-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب

روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP  سوپرلمینت  بسیاری از سازه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند.

سه شنبه 19 تیر 1397
masoumi

مشکل تهیه آب آشامیدنی و نگهداری سالم آن و روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب یکی از دغدغه های اصلی اکثریت کشور ها می باشد که این مشکل از قدیم گریبانگیر همه مردم روی کره زمین بوده است . بشر امروزی با پیشرفت علم و دانش از مصالح و شیوه های جدید برای نگهداری سالم آب استفاده می کند. مخازن فایبرگلاس ( GRP ) دارای مزایای خاصی از جمله ساختاری قوی، مقاومت در برابر خوردگی، نفوذ ناپذیری در برابر آب، سبکی و قابلیت نصب آسان هستند.

این مزایا، این محصولات را در مقایسه با مخازن آب و فاضلاب ساخته شده از بتن غیرمسلح، پلی ­اتیلن و یا فولاد متمایز کرده است. علی­‌رغم برتری­‌های زیادی که مخازن فایبرگلاس ( GRP ) نسبت به مخازن فولادی دارند، بازهم تحت شرایط خاصی همچون حرارت و یا پرتو فرابنفش دچار آسیب­ می­‌شوند. بنابراین تأمین کارایی آن­ها در برابر آسیب و خوردگی،از طریق روش­ های مختلف تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب بسیار حیاتی است. روش های تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب باید به گونه ای باشند که علاوه بر حفظ و بهبود کارایی آن ها، از نظر زمانی و اقتصادی نیز به صرفه باشند. و همچنین در مقاوم سازی ساختمان نیز کارآمد باشد. بنابراین برای این منظور نیاز به استفاده از متخصصین تعمیر و تقویت این مخازن در انتخاب بهترین روش می باشد.

روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب : 

 • جمع‌­آوری و ذخیره آب باران
 • تأمین آب مورد نیاز ایستگاه­‌های آتش نشانی
 • تأمین آب مورد نیاز تأسیسات
 • ذخیره و نگه­داری آب آشامیدنی مناطق مسکونی
 • تولید یا فرآوری مایعات
 • فاضلاب خانگی
 • تصفیه و جمع­‌آوری فاضلاب صنعتی و کشاورزی

    روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب 1  

آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب می‌­تواند به دلایل زیر رخ بدهد :

 • ضعف در طراحی
 • ضعف در ساخت مخزن
 • ضعف در ساخت مصالح
 • ترک­ خوردگی
 • خرابی در اثر نور خورشید
 • خرابی در اثر حرارت

 تعمیر و روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب : 

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی - مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را جهت تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­‌های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده‌­ باشد.

مقاله جامع تری درباره سازه های بتنی آب وفاضلاب و بهسازی آن در این مبحث خواهید خواند. مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب در انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن، زمان زیاد عدم سرویس ­‌دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیاد را تحمیل می­‌کند. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر لایه‌های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP می‌­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­‌های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن در معرض انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب را به انجام رساند.

تعمیر مخزن فایبرگلاس : 

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP  سوپرلمینت  بسیاری از سازه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش های حلقوی را ایجاد می­‌کند که به دیواره جانبی این­گونه سازه ها وارد می­‌شود. مقدار این تنش ها در پایه مخزن حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­‌یابد. خوردگی سبب کاهش ضخامت دیواره فایبرگلاس (GRP) مخزن می­‌شود. این امر سبب افزایش تنش های محیطی می­‌شود و باید هرچه سریعتر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس آب و فاضلاب انجام شود.

به طور کلی روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت را می­‌توان موارد زیر برشمرد :

 1. افزایش مقاومت مخزن
 2. افزایش مقاومت برشی
 3. کنترل ترک
 4. آب بندی و عایق نمودن
 5. مقاوم­ سازی در برابر خوردگی
 6. افزایش عمر و دوام

  روشهای تقویت مخازن آب و فاضلاب  

ثبت نظر

ارسال