-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی

روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی

بر خلاف روشهایی مانند دیوار برشی و مهاربندی فلزی، قاب پیرامونی باعث تمرکز نیروهای جانبی لرزه ای در یک قسمت از ساختمان نمی گردند و در عوض این نیروها در تمام گستره قاب پخش شده و تحمل می گردند.

شنبه 5 خرداد 1397
masoumi

شرایط لرزهای کشور ایران، ایجاب می کند روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی که موضوع مقاوم سازی ساختمان ها از هر لحاظ در مقابل آثار زلزله به طور جدی در دستور کار قرارگیرد. همانگونه که در ساخت بناهای جدید، رعایت استانداردهای طراحی ساختمان ها در برابر زلزله الزامی میباشد، ایمن سازی ساختمان های موجود که در هنگام ساخت ضوابط لازم کنونی جهت طراحی وجود نداشته است نیز ضرورت دارد. با توجه به اهمیت ساختمان های آموزشی ومدارس که جمعیت زیادی از آن استفاده می کنند، مقاوم سازی و بهسازی اینگونه سازها درجه اهمیت بالاتری دارد. راهکارهای مقاوم سازی لرزه ای با اسکلت فلزی :

روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی با افزودن قاب پیرامونی ( بتنی یا فولادی )  :

یکی از روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی ساختمان های بنایی استفاده از ( قاب پیرامونی یا قاب بیرونی و یا قاب خارجی )  در تمام اطراف ساختمان می باشد که باعث افزایش چشمگیر مقاومت و شکل پذیری ساختمان می شود. در این روش بعلت اجرای سازه تقویت در پیرامون ساختمان حجم تخریب فضای داخلی کاهش یافته و درنتیجه باعث کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه می شود.

بر خلاف روشهایی مانند دیوار برشی و مهاربندی فلزی، قاب پیرامونی باعث تمرکز نیروهای جانبی لرزه ای در یک قسمت از ساختمان نمی گردند و در عوض این نیروها در تمام گستره قاب پخش شده و تحمل می گردند. در نتیجه تمرکز در فونداسیون و دال طبقات ایجاد نمی گردد. در واقع این سیستم تمام سازه را محصور نموده و باعث افزایش یکپارچگی و پیوستگی کل سازه می گردد.

روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی

مقاوم سازی با ژاکت فولادی :

استفاده از ژاکت فلزی روشی مناسب برای مقاوم سازی ساختمانهای بتنی بوده ضمن افزایش مقاومت و شکل پذیری اعضای این نوع سازه ها وزن قابل ملاحظه ای را نیز به ساختمان اضافه نمی نماید. برای اطلاعات بیشتر مقاله  مقاوم سازی پی های سطحی را نیز مطالعه نمایید. در این روش ورق های فلزی در محل آسیب پذیر ساختمان بر روی سطح بتنی عضو قرار گرفته و توسط بولت به عضو مربوطه متصل می‌گردد. مقاوم سازی با ژاکت فلزی بر حسب مورد می تواند به صورت دورپیچ، نواری و یا موضعی باشد.

مقاوم سازی با استفاده از مهاربند فلزی Steel Brace :

ساختمان های فلزی بسیاری در کشور وجود دارند که بعلت فقدان مهاربند اسکلت فلزی و یا وجود مهاربندهای فلزی با اتصالات نامناسب و ضعیف تحت زلزله بسیار آسیب پذیر می باشند. این گونه ساختمان ها همچنین بعلت عدم وجود اتصال گیردار تیر ها و ستون ها دارای سیستم قاب خمشی نیز نمی باشند. برای افزایش سختی و مقاومت جانبی این نوع سازه ها تحت نیروهای لرزه ای یکی از روش های مناسب که بسرعت قابل اجراست اضافه نمودن مهاربندهای فلزی میباشند. مهاربندهای فلزی ضمن افزایش سختی و مقاومت جانبی ساختمان باعث تشکیل منحنی هیسترسیس پایدار می گردند که باعث استهلاک انرژی ورودی ناشی از ارتعاشات لرزه ای می شود.

ثبت نظر

ارسال