-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن از سریع ترین روش های تولید این محصولات کامپوزیتی است. با این روش می توان انواع پروفیل های کامپوزیتی FRP را با مقطع ثابت با سرعت بالا تولید کرد.

سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 11:53

FRP به شیوه های مختلفی تولید می شود. فرآیند تولید با توجه به کاربرد محصول انتخاب می شود. پالتروژن از شیوه های معروف و پرکاربرد برای تولید کامپوزیت های FRP است. این روش مشخصات خاصی مانند تولید پروفیل در طول های بلند، بدون تغییر در ویژگی های مکانیکی و یکی بودن ابعاد مقطع در طول آن را دارد. به دلیل دقت زیاد این روش، امکان ساخت یکنواخت پروفیل ها در دفعات مختلف وجود دارد که در تولید صنعتی ارزشمند است. مدل های جدید این دستگاه ها امکانات زیادی دارند که در مدل های قدیمی دیده نمی شود. تولید الیاف FRP با روش پالتروژن امر پیچیده ای نیست.

مراحل تولید الیاف FRP با روش پالتروژن در ادامه سایت آرین تیس توضیح داده شده است.

 

مراحل تولید الیاف FRP با روش پالتروژن

 

مراحل تولید الیاف FRP با روش پالتروژن

در اولین مرحله قرقره های الیاف برای تولید در محل مناسب نصب و سپس برای مصرف آماده می شوند. بعد الیاف ها با دقت بالا به وسیله هدایتگرهایی در مقطع به طور منظم چیده و به وسیله کشش به درون سیستم کشیده می شوند.

در این مرحله الیاف ها به طور کامل با رزین آغشته می شوند و در یک پروسه گرمادهی کیورینگ می شوند. حاصل مراحل پیشین مقطع سفت شده و پایانی FRP است که با کشیده شدن آن از سیستم خارج می شود و بعد از آن محصول به طول مورد نیاز برای بسته بندی آماده خواهد شد.

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن طیف وسیعی از مصالح FRP را شامل می شود. در این روش تولید، الیاف در شرایط قابل کنترل در شکل معین با رزین های مربوط آغشته می شود و بعد فرآیند عمل آوری روی آن صورت می گیرد. FRP تولید شده به این روش کیفیت خوبی دارد. از معایب این روش می توان به انعطاف پذیری کم محصولات تولیدی برای تغییراتی مثل خم کردن و وصله زدن اشاره کرد. آرماتورهای کامپوزیتی نمونه تولید شده در این روش هستند.

 

روش پالتروژن

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن از سریع ترین روش های تولید این محصولات کامپوزیتی است. با این روش می توان انواع پروفیل های کامپوزیتی FRP را با مقطع ثابت با سرعت بالا تولید کرد. این شیوه از رایج ترین شیوه های تولید کامپوزیت FRP است. این روش تولید به شکل پروفیل های با مقطع عرضی ثابت و طول مشخص است. روش کار به این شکل است که الیاف پیچیده در درون رزین قرار می گیرد و الیاف به طور کامل پیش کشیده و عمل آوری می شود.

 

روش پالتروژن

 

با تولید الیاف FRP با روش پالتروژن می توان مقاطع متنوعی مانند میله، I  شکل  و لایه ای را ساخت. اگر برای تولید لایه های کامپوزیت FRP الیاف در یک طرف داخل رزین قرار گیرد، به آن کامپوزیت یک جهته و اگر در جهت های مختلف قرار گیرد، کامپوزیت های چند جهته نامیده می شود. در پروژه های مقاوم سازی از کامپوزیت های یک جهته استفاده می شود.

 

انواع محصولات تولید شده به روش پالتروژن

علاوه بر تولید الیاف FRP با روش پالتروژن، محصولات دیگری مانند انواع لمینیت ها، ناودان، قاب، فنر ماشین، چوب ماهی گیری، تیر آهن، دسته چکش، تیرک چادر مسافرتی، چوب گلف و اسکی و راکت تنیس به این روش تولید می شوند.

تولید قطعه های با مقاطع پیچیده به شکل پیوسته از مشخصات منحصر به فرد کامپوزیت ها محسوب می شود. با تعویض قالب مناسب می توان مقطع دلخواه را درست کرد. درصد وزن الیاف به کل وزن کالا در این پروسه از دیگر روش های تولید کامپوزیت بالاتر است. به همین علت، از روش پالتروژن برای تولید قطعاتی با استحکام طولی بالا استفاده می شود.

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن و همچنین دیگر محصولات تولید شده به این روش در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارند. از موارد استفاده این محصولات می توان به استفاده از آنها در محیط های اسیدی و بازی اشاره کرد. به دلیل فرآیند پیوسته که در تولید قطعات به شیوه پالتروژن استفاده می شود، قطعات تولید شده محدودیت طولی ندارند. سرعت بالا، استفاده از تجهیزات ساده و همچنین ارزان قیمت و وابستگی کم به نیروهای انسانی موجب شده است از این روش بیش از سایر روش ها برای تولید محصولات کامپوزیتی استفاده شود.

 

مزایای پالتروژن

 

برخی از شیوه های تولید

علاوه بر تولید الیاف FRP با روش پالتروژن، از شیوه های دیگر نیز برای تولید این الیاف استفاده می شود. در ادامه چند شیوه تولید آورده شده است.

 • ریخته گری
 • قالب گیری فشرده
 • منتقل کردن قالب رزین
 • سیم پیچ
 • واکنش تزریقی

 

مزایای پالتروژن

تولید الیاف FRP با روش پالتروژن مزایایی دارد. در ادامه مزایای روش پالتروژن برای تولید را می بینید.

 • افزایش فشار اولین مزیت پالتروژن است.
 • داشتن فیبر بالا از مزایای دیگر آن است.
 • محصولات تولیدی کیفیت پیوسته دارند.
 • تولید به این روش بالا است.
 • بسیار خودکار است.
 • از نظر اقتصادی به صرفه است.

 

مقاوم سازی در برابر زلزله

 

روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله

از روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله استفاده از FRP است. در سال های اخیر پیشرفت های بسیاری در زمینه مقاوم سازی انجام شده است، به طوری که امروز می توان با اعتماد سازه هایی با مقاومت خوب در برابر زلزله طراحی کرد.

سازه ها به علت خطاهای محاسباتی، اشتباه در ساخت و اجرا، ضعف آئین نامه ها، تغییر کاربری سازه، بارهای بهره برداری وارد بر سازه و خوردگی و زنگ زدگی میلگردها به مقاوم سازی نیاز خواهند داشت. به همین دلیل است که روش های مقاوم سازی روز به روز تغییر می یابند و روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله مورد استفاده قرار می گیرند.

انتخاب روش مقاوم سازی ساختمان به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. اگر محیط عضو مورد نظر به طور کامل قابل دسترسی باشد، شیوه دورپیچ کردن برای مقاوم سازی کارآمد خواهد بود. مقاوم سازی ساختمان در مقابل بارهای یکنواخت نیاز است و بارهای وارده بر عضو از نوع دینامیکی و به شکل رفت و برگشتی هستند. میزان ظرفیت برشی نیز باید بالا برود. از مهم ترین موارد نیز ملاحظات اقتصادی است.

اشاره کردیم که از روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله استفاده از FRP است که به دلیل توانایی های منحصر به فرد کامپوزیت های FRP روز به روز استفاده از آنها رایج تر می شود.

 

روش های نوین مقاوم سازی در برابر زلزله

 

ثبت نظر

ارسال