-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

افزایش مقاومت در برابر زلزله

افزایش مقاومت در برابر زلزله

مقاوم سازی در واقع افزایش مقاومت ساختمان در برابر نیروهایی است که به آن وارد می شود. مهم ترین نیرو و شاید بتوان گفت پر چالش ترین نیرو زلزله است که ممکن است ساختمان در مقابل آن استحکام کافی را نداشته باشد و با لرزش هایی فرو بریزد.

چهارشنبه 2 آبان 1397
sara

مقاوم سازی ساختمان همان طور که از نام آن مشخص است، عملیاتی است که برای مقاوم ساختن ساختمان ها به کار می رود. به دلایل مختلفی ساختمان ها به مقاوم سازی نیاز دارند. اغلب افراد برای اینکه در خانه ای امن زندگی کنند به این موضوع می اندیشند که ساختمان محل زندگی خود را مقاوم بسازند تا از حوادث طبیعی در امان باشند. بیشترین حوادثی که اغلب افراد با آن روبرو هستند زلزله میباشد که خسارات جبران ناپذیر زیادی به همراه دارد. در این راستا افزایش مقاومت در برابر زلزله با مقاوم سازی ساختمان صورت میگیرد.

مقاوم سازی ساختمان چیست؟

مقاوم سازی ساختمان بر خلاف آن چه در تصور مردم عادی وجود دارد، تنها برای ساختمان های قدیمی کاربرد ندارد. هر ساختمانی می تواند در صورت نیاز مقاوم سازی شود. مقاوم سازی در واقع افزایش مقاومت ساختمان در برابر نیروهایی است که به آن وارد می شود. مهم ترین نیرو و شاید بتوان گفت پر چالش ترین نیرو زلزله است که ممکن است ساختمان در مقابل آن استحکام کافی را نداشته باشد و با لرزش هایی فرو بریزد. افزایش مقاومت در برابر زلزله اصولی ترین شیوه برای حفظ جان انسان هایی است که در زمان زلزله در یک ساختمان به سر می برند. ممکن است به هر دلیلی ساختمان به مقاوم سازی نیاز داشته باشد که در این صورت در اولین فرصت باید برای انجام آن اقدام شود.

افزایش مقاومت در برابر زلزله 

اشاره کردیم که افزایش مقاومت در برابر زلزله به علت های مختلفی انجام می شود که می توان آن را به خطاهای انسانی و خطاهای غیر انسانی تقسیم بندی کرد.

مقاوم سازی ساختمان به دلیل خطاهای انسانی

در ادامه چند علت مهم را که به خطاها و اشتباهات انسانی در زمان ساخت ساختمان مربوط می شود، برای شما توضیح می دهیم. ۱- لزوم افزایش مقاومت در برابر زلزله به دلیل وجود اشتباه در طراحی : به دلایل گوناگونی ممکن است در طراحی اشتباه رخ دهد. به عنوان مثال:

  • فراموش کردن بندی از آئین نامه
  • فرضیات اشتباه درباره شرایط و موقعیت ساختمان

۲- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل به روز نبودن آئین نامه : اگر در آئین نامه اشتباه و یا نقصی وجود داشته باشد، به مهندس مربوط نمی شود، اما ممکن است یک ساختمان که قبل از نشر آئین نامه جدید ایمن به حساب می آمده است، با توجه به این آئین نامه دیگر امنیت کافی نداشته باشد. ۳- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل وجود مشکلات اجرایی : می توان مهم ترین عناصر ساخت یک ساختمان را مجریان آن دانست. داشتن دقت نظر کافی در تمام مراحل اجرایی ساختمان کار بسیار دشواری است. ممکن است در زمان آرماتور بندی، قالب بندی، بتن ریزی، عمل آوری، اندازه گذاری و شاقول کردن ساختمان خطاهایی رخ بدهد که به دلیل جایز الخطا بودن انسان ها امری طبیعی است.

مقاوم سازی ساختمان به دلیل خطاهای غیر انسانی 

۱- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل مغایرت ویژگی های مصالح به کار رفته با مقادیر در نظر گرفته : یکی از اتفاقات رایج عوض شدن مقادیر ویژگی های مصالح استفاده شده در ساختمان نسبت به مقادیری است که برای آن در نظر گرفته شده است که هم در سازه های بتنی و هم سازه های فولادی اتفاق می افتد. در صورتی که قطعات سازه های فولادی در یک کارگاه ساخته و با کنترل زیاد نصب شوند، تفاوت زیادی در مقادیر ایجاد نخواهد شد. بتن یک ماده ناهمگن است، بر عکس فولاد که یک ماده همگن به حساب می آید. به همین دلیل، با در نظر داشتن تولید دقیق کارخانه ای، کمتر تغییری در مقاوت پیش فرض فولاد ایجاد خواهد شد. عملیاتی مانند حمل، اختلاط، بتن ریزی و در آخر نگهداری مصالحی را تولید می کند که ویژگی های مکانیکی پراکنده دارند. آئین نامه های بتن همیشه در تلاش بوده اند که با مشخص کردن مقادیر آماری در ساخت به اطمینان بیشتری برسند. اما مقاومت فشاری بتن در مواردی از مقدار مشخص شده برای ساختمان کمتر است و افزایش مقاومت در برابر زلزله می تواند راه چاره این مشکل باشد.  

افزایش مقاومت در برابر زلزله 2

 

دومین دلیل مقاوم سازی ساختمان به دلیل خطاهای غیر انسانی 

۲- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل خرابی و خوردگی مصالح : فولاد از مصالحی است که تقریباً در تمام ساختمان ها نقش پر رنگی دارد. مصالح فولادی به دو صورت مقاطع فولادی یا مدفون در بتن یا دیگر مصالح بنایی کاربرد دارد. متأسفانه هزینه زیادی برای نگهداری از ساختمان ها صرف می شود تا از خوردگی آن ها پیشگیری شود. با کمی تأمل می توان به این نتیجه رسید که آیا شیوه های افزایش مقاومت در برابر زلزله که در آن ها از مصالح فولادی استفاده می شود، برای ساختمان در معرض خوردگی مناسب هستند. می توان به این شیوه ها خوردگی را حذف کرد؟ آیا کاهش هزینه های نگهداری با این روش امکان پذیر است؟

ادامه مقاوم سازی ساختمان به دلیل خطاهای غیر انسانی 

۳- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل اضافه شدن بار روی ساختمان : اضافه شدن بار ساختمان گریز ناپذیر است. این امر به شکل های مختلف اتفاق می افتد و راه حل آن مقاوم سازی خواهد بود. ۴- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل تغییر کاربری ساختمان : سبک زندگی امروز در شهرهای بزرگ موجب می شود که گاهی از یک واحد مسکونی به جای انبار شرکت استفاده شود و همین امر افزایش مقاومت در برابر زلزله را به دنبال خواهد داشت. ۵- لزوم مقاوم سازی ساختمان به دلیل نصب تجهیزات : در صورتی که نیاز باشد روی بام یا هر جای دیگر یک ساختمان ماشین آلات و یا تجهیزات مکانیکی یا مخابراتی نصب شود، انجام مقاوم سازی ساختمان برای تحمل این وسایل حتمی به نظر می رسد. ۶- لزوم افزایش مقاومت در برابر زلزله به دلیل تغییر در عناصر سازه ای : گاهی نیز تغییر در سیستم سازه ای مانند حذف یک ستون می تواند افزایش مقاومت در برابر زلزله  را برای یک ساختمان اجباری کند.

مقاوم سازی ساختمان به دلیل حوادث طبیعی و غیر مترقبه

همان طور که در ابتدا گفتیم، یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل افزایش مقاومت در برابر زلزله تحمل آن در برابر نیروهایی است که از بیرون به آن وارد می شود. زلزله جزء حوادث طبیعی و غیر مترقبه است که شهری مانند تهران در معرض خطر آن قرار دارد و نیاز به مقاوم سازی ساختمان ها ضروری به نظر می رسد.

علاوه بر زلزله می توان به حوادث دیگری مانند موارد زیر اشاره کرد:

  • برخورد کامیون با پایه یک پل
  • تصادف یک ماشین با یک ساختمان
  • انفجار
  • آتش سوزی

در کل، می توان گفت که افزایش مقاومت در برابر زلزله برای ایجاد امنیت و ایمنی بیشتر در یک ساختمان کارایی دارد. این عملیات می تواند برای مدتی شما را از دغدغه و نگرانی هایی که درباره حوادث غیر مترقبه به خصوص زلزله وجود دارد برهاند.

  افزایش مقاومت در برابر زلزله 1

ثبت نظر

ارسال