-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

ترمیم و مقاوم سازی ساختمان

ترمیم و مقاوم سازی ساختمان

سُست بودن خاک بستر پس یا افزایش بارگذاری از عوامل اصلی نشست کلی یا موضعی ساختمان ها محسوب می شود. با نشست خاک بستر پی، الزاماً پی دچار نشست نمی شود.

شنبه 15 اردیبهشت 1397
masoumi

علیرغم پیشرفت های حاصل شده در زمینه ترمیم و مقاوم سازی ساختمان و علوم مهندسی، لیکن مشکلات اجرایی بیش از همه، ساختمان های کشور و بهره برداران را رنج میدهد به طوری که بیشتر معایب پیش آمده در آن ها به علت اجرای نادرست و عدم رعایت ضوابط و مقررات مربوطه است. بخش زیادی از سرمایه های ملی کشور در چرخه  معیوب ساخت و ساز به هدر رفته و صرف هزینه های گزاف مرمت و بهسازی ساختمان می شود؛ تا جایی که مزیت اقتصادی ساختمان ها زیر سؤال می رود. ترمیم و مقاوم سازی ساختمان ها را می توان به سه مرحله اجرایی ( علت یابی ـ  تثبیت وضع موجود - تعمیر و بازسازی ) دسته بندی کرد. در این اولویت بندی بین یافتن علت وقوع حادثه و تثبیت وضع موجود ( موقت ) اختلاف ناچیزی وجود دارد و برخی موارد جابجا می شوند. به طور کلی هنگام حضور در محل برای رفع مشکل، غیر از رعایت موارد ایمنی، بررسی و یافتن علت واقعی حادثه باید در اولویت باشد. عدم آگاهی از علت وقوع نقص، باعث ناکام ماندن اکثر راهکارهای پیشنهادی می شود، لذا شناخت علت بسیار مهم است.پس از آن برای حفظ پایداری وضع کنونی به راهکاری موقت نیاز می باشد تا شرایط و امکانات برای اجرای طرح اصلی ترمیم و مقاوم سازی در بلند مدت مهیا و اجرا شود.

 

ترمیم و مقاوم سازی ساختمان1

ترمیم و مقاوم سازی ساختمان ( پی ) نشست کرده :

سُست بودن خاک بستر پس یا افزایش بارگذاری از عوامل اصلی نشست کلی یا موضعی ساختمان ها محسوب می شود. با نشست خاک بستر پی، الزاماً پی دچار نشست نمی شود. این پدیده در نشست های موضعی خاک بستر در سازه های با سیستم یکپارچه به دفعات مشاهده شده است. در این مواقع انتخاب روش تعمیر و بهسازی پی به مواردی از قبیل؛ زمان ماندگاری در وضعیت موجود، نوع سیستم و کیفیت اجرای سازه موجود بستگی دارد. در اکثر مواقع نگرانی از تخریب یا نشست نابهنگام المان های سازه ای، منجر به انتخاب روش های غیر اصولی و کوتاه مدت می شود که توصیه می شود، با تشخیص صحیح علت و جزئیات اجرایی، زمان ماندگاری وضعیت موجود برآورد شود تا بر اساس آن از راهکارهای بهسازی متناسب با موقعیت، استفاده شود. مقاله دیگری در مورد مقاوم سازی سازه‌های بنایی برای شما آماده کرده ایم.

روشهای جدید برای اصلاح خاک جهت ترمیم و مقاوم سازی ساختمان : 

برای اصلاح خاک بستر پی و تقویت این عضو از یک سازه، ممکن است نیاز به ترکیب روش های مختلف یا ارائه جزئیات جدید اجرایی باشد. همچنین تقویت پی های کناری و وسط تا حدی با یکدیگر متفاوت هستند که با تغییراتی در اجرای روش های پیشنهادی، می توان از آن ها برای هر موقعیتی استفاده کرد. ابعاد قطعات تقویتی جدید مانند شمع، پی و غیره که به منظور کاهش تنش خاک در حد مجاز به کار می روند، با انجام محاسبات ساده ای تعیین می شوند. در این محاسبات با در نظر گرفتن سربار و مقاومت حداقلی خاک به عنوان ظرفیت باربری ( استفاده از نتایج آزمایش مکانیک خاک )، ابعاد مورد نیاز آن ها به دست می آید. ما در این مقاله شما را با بازسازی ساختمان برای بهبود انرژی بیشتر آشنا خواهیم کرد. با توجه به اهمیت موضوع در کلیه راهکارهای ترمیم و مقاوم سازی پی لازم است رعایت نکات ایمنی با دقت زیادی مد نظر قرار گیرد. همچنین با تخلیه محل و اطراف سازه صدمه دیده، از ورود افراد غیرمتخصص به کارگاه جلوگیری به عمل آید. کاهش بارهای مرده و زنده در چنین مواردی از اهمیت زیادی برخوردار است.

ثبت نظر

ارسال