-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

ژاکت بتنی می تواند برای یک وجه یا وجوه بیشتری از ستون استفاده شود. طراحی ژاکت با توجه به بارهای موجود روی ستون انجام می گیرد و احتمال دارد به استفاده از روکش ضخیم یا نازک یا درصد فولاد زیاد و کم منجر شود. ماهیت بارهای وارده به عضو در این مورد باید مشخص شود.

دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 10:41

ستون ها اجزایی از سازه به شکل عمودی هستند که به طور معمول برای منتقل کردن و حمل بار اجزای بالایی به اجزای پایینی ساخته می شوند. ستون ها ممکن است وزن هیچ یک از اجزا را متحمل نشودند و تنها برای تزئین استفاه شوند. در مهندسی سازه ستون عضوی است که نیروی فشاری را تحمل می کند. بنابراین در ستون ها بحث کمانش مطرح می شود که یک عامل تعیین کننده است. به طور عمده ستون ها در قاب های مهاربندی شده تحت بارهای محوری هستند و بارهای برشی و خمشی کم است. به همین دلیل است که ستون را به عنوان عضو باربری محوری می شناسند. در سازه های با سیستم باربری خمشی ستون ها بارهای خمشی و برشی زیادی دارند و در مواردی شکست و گسیختگی ستون تحت تأثیر بارهای خمشی و برشی است. در هر صورت، میزان زیادی بار محوری روی این اعضا وجود دارد. ستون ها به دلایل مختلف به مقاوم سازی نیاز پیدا می کنند. تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی نیز امکان پذیر است.

 

 روش تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

 

تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

ژاکت بتنی نوعی روکش و متشکل از آرماتورهای فولادی و بتن است. برای اجرای آن ابتدا شبکه ای از آرماتورها را روی عضو قدیمی قرار می دهند و پس از قالب بندی آن را بتن ریزی می کنند. 

تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی از روش هایی است که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد. این روش موجب بالا رفتن مقاومت و شکل پذیری ستون می شود. برای اجرای این روش، ابتدا در فاصله های معین حفره هایی در وجوه پیرامونی عناصر ضعیف ایجاد می شود. بعد یک مش فولادی با میلگردهای آجدار در اطراف عضو قرار می گیرد. اندازه و فاصله این میلگردهای فولادی با استفاده از نتایج تحلیلی طراحی می شود. سپس، حفره های ایجاد شده به وسیله چسب اپوکسی پر می شود و میلگردهای دوخت L شکل در درون آن قرار می گیرد.

قالب هایی در اطراف عضو مورد نظر قرار داده و درون آن با بتن پیر می شود. محصور کردن بتن جدید با میلگردهای آن موجب بالا رفتن مقاومت و شکل پذیری عناصر سازه ای می شود. این روش با هدف بالا بردن مقاومت کمانشی ستون ها و مقاومت و شکل پذیری ستون ها کاربرد دارد.

در این روش تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی، اندازه و فاصله حفره های ایجاد شده در عضو باید به شکلی باشد که موجب ایجاد ضعف در عضو موجود نشود. در زمان اجرای عملیات ایجاد حفره باید دقت شود که سر مته موجب قطع میلگرد ستون نشود. در صورت برخورد سر مته با میلگرد دستگاه دریل باید از حفره بیرون شود و حفره جدید در کنار آن به وجود آید تا هیچ میلگردی قطع نشود.

ژاکت بتنی می تواند برای یک وجه یا وجوه بیشتری از ستون استفاده شود. طراحی ژاکت با توجه به بارهای موجود روی ستون انجام می گیرد و احتمال دارد به استفاده از روکش ضخیم یا نازک یا درصد فولاد زیاد و کم منجر شود. ماهیت بارهای وارده به عضو در این مورد باید مشخص شود.

 

زمان استفاده از ژاکت بتنی

 

زمان استفاده از ژاکت بتنی

از مواقعی که از ژاکت بتنی استفاده می شود می توان به زمانی اشاره کرد که میزان صدمات وارده به ستون زیاد است. همچنین در مواقعی که ستون توان تحمل نیروهای فشاری و نیروهای جانبی را نداشته باشد. برای تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی بهتر است درباره خسارت های احتمالی ساختمان در وقوع زلزله شناخت هایی داشته باشیم.

 

مزایای تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

مزایای تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی عبارتند از:

 • امکان اصلاح تمام معضلات سختی و مقاومتی در قاب های بتنی به طور هم زمان
 • اصلاح کردن اتصالات موجود در قاب ها
 • اصلاح باربری ثقلی ستون ها
 • ایجاد پیوستگی میان اعضای ساختمان به سادگی
 • نیاز نداشتن به پوشش ضد حریق

 

معایب تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

معایب تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی عبارتند از:

 • افزوده شدن به ابعاد سازه
 • دستکاری معماری ساختمان
 • نیاز به تخریب گسترده در خود عضو و اطراف آن
 • بالا رفتن وزن ساختمان
 • ایجاد تغییر در سختی سازه و احتمال ایجاد بی نظمی پیچشی در سازه و توسعه نیروهای اضافه در اعضا
 • نیاز به زمان زیاد برای اجرا
 • هزینه بر بودن

 

مزایا و معایب تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی

 

مقاوم سازی ستون با FRP

علاوه بر مقاوم سازی و تقویت ستون بتنی با ژاکت بتنی از روش های دیگری مانند استفاده از ژاکت فولادی نیز برای تقویت ستون ها استفاده می شود. استفاده از الیاف FRP نیز از دیگر شیوه های مقاوم سازی ستون ها است. مقاوم سازی ستون با FRP از این دو روش جدیدتر و کاربردی تر است.

در صورتی که ابعاد ستون بتنی و یا اندازه میلگرد طولی آن کمتر از حد نیاز باشد، ستون مقاومت کافی ندارد و باید تقویت شود. در صورتی که فاصله میان میلگردهای عرضی زیاد باشد و اندازه میلگرد عرضی کوچک تر از آنچه در محاسبات مشخص شده است استفاده شود، علاوه بر این که مقاوت برشی ستون کاهش می یابد، شکل پذیری آن نیز پایین خواهد آمد. بنابراین، در حین بارگذاری فشاری میلگردهای طولی کمانش می کنند. در صورتی که ستون دچار این نقص ها شود، مقاومت خمشی و فشاری آن پایین خواهد بود و در حین بارگذاری گسیختگی پدید می آید.

مقاوم سازی ستون با FRP از بهترین روش های مقاوم سازی این عضو است. می توان الیاف FRP را برای مقاوم سازی به وسیله چسب اپوکسی در اطراف ستون متصل کرد. محصور کردن ستون ها با این روش مقاومت فشاری و خمشی ستون ها را بالا می برد. مقاومت فشاری بتن محصور شده بیشتر از بتن معمولی است. محصور شدگی موجب تنش های دو سویه در بتن می شود. در مقاوم سازی ستون با الیاف FRP  باید عمود بر راستای ستون و هم جهت با میلگردهای عرضی باشند.

این شیوه مقاوم سازی به علت اجرای آسان و سریع جایگزین شیوه های دیگر شده است. مراحل اجرای آن از سایر شیوه ها ساده تر است و تجهیزات زیاد کارگاهی نیاز ندارد. کاربری ساختمان نیز در حین اجرا متوقف نمی شود. همچنین، موجب افزایش ابعاد ستون نخواهد شد و در معماری سازه نیز مداخله ای نخواد شد.

 

 

تقویت ستون بتنی با frp

 

ثبت نظر

ارسال