-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی اسکلت بتنی

اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی مقاومتی ندارد و در مقابل حرات مقاومت خود را به سرعت از دست می دهد. همچنین، این اسکلت در مجاورت رطوبت مقاومت کافی ندارد. مقاوم سازی اسکلت فلزی نیز مانند مقاوم سازی اسکلت بتنی به شیوه های مختلف انجام می شود.

یکشنبه 26 اسفند 1397 ساعت 16:30
مریم زمزم

اسکلت در ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ساخت آن به تخصص و دانش نیاز دارد. در ساختمان ها از سه نوع اسکلت چوبی، فلزی و بتنی استفاده می شود. اسکلت بندی ساختمان را به دسته سبک و سنگین تقسیم می کنند. اسکلت های چوبی و فلزی سبک جزء اسکت های سبک هستند و اسکت های بتنی، فلزی و چوبی سنگین جزء اسکلت های سنگین هستند. اندازه ساختمان تعیین کننده نوع اسکلت در ساختمان است. اسکلت ها در ساختمان به مقاوم سازی دارند. در ادامه درباره مقاوم سازی اسکلت بتنی و فلزی اطلاعاتی آورده شده است.

 

اسکلت بتنی

اجزای افقی اسکلت بتنی تیرها و اجزای عمودی آن ستون ها هستند. صفحه بتنی که طبقه ها را از هم جدا می کند دال نام دارد. ستون ها مهم ترین قسمت این اسکلت به شمار می روند و نقش تحمل بار مرده و زنده ساختمان بر عهده آنها است. در صورتی که به دال یا تیر نیروهای ناگهانی وارد شود، فقط یک طبقه آسیب خواهد دید، ولی در صورت آسیب ستون ها احتمال ریزش ساختمان وجود دارد.

بتن های استفاده شده در اسکلت ساختمان مسلح هستند و در آن میلگرد استفاده می شود. به این ترتیب مقاومت کششی و فشاری بالا می رود. دیوار برشی نیز یکی دیگر از اجزای ساختمان های دارای اسکلت بتنی است. نقش دیوار برشی مقاوم سازی اسکلت بتنی در مقابل بارهای افقی وارد شده به آن است.

 

اسکلت فلزی

برای درست کردن ستون ها و پل ها در ساختمان های فولادی از پروفیل فولادی استفاده می شود. از مزایای این اسکلت می توان به تحمل بار زیاد اشاره کرد. انعطاف پذیری مزیت دیگر آن است. پروفیل های فولادی ممکن است دچار خمش بدون شکست و ترک خوردگی در مقابل بارهای یک سویه شوند. این اسکلت با وارد شدن بارهای ناگهانی دچار شکست نخواهد شد و تنها خمیده می شود و شکل آن تغییر می کند. به این ترتیب، در زمان وقوع حوادث ساکنان فرصت ترک ساختمان را خواهند داشت.

اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی مقاومتی ندارد و در مقابل حرات مقاومت خود را به سرعت از دست می دهد. همچنین، این اسکلت در مجاورت رطوبت مقاومت کافی ندارد. مقاوم سازی اسکلت فلزی نیز مانند مقاوم سازی اسکلت بتنی به شیوه های مختلف انجام می شود.

 

مقاوم سازی اسکلت بتنی

حساس ترین بخش اجرایی مقاوم سازی اسکلت آرماتوربندی است. اگر اصول و قوانین اجرایی آن رعایت نشود، تحمل سازه در نیروهای برشی، کششی و فشاری از مقدار محاسبه شده کمتر می شود.

مقاوم سازی اسکلت بتنی به طور معمول به سه شکل انجام می شود:

 

  • پایین آوردن بارهای وارد بر اسکلت
  • وصله کردن یا تقویت اعضا
  • افزودن اعضای جدید

یکی از روش های مقاوم سازی اسکلت بتنی این است که کمی از سازه بتنی خراب می شود تا بخشی از آرماتور آن خارج شود. آن قسمت از آرماتور به آرماتور جدید وصل می شود و به این شکل بر مقاومت آن افزوده می شود. در این روش، تخریب بتن با لرزه و ضربه همراه است که موجب تضعیف بتن می شود و به همین دلیل از آن استفاده نمی شود.

روش دیگر این است که اسکلت بتنی را سوراخ کنند و آرماتور را با کمک چسب بتن در درون بتن بکارند. چسب کاشت آرماتور مقاومت زیادی دارد و در اثر شرایط محیطی مانند رطوبت و گرما از بین نخواهد رفت. این روش روش مناسبی برای مقاوم سازی اسکلت بتنی است.

 

مقاوم سازی اسکلت فلزی

به طور کل، مقاوم سازی اسکلت فلزی به بهسازی و تقویت رفتار مهاربندها، اتصالات، اعضای کششی، دیوارهای برشی و ترکیب رفتار بتن و فولاد مربوط می شود.

در زمان وقوع یک زلزله شدید، انرژی دینامیکی زیادی به اسکلت وارد می شود. در آئین نامه های معتبر زلزله آمده است که اتلاف انرژی لرزه ای به وسیله رفتار الاستیک یک روش غیر اقتصادی است. روش مناسب این است که اعضای ساختمان به طور کنترل شده تسلیم شوند.

یکی از ایده های مقاوم سازی اسکلت فلزی این است که تسلیم در عناصر طراحی شده یا فیوزهای سازه ای روی دهد تا افزایش نیروها در اسکلت محدود شود. مهاربندها در قاب های با مهاربندی معمولی مانند فیوزهای سازه ای عمل می کنند، ولی کمانش در فشار به آنها اجازه نمی دهد که تسلیم شود و موجب تنزل در رفتار و کاهش شکل پذیری آنها می شود.

برای رفع این مشکل، مهاربندی جدیدی به نام مهاربندهای کمانش ناپذیر ارائه شده اند که در مقابل کمانش از خود مقاومت نشان می دهند. این مهاربند از محصور شدن به وسیله یک غلاف فلزی که از ملات بتنی پر شده که به مهاربند چسبندگی ندارد و تنها مانع از کمانش می شود، درست شده است و مقاومت لرزه ای را با تلفیق مقاومت و شکل پذیری بالا می برد.

 

ساختمان های اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارند؟

شاید این سؤال برای شما هم مطرح شده باشد که آیا ساختمان های اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارند؟

اسکلت های فلزی بیشتر در ساختمان های بسیار بلند و برج ها به کار می روند و اسکلت های بتنی برای ساخت تونل ها، پل ها و ساختمان های کوتاه تر مناسب هستند. در واقع هیچ کدام از اسکلت ها بر دیگر ارجحیت ندارد و بلکه مورد استفاده هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است. هم اسکلت بتنی و هم اسکلت فلزی را می توان برای مقاومت های مختلف به کار برد که هر دو هم به صورت مورد نظر در برابر زلزله عمل کنند.

نکته مهم درباره اسکلت فلزی در زمان وقوع زلزله این است که به علت بالا رفتن وزن اسکلت، نیروی بیشتری را متحمل می شود. اما در کل عامل مهم در تحمل بارها و نیروهای وارده طراحی صحیح اسکلت است.

هر کدام از این اسکلت ها دارای مزایا و معایب خود هستند و مهندسان و متخصصان باید پیش از اقدام برای ساخت پروژه درباره آن با در نظر گرفتن تمام جوانب اقدام نمایند. گاهی پیش می آید که سازندگان و کارفرمایان تا آخرین لحظات پیش از طراحی سازه در انتخاب نوع سازه با تردید مواجه هستند.

اگر طراحی اسکلت فولادی و بتنی مناسب و منطبق بر آئین ‌نامه ‌های به روز باشد، طرح سؤال آیا ساختمان های اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارند، معنایی نخواهد داشت.  

 

ثبت نظر

ارسال