-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی دیوار بلوکی

ساختمان های بنایی که با بلوک سیمانی توخالی غیر مسلح ساخته شده اند، رفتار ضعیفی دارند که از ضعف مصالح و اجرا و ساختار نامناسب دیوارهای بلوکی برای تحمل بارهای جانبی ناشی می شود.

یکشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 17:15
مریم زمزم

با توجه به این که از مصالح بنایی و خشتی در ساختمان های بسیاری در ایران استفاده می شود و قرار گرفتن روی کمربند زلزله، مقاوم سازی این ساختمان ها بسیار مهم است. استفاده از بلوک سیمانی برای ساخت دیوارهای حمال در ساختمان های بنایی در ایران رایج است. ساختمان های بنایی با بلوک سیمانی رفتار ضعیفی در زمان زلزله از خود بروز می دهند. به همین دلیل است که برای مقاوم سازی دیوار بلوکی و ساختمان های بنایی باید اقدام شود. برای این کار از چند روش استفاده می شود.

 

دیوار بلوکی و انواع آن

دیوارهای بلوکی را با بلوک های سیمانی ساده به شکل مکعب مستطیل و سالم که سطح آنها چسبندگی کافی با اندود و ملات دارند می سازند. اندازه این بلوک های توخالی متنوع است و در سه اندازه ۴۰×۳۰×۲۰، ۴۰×۲۰×۲۰ و ۴۰×۱۰×۲۰ سانتی متر دیده می شود.

دیوارهای بلوکی به چهار دسه تقسیم می شوند:

  • دیوارهای بلوکی مسلح باربر
  • دیوارهای بلوکی توپر باربر
  • دیوارهای بلوکی توخالی باربر
  • دیوارهای بلوکی غیر باربر

مقاوم سازی دیوار بلوکی با استفاده از شبکه های از پیش متصل فولادی همراه با تزریق گروت سیمان انجام می شود.

 

مشخصات مقاومتی دیوارهای بلوکی

مقاومت دیوارهای بلوکی نه فقط به مقاومت بلوک سیمانی بلکه به مقاومت ملات به کار رفته در آن نیز بستگی دارد. مجموع بلوک های سیمانی و ملات را رابطه مقاومت فشاری مانند تابعی از مقاومت فشاری بلوک سیمانی و سه نوع ملات مختلف نشان می دهد. مقاومت فشار مجموع این دو مصالح از مقاومت فشاری بلوک های سیمانی کمتر است.

 

مقاوم سازی دیوار بلوکی

مقاوم سازی دیوار بلوکی همان طور که اشاره شد با استفاده از شبکه های از پیش متصل فولادی همراه با تزریق گروت سیمان صورت می گیرد. این روش در صورتی نتیجه بخش است که در افزایش مقاومت و بهبود رفتار دیوارهای کم عرض بلوکی استفاده شود. این روش مقاوم سازی دیوار بلوکی علاوه بر مقاومت دیوار شکل پذیری بیشتر آن را نیز در پی خواهد داشت.

مقاومت لرزه ای ساختمان تقویت شده 43 درصد بالا می رود و شکل پذیری آن نیز افزایش می یابد. این شیوه مقاوم سازی در ساختمان های دو طبقه موجب می شود ساختمان بتوانند زلزله های با شدت زیاد را تحمل کند، اما تاب تحمل زلزله های خیلی شدید را نخواهد داشت.

ساختمان های بنایی که با بلوک سیمانی توخالی غیر مسلح ساخته شده اند، رفتار ضعیفی دارند که از ضعف مصالح و اجرا و ساختار نامناسب دیوارهای بلوکی برای تحمل بارهای جانبی ناشی می شود.

 

مقاوم سازی دیوار بلوکی با رویه بتنی

برای مقاوم سازی دیوار بلوکی با استفاده از رویه بتنی، اول سوراخ ها در پایه بتنی و تیر بارگذاری می شود. سپس برای کاشت آرماتورهای قائم شبکه رویه بتنی آماده می شود. آرماتورهای قائم در دو انتها با استفاده از چسب اپوکسی به پایه بتنی و تیر بارگذاری وصل می شوند. شبکه آرماتور افقی با سیم به شبکه قائم متصل می شود.

برای مقاوم سازی یک طرفه، رویه بتنی یک طرفه را با استفاده از میل مهار به تسمه های فولادی اتصال که در طرف مقابل هستند وصل می کنند. برای این که تسمه های اتصال با دیوار تماس مناسب داشته باشند، زیر آنها را یک لایه نازک ملات می گذارند. بعد از آماده کردن شبکه آرماتور رویه بتنی و سیستم اتصال رویه به وجه مقابل، رویه بتنی را با شکل پلاستر اجرا می کنند.

از اجرای بتن به شکل پاششی با فشار یا شاتکریت باید خودداری شود، به دلیل این که مقاومت بتن پاششی با فشار قابل اندازه گرفتن نخواهد بود. محاسبه دقیق مقاومت رویه بتنی برای انجام تحلیل های عددی ضروری است. اعمال بتن به شکل پلاستر با پاشیدن بتن به شکل دستی روشی مطلوب تری است.

 

سیستم بارگذاری در دیوار بلوکی

یکی دیگر از روش های مقاوم سازی دیوار بلوکی استفاده از سیستم بارگذاری در دیوار بلوکی است. به دلیل این که این نوع بارگذاری از نوع برش درون صفحه است، از دو جک هیدرولیکی به شکل قائم و افقی در گوشه بارگذاری دیوار استفاده می شود. نیروی جک ها به وسیله قاب بارگذاری به تیر بارگذاری روی دیوار وارد می شود. مانند موقعیت واقعی یک دیوار حمال در زلزله، نیروی افقی جک افقی به وسیله تیر بارگذاری به همه سطح بالایی دیوار انتقال می یابد.

همچنین، با توجه به لزوم مقایسه دیوارهای تقویت شده و نشده باید از وقوع مود شکست مشابه در تمام دیوار مطمئن شد. باید از احتمال شکست یک نمونه در یک مود و شکست نمونه دیگر در سایر مودها دوری کرد و از شکست نمونه ها در مود شکست برشی درون صفحه با ایجاد ترک و شکست قطری مطمئن شد.

دلیل کاربرد جک قائم در گوشه بالای دیوار برای مطمئن شدن از شکست دیوار در مود برشی قطری درون صفحه است. به کار بردن یک جک هیدرولیکی قائم در گوشه بارگذاری دیوار و اتصال آن به سیستم اعمال نیروی جک افقی بارگذاری امکان ایجاد یک برآیند نیروی قطری را فراهم می آورد. به علاوه پیشگیری از چرخش دیوار حول پنجه آن، اتفاق شکست قطری برشی را متضمن می شود.

 

مقاوم سازی دیوار حمال و ساختمان بنایی

همان طور که اشاره کردیم، با توجه به این که ساختمان های بنایی بسیار در برابر زلزله آسیب پذیر هستند، مقاوم سازی آنها از اهمیت برخوردار است. ساختمان های بنایی در برابر زلزله عملکرد خوبی ندارند. یکی از مهم ترین نمونه های این مورد در ایران ارگ بم است. ضعف رفتاری سازه های بنایی و شکل پذیری کم آنها موجب شده است که آنها در آئین نامه های جدید با ملاحظه ها و جدیت بالایی طراحی و ساخته شوند. از جمله روش ها برای مقاوم سازی دیوار حمال و ساختمان های بنایی، افزودن کلاف افقی و قائم به ساختمان است.

 

روش های مقاوم سازی دیوار حمال و ساختمان های بنایی

روش هایی که برای مقاوم سازی دیوار حمال و ساختمان های بنایی استفاده می شود عبارتند از:

  • مقاوم سازی با استفاده از FRP
  • مقاوم سازی با اضافه کردن قاب پیرامونی
  • مقاوم سازی با اضافه کردن آرماتور و پاشیدن بتن شاتکریت به دیوارها
  • مقاوم سازی با اضافه کردن کلاف در محل اتصال دیوار به سقف
  • مقاوم سازی با استفاده از پشت بندهای بتنی

 

ثبت نظر

ارسال