-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن

چنانچه مالک تنها یک واحد از مجتمع آپارتمانی مخالف انجام مقاوم سازی ساختمان مورد نظر باشد نمی توان در خصوص انجام مطالعات، طرحی و اجراء مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن ورود پیدا کرده و کاری انجام داد.

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن : امروزه در کشور ما مقاوم سازی ساختمان های قدیمی اهمیت زیادی پیدا کرده و بدلیل وجود زمین لرزه های متناوب در گوشه و کنار کشوراین نگرانی ایجاد شده که ساختمانها و بناهایی را که ما سکونت داریم و درآن زندگی می کنیم تا چه حد در برابر زلزله مقاوم هستند؟ خوشبختانه در کشور ما آئین نامه هایی در خصوص چگونگی طراحی، محاسبات و اجرای مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ساختمانهای قدیمی (موجود) تدوین گردیده و مهندسین طراح مقاوم سازی با استناد به این آئین نامه ها مبادرت به مقاوم سازی ساختمان های قدیمی می نمایند.

اما با توجه به رشد فراینده زندگی آپارتمان نشینی و گسترش آن در کلیه شهرهای بزرگ و کوچک که از حدود ۵۰ سال پیش در کشور ما شدت پیدا کرده است این امکان را که یک نفر مالک تصمیم به مقاوم سازی واحد مسکونی خویش بگیرد از ایشان سلب شده و با توجه به اینکه مقاوم سازی یک مجتمع مسکونی و آپارتمانی مستلزم تقویت کلیه طبقات و واحدهای موجود و حتی فضاهای مشاع می باشد. لذا نیاز به هم فکری و تشریک مساعی کلیه مالکین آن مجتمع در قبول مقاوم سازی ساختمان می باشد.

روش مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن : 

چنانچه مالک تنها یک واحد از مجتمع آپارتمانی مخالف انجام مقاوم سازی ساختمان مورد نظر باشد نمی توان در خصوص انجام مطالعات، طرحی و اجراء مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن ورود پیدا کرده و کاری انجام داد. بنابراین یا مالکین مجتمع باید مبادرت به فروش واحد خود کرده و به مکان دیگری نقل مکان نمایند و یا تسلیم گردیده و محکوم به سکونت در ساختمانی که از مقاومت لازم برخوردار نبوده و در برابر نیروی زلزله ضعیف می باشد خواهند بود. در این حالت روشی وجود دارد که می توان بدون رضایت و همراهی دیگر مالکین مجتمع های آپارتمانی مبادرت به مقاوم سازی و تقویت بخشی از واحد خویش کرده و با حداقل هزینه و عملیات اجرایی اطاقی امن در واحد مسکونی یا اداری خویش ایجاد نمود.

ایده مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن توسط چه کسی طراحی گردید ؟

این روش مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن بوده که ایده آن توسط مهندس علی اکبر معصومی مدیر عامل شرکت مقاوم سازی آرین تیس بعد از وقوع زلزله بم و با بررسی وضعیت تخریب ساختمانها و افرادی که تحت شرایطی زنده از آوار بیرون کشیده شده اند طراحی گردید و اولین بار در تاریخ بهمن ماه سال ۸۲ در نشریه تخصصی شرکت عمران شهرهای جدید که متعلق به وزارت مسکن و شهرسازی می باشد چاپ گردیده و مجدداًدر مهرماه ۸۳ روزنامه ایران به چاپ رسید.

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن

با این روش می توان یک یا دو اطاق از فضای یک واحد آپارتمانی را که معمولاً اطاق خواب مناسب تر می باشد بعنوان اطاق امن در نظر گرفته و با توجه به ابعاد اطاق ، تعداد و ابعاد بازشوها ( پنجره ها ) دربها و وجود کمد دیواری در اطاق و لحاظ کردن پارامتر وزن طبقات فوقانی و تحتانی واحد مذکور سازه ای مجزا و مستقل از اسکلت اصلی ساختمان طراحی گردیده که براحتی قابل نصب می باشد این سازه سطوح اطاق را پوشانده و بعنوان فریم و قابی فولادی و مقاوم در برابر تغییر شکلها و تخریب های ناشی از زلزله عمل خواهد کرد.  

 

مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن  

امنیت اطاق امن چگونه است ؟

لذا زمانی که زلزله ای رخ می دهد و ساختمان در اثر نیروهای رفت و برگشت زلزله دچار تخریب کامل می گردد این اطاق بدون هیچگونه تغییر شکل و تخریبی سالم مانده و همزمان با ریزش ساختمان و آوار بر روی زمین فرود خواهد آمد و حتی قادر به تحمل آوار ناشی از خرابی طبقات بالایی می باشد. جهت جلوگیری از بیرون افتادن اطاق امن از ساختمان و احیاناً پرت شدن آن به فضای مجاور، سازه اطاق امن توسط زنجیرهایی به ستونهای سازه اصلی ساختمان متصل می گردد. اما سازه اطاق امن هیچگونه اتصال صلب و گیرداری با اسکلت ساختمان نداشته و براحتی می تواند دوران نموده و جابه جا گردد.

با توجه به اینکه به هنگام وقوع زلزله های شدید و در صورت تخریب کامل ساختمان ریزش آوار با سرعتی برابر سرعت سقوط اجسام و به صورت سقوط آزاد نمی باشد، لذا اطاق امن مورد نظر با سرعتی ملایمتر از سرعت سقوط آزاد و به همراه آوارهای بالایی و پایینی سقوط نموده و منجر به ایجاد جراحت و آسیب جدی به افراد داخل آن نخواهد شد.

روش مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن برای چه ساختمانهایی قابل اجرا است ؟ 

البته ایده اطاق امن در خصوص مجتمع های آپارتمانی ۵ الی ۶ طبقه بوده و نمیتوان آنرا جهت برجهای با تعداد طبقات زیاد اجراء نمود. در ضمن با توجه به اینکه اطاق امن دارای حداقل فضایی در حدود ۲۷ متر مکعب می باشد لذا اکسیژن و هوای کافی تا رسیدن کمک و نیروهای امدادی به آن وجود داشته و ازطرفی بدلیل بزرگ و حجیم بودن اطاق امن احتمال اینکه کلیه قسمتهای اطاق امن در زیر آوار قرار گیرد بسیار کم بوده و بخشهایی از آن یا در معرض هوای آزاد خواهد بود یا با کمی آواربرداری بلافاصله در معرض هوا قرار خواهد گرفت.

این روش یکی از مناسبترین روشهای مقاوم سازی مجتمع های آپارتمانی می باشد که همه ساکنین آن موافق مقاوم سازی ساختمان نبوده و حاضر به پرداخت هزینه مقاوم سازی در مجتمع خود نمی باشند. با روش مقاوم سازی ساختمان قدیمی با اطاق امن، علاوه بر صرف هزینه کم و آسیب ندیدن بخشهای مختلف ساختمان بدلیل عملیات مقاوم سازی، فضایی با ایمنی بالا در اختیار یک خانواده قرار گرفته و نگرانی از به خطر افتادن جان افراد و اعضاء خانواده در اثر وقوع زلزله را به حداقل امکان کاهش خواهد داد.

ما در مقاله ای جداگانه مقاوم سازی با کاشت بولت را نیز توضیح داده ایم تا شما را بیشتر با این مقوله آشنا سازیم.

 

 

ثبت نظر

ارسال