-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه

تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه

به علت اهمیت و نقشی که نیروگاه ها دارند و همچنین جلوگیری از مختل شدن فعالیت آن ها، تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه حائز اهمیت است.

یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 15:36

تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه از اهمیت برخوردار است. روش تعمیرات در طول زمان دچار تحولات و تغییرات شده است. به علت وجود تجهیزات مهم در نیروگاه ها و همچنین اهمیت فراوان تأمین انرژی در زندگی امروز، نیروگاه ها به توجه نیاز دارند. نیروگاه ها سازه های متفاوتی دارند که اجزای آن ها در مجاورت مواد گوناگونی قرار می گیرند که برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلاتی در این زمینه، به اجرای پوشش های حفاظتی و ضد آتش سوزی و راهکارهای تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه نیاز است.

 

اهمیت تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه

 

به علت اهمیت و نقشی که نیروگاه ها دارند و همچنین جلوگیری از مختل شدن فعالیت آن ها، تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه حائز اهمیت است.

تیرها، ستون ها و دیوارها به علت به وجود آمدن تغییراتی در آن ها و یا در مواردی اضافه شدن بار به آن ها ممکن است به مقاوم سازی نیاز پیدا کنند. همچنین، تعمیر اجزای خورده شده در برج های خنک کننده مهم است و نباید نسبت به آن بی اهمیت بود.

سازه های اصلی و حیاتی در نیروگاه ها باید در برابر انفجار، ضربه و برخوردهای احتمالی مقاوم سازی شوند. تونل ها و اتاقک های دسترسی زیر زمینی نیز به مقاوم سازی نیاز خواهند داشت. باید بتوان لوله های آسیب دیده را بدون نیاز به حفاری تقویت و تعمیر کرد.

دکل های تأسیسات و خطوط انتقال از نظر مقاوم سازی نیاز به کنترل دارند. دودکش های صنعتی و مخازن نیز از دیگر اجزای نیروگاه ها هستند که باید درباره مقاوم سازی و تعمیر آن ها تدابیری اندیشید.

تنظیم و بهینه سازی، ممانعت از استهلاک و بازسازی و جایگزینی تجهیزات از اهداف تعمیر نیروگاه ها محسوب می شوند.

 

اهمیت تعمیر و مقاوم سازی

 

برای مشاهده ی مراحل مقاوم سازی ساختمان اینجا کلیک کنید.

 

تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه با الیاف FRP

 

تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه با روش های مختلفی امکان پذیر است. استفاده از الیاف FRP یکی از شیوه هایی است که می توان برای نیروگاه ها از آن بهره برد.

نیروگاه های فسیلی، هسته ای، برق، آبی و هسته ای می توانند برای مقاوم سازی اجزا و تجهیزات خود از الیاف FRP استفاده کنند.

زمان مقاوم سازی نیروگاه ها به طور معمول در دوره هایی است که تعطیلی پیش رو باشد که بتوان برای آن برنامه ریزی کرد و دست به عمل زد. پس می توان نتیجه گرفت که زمان در این مورد دارای اهمیت است.

الیاف FRP ویژگی هایی دارند که می توان با استفاده از آن ها برای تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه راهکارها و روش های به صرفه و پایداری را ارائه کرد.

از مزایای استفاده از این روش برای مقاوم سازی این است که در مدت کوتاه در نیروگاه قابل اجرا است. این محصولات گزینه سریع و پایداری هستند که مهندسان زیادی را ترغیب به استفاده از آن ها می کند. با FRP  می توان کار مقاوم سازی را در وقت تعیین شده، به اندازه بودجه در نظر گرفته و بدون کمترین اختلال در بهره برداری انجام داد.

 

ویژگی های الیاف FRP برای تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه

 

الیاف FRP فیبرهای پلیمری تقویت شده هستند. این الیاف کامپوزیتی ترکیبی از ماتریس با الیاف است که هر کامپوزیت ویژگی های خود و کاربرد خود را دارد. با توجه به وضعیت محیط می توان از انواع ترکیبات FRP استفاده کرد. برای تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه نیز شرایط محیطی و شیمیایی باید بررسی شود.

میلگردها، مش ها و پروفیل ها از محصولات FRP هستند که برای تقویت سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

مهم ترین ویژگی FRP مقاومت مکانیکی آن است. خاصیت ضد خوردگی آن نیز از مشخصاتی است که آن را بارز کرده است. به دلیل داشتن وزن سبک استفاده از آن ساده و آسان است و به همین دلیل به هر شکلی می توان آن را تغییر داد. چسبندگی این محصولات نیز از کیفیت خوبی برخوردار است.

این کامپوزیت ها به راحتی قابل تعمیر هستند و به نگهداری خاصی نیاز ندارند. در ضمن، با محیط زیست نیز سازگار است.

از آن ها می توان برای تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه در بخش زیرسازی ستون ها، تیرها، دال ها و دیوارها استفاده کرد. در ضمن، آن ها را می توان به عنوان عایق نیز به کار برد.

به دلیل آسیب هایی که در اثر گذر زمان به نیروگاه ها وارد می شود، می توان برای بازسازی و پایداری بیشتر آن ها از این محصولات استفاده کرد.

برای جایگزین کردن میلگردهایی که به آن ها آسیب وارد شده است، بالا رفتن شکل پذیری ستون ها، بالا رفتن تحمل مکانیکی سازه ها، رفع نواقص و بالا رفتن مقاومت در مقابل لرزه ها در نیروگاه می توان روی خصوصیت ضد فرسودگی و خوردگی محصولات FRP حساب کرد. استفاده از این محصول به خاطر ویژگی های منحصر به فردش به سرعت رایج شده است.

 

 

ویژگی های frp

 

 

انواع تعمیرات نیروگاه ها

 

تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه می تواند با استفاده از روش های معمول مقاوم سازی مانند کاربرد محصولات FRP انجام شود. تعمیراتی که در نیروگاه ها صورت می گیرد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تعمیرات اصلاحی یا روتین نیروگاه ممکن است نقایص جزئی و پیش بینی ناپذیر را شامل شود که در زمان بهره برداری عادی قابل رفع هستند. اگر به توقف اجرای کار نیاز باشد، آن ها در ردیف تعمیرات دوره ای قرار می گیرند.
  • تعمیرات ادواری که شامل تعمیراتی است که تا برقراری کامل سیستم به شکل هوشمند می توان از آن ها استفاده کرد. به طور معمول این تعمیرات بر طبق دستورعمل های سازنده و تجربیات نیروگاه به شکل دوره ای در طی بهره برداری یا توقف آن صورت می گیرد. برای سهولت برنامه ریزی و کنترل این سیستم می تواند مکانیزه شود.
  • تعمیرات هوشمند نیز با سیستم های مانیتورینگ و تحلیل کننده قابل انجام است. در این سیستم رفتار دستگاه تحت نظارت مداوم است و با نزدیک شدن به محدوده غیر مجاز بهره برداری، هشدار و فرمان توقف صادر می شود.

 

روش های تعمیر و نگهداری نیروگاه

 

علاوه بر تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه، تجهیزات به نگهداری نیز نیاز دارند که به روش های مختلفی انجام می شود.  

  • رفع خرابی و تعمیرات اضطراری که بر به وجود آوردن سیستم های با تخصص خوب و آماده نگه داشتنشان برای رفع نواقص در تجهیزات استوار است. تجهیزات و دستگاه های خراب در این روش تعمیر می شوند و به بهره برداری می رسند.
  • تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه همه اقدام ها و خدماتی را شامل می شود که به وسیله کارکنان برای حفظ و نگهداری سیستم با تجهیزات از لحاظ ایمنی و بالا رفتن قابلیت آن ها انجام می گیرد. این کار از طریق بررسی های سیستماتیک، یافتن اشکالات، روغن کاری، تمیزکاری و تعمیرات دوره ای با زمان های ثابت و معین صورت می گیرد.

 

مشکلات نیروگاه ها

 

با توجه به برقرار نشدن سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در بیشتر نیروگاه های کشور، می توان به بعضی از موانع موجود در راه استقرار در نیروگاه ها اشاره کرد.

  • توجه نداشتن مدیران به نقش تعمیر و مقاوم سازی نیروگاه و نداشتن پشتیبانی همه جانبه در زمینه پیاده سازی سیستم از این دست مشکلات به شمار می رود.
  • یکی دیگر از این مشکلات نبود ابزارهای مناسب و سیستم مطلوب برای تأمین بازخوردهای اطلاعاتی با هدف کمک به فعالیت های برنامه ریزی و سازماندهی و کنترل کارهای تعمیراتی است.
  • بیشتر کارکنان نیروگاه به پیشگیری اعتقادی ندارند و آن را اضافی می دانند.
  • نداشتن اولویت برای تجهیزات و فعالیت های تعریف شده و وجود مشکل زمان بندی در اجرای کارها و نبود یک سیستم مکانیزه متناسب با نیازهای نیروگاهی در زمینه کمک به برنامه ریزی، از دیگر مشکلات نیروگاهی است.

 

مشکلات نیروگاه

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت ariantiss.com مراجعه فرمایید.

 

ثبت نظر

ارسال