، به دلیل این که مصالح مورد استفاده در آن کمتر است. این روش در مواردی که به سختی کمتر نیاز است استفاده می شود.  

7- اضافه کردن قاب خمشی

این روش از اضافه کردن قاب مهاربندی شده گران تر و از دیوار برشی ارزان تر است.

8- اضافه کردن پشت بند

این روش مقاوم سازی در برابر زلزله از روش های ارزان به شمار می رود. مصالح آن ارزان است و برای اجرا به متخصص نیاز ندارد.  

9- استفاده از مصالح FRP

این روش که برای مقاوم سازی سقف و اجزای مختلف ساختمان استفاده می شود، نسبت به روش های دیگر هزینه بیشتری دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت آرین تیس مراجعه کنید.

 

 مقاوم سازی سقف و اجزای مختلف ساختمان

 

 

ثبت نظر

ارسال