-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

مقاوم سازی به معنای افزایش مقاومت ساختمان در مقابل نیروهای وارده است. بهسازی زمانی انجام می شود که کمبود یا نقصی در ساختمان وجود داشته باشد. وقتی ساختمانی به هر دلیلی آسیب ببیند یا احتمال آسیب دیدن آن به طور عام وجود داشته باشد، بهسازی مطرح می شود.

چهارشنبه 5 دی 1397
maryam zamzam

بهسازی لرزه ای بیان کننده معنایی مرکب است. معنای ابتدایی آن گسترده و فراگیر است و وجوه گوناگونی دارد. اما استفاده کلمه لرزه ای با بهسازی تعیین کننده نوع آن است. برای این که تفاوت مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای شناخته شود، باید معنای هر دو مفهوم را شناخت. بهسازی در کلمه به معنای بهتر کردن، اصلاح و بهبود است. در صنعت ساختمان سازی اما بهسازی را ایجاد قابلیت انجام کارهایی در ساختمان، سازه و اجزا و عناصر آن می دانند که در حال حاضر قادر به انجام آن نیستند. اما با شناخت درست بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی مشخص خواهد شد که مقاوم سازی جزئی از یک کل به نام بهسازی لرزه ای است. بهسازی و مقاوم سازی توسط مشاور مقاوم سازی ساختمان انجام پذیر است.

بهسازی لرزه‌ ای

بهسازی زمانی انجام می شود که کمبود یا نقصی در ساختمان وجود داشته باشد. وقتی ساختمانی به هر دلیلی آسیب ببیند یا احتمال آسیب دیدن آن به طور عام وجود داشته باشد، بهسازی مطرح می شود. ولی بهسازی لرزه ای برای زمانی است که کاهش احتمال آسیب پذیری و بروز نقص های کوچک یا بزرگ در ساختمان در اثر زلزله مورد نظر باشد. مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای توسط افراد متخصص و مشاور مقاوم سازی ساختمان قابل انجام است.

مقاوم سازی

مقاوم سازی به معنای افزایش مقاومت ساختمان در مقابل نیروهای وارده است. امروزه مقاوم سازی بیشتر برای نیروی زلزله استفاده می شود. یکی از مسائل مهم در راهبرد کاهش خطرپذیری در مقابل زلزله مقاوم سازی ساختمان ها است. مقاوم سازی باید با کمترین هزینه و بیشترین سرعت باشد تا به این ترتیب از خسارت جانی و مالی بعد از زلزله کاسته شود. توجه به مقاوم سازی ساختمان ها و تأسیسات مهم بسیار اهمیت دارد. با مقاوم سازی علاوه بر حفظ جان انسان ها، سازه های مهم نیز حفظ خواهند شد. مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای توسط مشاور مقاوم سازی ساختمان انجام می شود.

 

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای1

 

تفاوت مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

وقتی مشاور مقاوم سازی ساختمان متوجه شود ظرفیت ساختمان با نیاز لرزه ای برابر نیست اعلام می کند که آن سازه در مقابل بار جانبی آسیب پذیر است و به عبارت دیگر انجام بهسازی لازم است. هدف از بهسازی آن است که بتوان به هر شکلی ظرفیت سازه را با نیاز لرزه ای آن برابر کرد. بعضی مواقع ظرفیت سازه افزایش پیدا می کند تا با نیاز لرزه ای آن برابر شود. به این بالا بردن ظرفیت سازه ای مقاوم سازی گفته می شود.

مقاوم سازی با بالا رفتن سختی مانند اضافه کردن مهاربند و دیوار برشی یا بالا بردن مقاومت مانند ژاکت بتنی و فولادی صورت می گیرد. گاهی هم می توان به جای بالا بردن ظرفیت سازه برای رسیدن به نیاز لرزه ای، نیاز لرزه ای را برای رسیدن به ظرفیت سازه کاهش داد.

کاهش نیاز لرزه ای سازه به شکل های زیر انجام پذیر است:

بالا بردن شکل پذیری

پایین آوردن جرم

پایین آوردن نامنظمی ها

به کار بردن تکنولوژی های نوین طرح لرزه ای مثل استفاده از جداسازی لرزه ای و میراگرها

می توان نتیجه گرفت که مقاوم سازی یکی از شیوه های بهسازی لرزه ای است. مقاوم سازی را همان طور که گفتیم جزئی از کل بهسازی لرزه ای نیز می دانند. اما گفتن نام جزء از کل و کاربرد کلمه مقاوم سازی به جای بهسازی لرزه ای گمراه کننده خواهد بود و ممکن است موجب شود که همچنان به مقاومت فکر کنید و بخواهید سازه و اجزای سازه ای را طوری تقویت کنید که در برابر زلزله مقاوم شوند.

این کار بسیار پر هزینه و زمان بر است. در صورتی که بهسازی لرزه ای جامع نگر است و تمام اجزای ساختمان چه لرزه ای و چه غیر لرزه ای را در بر می گیرد و به شکل های مختلف قابل انجام است. همچنین، با رعایت موازین بهسازی لرزه ای متناسب با امکانات ایمنی نیز کم یا زیاد می شود و زمان و هزینه لازم بهسازی را بالا و پاینی می برد. تفاوت میان مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای را تفاوت میان یک جزء محدود و غیر قابل انعطاف با یک کل فراگیر و انعطاف پذیر می دانند.

 

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای3

 

شیوه های مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ساختمان در برابر زلزله

شیوه های متفاوتی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله وجود دارد که انتخاب شیوه توسط مشاور مقاوم سازی ساختمان انجام می شود. بعد از درک تفاوت مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای نیاز است که با شیوه های مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله آشنا شوید.

  • اضافه کردن دیوار برشی: دیوار برشی مقاومت، سختی و شکل پذیری سازه را بالا می برد و موجب بهبود لرزه ای سازه و کاهش تغییر شکل ها و آسیب های وارده به دیگر عناصر سازه می شود.
  • اضافه کردن بادبند: اضافه کردن مهاربند فولادی برای مقاوم سازی موجب افزایش سختی و کاهش نیاز به شکل پذیری و افزایش مقاومت برشی می شود.
  • استفاده از میراگر یا دمپر: دمپرها سیستم های مستهلک کننده یا جاذب انرژی اند که بر اساس بالا رفتن میرایی ضریب ساختمان بنا می شوند.
  • اضافه کردن جداگرهای لرزه ای: این شیوه برای کنترل ارتعاشات لرزه ای با جداسازی از زمین در ساختمان و پل ها کاربرد دارد.
  • استفاده از ژاکت های فلزی و بتنی: استفاده از ژاکت های بتنی در اطراف عناصر مختلف سازه ها مثل دیوار برشی، ستون و تیر برای مقاوم سازی رایج است.
  • مقاوم سازی با FRP: در این شیوه دسته های الیاف بعد از آغشته شده به رزین و عبور از یک قالب در کنار هم قرار می گیرند و یک پروفیل ایجاد می کنند. این شیوه برای تقویت ستون ها، تیرها و مقاوم سازی دال ها و اتصالات، دیوارهای برشی بتنی و آجری کاربرد دارد.

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ساختمان ها باید جدی گرفته شود. در بالا ذکر شد که برای کاهش آسیب های جانی و مالی در اثر وقوع زلزله لازم است که ساختمان ها از این نظر بررسی شوند. برای این منظور می توان از مشاور مقاوم سازی ساختمان کمک گرفت. افراد متخصص می توانند شما را در انجام درست کرد راهنمایی کنند. در گذشته این کارها توسط معمارها انجام می شد، اما امروزه این کار تنها به متخصصان حرفه ای سپرده می شود.

 

مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای

ثبت نظر

ارسال