-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی خانه های قدیمی

مقاوم سازی خانه های قدیمی

FRP در ابتدا در صنایع هوا و فضا استفاده می شد. از ویژگی های آن می توان به نسبت بالای مقاومت به وزن، دوام زیاد در مقابل خوردگی و سرعت و سادگی در حمل و نصب اشاره کرد.

دوشنبه 20 اسفند 1397 ساعت 11:18
مریم زمزم

قدیمی بودن ساختمان یکی از مهم ترین دلایل برای انجام مقاوم سازی روی آن است. روش های گوناگونی برای مقاوم سازی خانه های قدیمی وجود دارد. برای این کار می توان از روش های سنتی و مدرن استفاده کرد. در بین روش های مدرن استفاده از FRP بسیار متداول شده است. این مصالح به دلیل داشتن خصوصیات ممتازی که دارد در مقاوم سازی کاربرد فراوانی یافته است.

 

روش های مورد استفاده برای مقاوم سازی خانه های قدیمی

 • استفاده از کامپوزیت های FRP
 • مهار دیوارهای سازه ای، غیر سازه ای و نما در ساختمان های قدیمی
 • تقویت کردن بازشوهای بزرگ
 • مهار شکست برشی با استفاده از کمرکش
 • تقویت کردن اتصال دیوار به سقف ساختمان و پی آن
 • ساخت پشت بند و هسته های مقاوم
 • یکپارچه ساختن سقف و دیوار
 • تقویت کردن کلاف و اتصالات
 • اجرای دیوار برشی به موازات دیوار آجری در جهت کنترل تغییر محل ساختمان
 • مقاوم سازی با میلگردهای عمودی و پس تنیده دیوار
 • مهار شکست و برشی با میلگردهای افقی
 • تسلیح دیوارها و شاتکریت پیرامون آنها
 • تزریق رزین اپوکسی و هاردنر
 • آب بندی با تزریق پلی اورتان
 • تقویت کردن پی دیوارهای شاتکریت شده

 

استفاده از FRP برای مقاوم سازی خانه های قدیمی

امروزه حفظ و نگهداری سازه ها به علت هزینه ساخت و تعمیر از اهمیت بالایی برخوردار است. با مطالعه رفتار سازه های بتنی می توان متوجه شد که عوامل متعددی از دوام آنها در گذر زمان می کاهد. از این عوامل می توان به وجود اشتباه در طراحی و محاسبه، اجرا نکردن مناسب تغییر کاربری سازه ها، آسیب دیدن ناشی از وارد شدن بار اضافه، خوردگی بتن و فولاد و شرایط محیطی اشاره کرد.

همچنین، تغییر آئین نامه های ساختمانی نیز موجب ارزیابی مجدد و بازنگری طرح و سازه می شود تا مقاوم سازی خانه های قدیمی انجام شود.

FRP در ابتدا در صنایع هوا و فضا استفاده می شد. از ویژگی های آن می توان به نسبت بالای مقاومت به وزن، دوام زیاد در مقابل خوردگی و سرعت و سادگی در حمل و نصب اشاره کرد.

استفاده از FRP برای مقاوم سازی خانه های قدیمی جانشین استفاده از روش های سنتی مانند چسباندن صفحه های فولادی، افزایش سطح مقطع با بتن ریزی مجدد و پیش تنیدگی خارجی شده است. با توجه به مشکلاتی مانند بازدهی کم و نیاز به امکانات و فناوری های خاص در روش های سنتی، امروزه برای مقاوم سازی خانه های قدیمی استفاده از FRP شایع تر شده است.

محدودیت استفاده از FRP برای مقاوم سازی مربوط به قیمت بالای آن است. البته روز به روز از قیمت آن کاسته شده و استفاده از آن بیشتر خواهد شد. اما با این که استفاده از این روش هزینه بالایی دارد، ولی با توجه به هزینه اجرای کم و سایر مزایای آن، در کل می توان گفت روشی مؤثر و به صرفه محسوب می شود.

FRP جایگزین مناسبی برای آرماتورهای فولادی در بتن است.

 

مزایای استفاده از FRP در مقاوم سازی خانه های قدیمی

اتصال صفحه های فولادی، بالا بردن مقطع بتن و استفاده از ژاکت های بتنی روش هایی هستند که سال ها است برای مقاوم سازی خانه های قدیمی استفاده می شده اند.

زنگ زدن، جدایی اتصال، مشکلات زمان اجرا، زمان و هزینه از چالش های این روش هستند و موجب بالا رفتن وزن، کم شدن فضای قابل استفاده و یا هر دو می شود.

مهم ترین مزیت استفاده از FRP برای مقاوم سازی خانه های قدیمی این است که مقاومت های خمشی، برشی یا محوری را می توان به مقدار زیادی بالا برد، بدون این که فرآیند نصب دشواری به کار رود یا جرم و وزن سازه به مقدار زیاد بالا رود.

در بین تمام روش ها، FRP به صرفه ترین انتخاب برای مقاوم سازی خانه های قدیمی است، زیرا به آماده سازی و نیروی انسانی زیادی نیاز ندارد. FRP در زمان سرویس دهی سازه نیز قابل اجرا است.

 

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با دیوار برشی و یا باد بند

به کار بردن دیوار برشی در ساختمان ها از روش های گذشته مقاوم سازی ساختمان قدیمی محسوب می شود. به دلیل سختی بالای دیوار برشی نسبت به بادبند، تعداد دهانه های مورد نیاز برای ساخت دیوار برشی کمتر از دهانه های مورد نیاز برای بادبند است. برای اتصال دیوارها و ستون ها باید از خاموت های دورپیچ ستون یا بولت ها به عنوان برش گیر استفاده کرد. درباره کاربرد دیوار برشی به دلیل نیروی زیادی که در پی آن ایجاد می شود، باید از شمع برای انتقال نیروها به زمین استفاده کرد.

 

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با جداکننده های لرزه ای

اجرای جداسازهای لرزه ای در تراز پایه ساختمان در جهت جداسازی حرکتی میان سازه و زمین انجام می شود. جداسازهای لرزه ای عناصری هستند که سختی جانبی آنها نسبت به سختی محوری آنها بسیار کمتر است. با وقوع زلزله این عناصر باید مانع از انتقال نیرو به سازه اصلی شوند و سازه اصلی یک حرکت محکم را در زمان وقوع زلزله تجربه کند. عملکرد جداگرها تنها در بخش خاصی از جرم و ارتفاع ساختمان مناسب است و به همین علت این شیوه به شکل محدود و تنها برای ساختمان های با وزن و ارتفاع مناسب مؤثر است. به همین دلایل از این روش کمتر از روش های دیگر استفاده می شود.

 

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با سیستم های جذب انرژی

در شیوه های کنترل غیر فعال ساختمان مثل کاربرد مستهلک کننده های ویسکوز و ویسکوالاستیک، جذب انرژی ناشی از حرکت های قدرتمند زمین به وسیله مستهلک کننده ها انجام می شود و به سازه اصلی اجازه نمی دهد که وارد ناحیه غیر خطی شود. این مسئله موجب می شود مقاومت سازه در مقابل زلزله بالا رود. سیستم های جذب یا مستهلک کننده انرژی بر پایه بالا رفتن ضریب میرایی ساختمان هستند.

اصلی ترین تأثیر میرایی پایین آمدن دامنه نوسان و عکس العمل ساختمان نسبت به نیروهای وارده است. به این ترتیب بخش عمده ای از انرژی ارتعاشی را پیش از رسیدن به پاسخ سازه به حد نهایی تلف می کنند. اتلاف کننده های انرژی در مهاربندها، اتصالات و اجزای غیر سازه ای و دیگر محل های مناسب کار گذاشته می شوند. این میراگرها بیش از همه در مهاربندها استفاده می شوند و در تمام طبقات کاربرد دارند.  

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر

ارسال