تهران - کوی نصر - خیابان علیالی غربی (پیروز) - پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد3 | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳== مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳== مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

09121001763

مشاوره رایگان

09121001763

مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس

مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس

سه شنبه 8 خرداد 1397 ساعت 11:50
masoumi
مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس ، سقف کوبیاکس ( Cobiax ) نوعی سقف سبک محسوب میشود که بر اساس ایجاد فضاهای تو خالی درون دال بتنی مسلح طراحی شده است. مدول های سقف کوبیاکس در دو نوع ( گوی تخت ) و ( گوی کروی ) شکل طراحی و اجرا میشوند. این گوی ها از پلی اتیلن یا پلی پروپیلن ساخته میشوند و دوستدار محیط زیست هستند. گوی تخت، slim line در دال هایی که ضخامت کمتری دارند مورد استفاده قرار میگیرد و ارتفاعی بین ۱۰ تا ۲۲ سانتی متر دارد. گوی کروی شکل، Eco line در دال هایی با ضخامت بالاتر کاربرد دارد و ارتفاع آن بین ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر است. این نوع گوی ها قابل استفاده در دهانه های بتنی عریض میباشند، و باعث میشوند ظرفیت باربری معادل دال کاملاً بتنی باشد. گوی های کوبیاکس ۱۰۰ درصد قابل بازیافت بوده و در حد فاصل آرماتوربندی های بالا و پایین به راحتی میتوان آنها را قرار داد.

تکنولوژی مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس :

بر اساس سقف های دال بتنی و  مقاوم سازی سازه های بتنی  دو طرفه است که با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری دو محوره همچنان حفظ میشود. با شکل گیری لایه بتنی مقاوم در بالا و پایین دال و با شکل گیری تیرچه های داخلی در دو امتداد به دلیل قرار دادن گوی ها در سراسر فضای میانی دال بتنی، باربری مناسبی برای این دال ایجاد میشود.   مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس

معرفی سقف کوبیاکس : 

یک نوع سقف جدید است که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دوطرفه اما متفاوت با آنهاست.  اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی « سقف دال ۲ طرفه » مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد) بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد. در نتیجه: در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد. مقاله تکمیلی تقویت سازه های بتنی با دیوارهای برشی را جهت اطلاعات خود مطالعه نمایید.

مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس دارای مزایای زیر میباشد :

یکی از قسمت های ساختمان که در مواقع بروز زلزله مورد آسیب قرار میگیرد سقف است که در مقایسه با سایر اجزاء ساختمان خسارات بیشتری به جا میگذارد. سقف های سنگین و یکپارچه در اثر نیروی ناگهانی زلزله تلفات بسیاری را وارد کرده و فضای معماری را بهم میزنند. به همین دلیل استفاده از مصالح مناسب و سبک سازی سقف سازه اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مهندسین و معماران ساختمانی سعی در ساخت سقف های سبک به منظور بالا بردن ایمنی ساختمان دارند. از انواع سقف های سبک میتوان به مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس  اشاره نمود. این نوع سقف از جدیدترین نمونه سقف های سبک است که در پروژه ساخت و ساز مکان های مختلف کاربرد دارد.

مقاومت و پایداری سقف های کوبیاکس :

کاهش بار مرده اسکلت موجب به کارگیری ستون های کمتر و لاغرتر، کاهش بار وارد به شالوده و در نهایت کاهش ارتفاع گودبرداری و حجم فونداسیون در مقایسه با دال توپر میگردد.

همچنین کاهش بار مرده اسکلت موجب کاهش نیروی زلزله و برش پایه و در نتیجه موجب افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله می گردد. ضمن آنکه کاهش بار مرده موجب تعدیل تغییر شکل دال می گردد.

ثبت نظر

ارسال