-تهران - کوی نصر - خیابان علیالی غربی-پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

آرماتور حرارتی چیست ؟

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی|میلگرد حرارتی در سقف

آرماتور حرارتی چیست؟ |‌آرماتور | آرماتور حرارتی | برای جلوگیری از ترک خوردن بتن سقف پس از بتن ریزی از آرماتور افت و حرارت استفاده می شود و برای مقابله با تنش های متفرقه در بتن بالایی، میلگرد حرارتی در دو سمت عمود بر هم در بخش بالایی تیر حدود 2 سانتی متر پایین تر از سطح بالایی تیر قرار می گیرد.

سه شنبه 5 فروردین 1399 ساعت 16:20
مریم زمزم

آرماتور و میلگرد در مقاوم سازی سازه و مقاوم سازی ساختمان نقش اساسی دارند و هدف از این مطالعه بررسی اثر طراحی آرماتور بر توزیع القایی حرارتی و مغناطیسی ریل ها در یک پرتاب الکترومغناطیسی است.

اتصالات حرارتی و ترمومکانیکی برای تقویت سازه ی بتنی طراحی شده است. محتوای کم کربن همراه با پردازش ترمومکانیکی فولاد تقویت شده در جریان نورد،باعث بهبود و افزایش قابلیت ارتجاعی و پلاستیکی در آن شده است. این فولاد تقویت کننده با خواص مورد نیازش با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد.

 

آرماتور حرارتی چیست ؟

 

برای جلوگیری از ترک خوردن بتن سقف پس از بتن ریزی از آرماتور افت و حرارت استفاده می شود. کار این آرماتورها مقابله با تنش های ناشی از حرارت و جمع شدگی بتن است. آرماتور حرارتی با بتن درگیر شده و از انبساط و انقباض زیاد از حد که باعث ترک های عریض می شود جلوگیری کرده و عرض ترک ها را بسیار کم می کند.

آرماتورها در حالت قائم نسبت به یکدیگر و به شکل T قرار می گیرند و جلوی تهدید تغییرات حرارتی مقاومت بتن را می گیرند. اما آرماتورهای معمولی با تغییر دما منقبض و منبسط شده و به بتن فشار آورده و آن را تضعیف می کنند.

آرماتور حرارتی نسبت به کاربردهایش قطرهای متفاوتی دارد. قطر پرکاربردترین آرماتورها 4 تا 5 میلی متر است و قطر آرماتورهای حرارتی 5 میلی متر است. آرماتورهای با مقاومت زیاد قطری معادل 4 میلی متر دارند. آرماتورهای حرارتی در فاصله 25 سانتی از هم گذاشته می شوند.

حال که دانستید آرماتور حرارتی چیست، به این نکته نیز توجه کنید که ممکن است در یک ساختمان هم از آرماتور معمولی و هم از آرماتور حرارتی استفاده شود. در این حالت، آرماتورهای حرارتی به صورت شبکه ای به کار می روند و عمود بر تیرچه های کار شده در سقف قرار داده می شوند.

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی| روش مناسب برای آرماتور بندی

 

روش مناسب برای آرماتور بندی

 

روش‌های مختلفی برای خم کردن میلگرد و آرماتور بندی وجود دارد که هر کدام از آن ها برای یک نوع خاص از سازه‌های بتنی مناسب است. برخی از مهندسان روش آرماتوربندی منظم، برخی روش کراواتی و برخی نیز روش گره زدن را می‌پسندند.

اما چیزی که در همه این روش‌ها یکسان است، استفاده از جوشکاری سرد برای نگه‌ داشتن میلگردها در کنار یکدیگر است. برای آرماتوربندی نمی‌توان از جوشکاری استفاده کرد، زیرا جوشکاری فاقد انعطاف بوده و در صورت اعمال فشار می‌شکند و استحکام کششی را کاهش می‌دهد.

 

استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان چگونه انجام می شود؟

 

برای ساخت ساختمان ها از مصالح گوناگونی استفاده می شود که هر یک وظیفه مخصوص خود را دارند. در بین این مصالح، استفاده از بتن و مصالح مکمل آن مثل آرماتور آهنی و فولادی مهم هستند. کاربرد این مصالح به علت اثرات استحکام بخشی بیش از اسکلت های فلزی متداول شده است.

آرماتورها دارای انواع مختلفی هستند که بسته به کاربردشان انتخاب می شوند. یکی از انواع آن آرماتور حرارتی است که از آرماتور معمولی ویژگی های کاربردی تری دارد. استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان موجب استحکام بیشتر بتن می شود و از پیامدهای احتمالی و بروز خطر جلوگیری می کند.

 

آرماتور چیست؟

 

برای درک بهتر کاربردآرماتور حرارتی بهتر است درباره آرماتور نیز اطلاعاتی به دست آورید. آرماتورها همان میله های درازی هستند که در ساختمان استفاده می شوند و در عملیات ساخت و ساز و استحکام آن نقش مهمی دارند. آرماتور در ساخت پروژه های عمرانی به خصوص پروژه های ساختمانی بسیار کاربرد دارد. آرماتور از آهن یا فولاد درست می شود و روی آن برجستگی هایی وجود دارد که به آن آج می گویند.

دلیل استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان بالا بردن مقاومت کششی بتن است. به این ترتیب اثرات ضربه و تنش ها تا حدود زیادی خنثی خواهد شد. آرماتورها موجب می شوند که بتن ها به مقدار زیاد خاصیت کشسانی بیابند و محکم تر شوند.

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی| آرماتور چیست؟

 

نحوه کاربرد و استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان چیست؟

 

پس از آشنایی با این که آرماتور حرارتی چیست، باید با نحوه کاربرد آن آشنا شوید. در واقع، آرماتور حرارتی برای از میان بردن و کاهش اثرات ناشی از تغییرات حرارتی به کار می رود. دلیل اصلی تغییرات دمایی پدیده ای به نام جمع شوندگی است.

وقتی بتن خشک است این اتفاق رخ می دهد. در روزهای ابتدایی بتن مقداری از رطوبت در خود دارد که به مرور زمان بتن با خشکی مواجه می شود. وقتی رطوبت از بین می رود، بتن منقبض می شود و جاهای خالی رطوبت با ذرات بتن پر می شود. انقباض در بتن تنش هایی از جنس کششی ایجاد می کند که موجب ترک بتن می شود.  

آمارتورهای حرارتی جلوی ترک خوردن بتن را می گیرند. درست است که ترک خوردن بتن طبیعی است، اما ترک به شکل گسترده ممکن است موجب فروپاشی آن شود. آرماتورهای حرارتی جلوی گسترش ترک ها را می گیرند.

 

استحکام بتن با آرماتور حرارتی

 

آرماتورهای حرارتی از همان زمان که پدیده جمع شوندگی رخ می دهد، شروع به فعالیت می کنند. آن ها با فرآیند انقباض مقابله می کنند و با اثر کشسانی خود از وارد آمدن فشار به بتن جلوگیری می کنند. بتنی که به وسیله این آرماتورها مسلح می شود، نسبت به بتن غیر مسلح جمع شوندگی کمتری دارد.

ترک ها با وجود آرماتورهای حرارتی جزئی تر و کوچک تر می شوند و همین مسئله موجب می شود که ضریب امنیتی ساختمان تا حد قابل ملاحظه ای بالا رود و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری خواهد شد. مسلح کردن بتن به آرماتور حرارتی هم مقاومت بتن را بالا می برد و هم از پدیده جمع شوندگی که به طور معمول در مراحل ابتدایی و روزهای پس از عملیات بتن ریزی رخ می دهد، در طولانی مدت تأثیراتی دارد و در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاومت بتن را می افزاید. 

 

ضرورت استفاده از آرماتورهای حرارتی

 

برخی از مهندسان به استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان  را لازم نمی دادند و بر این تصورند که استفاده از آرماتور حرارتی فایده ای ندارد و موجب بالا رفتن هزینه های پروژه نیز می شود. این متخصصان با استناد به آئین نامه های ساختمانی می گویند که در آئین نامه ها استفاده از این نوع آرماتور به عنوان یک ضرورت قید نشده و بیشتر به صورت یک توصیه آورده شده است. در برابر این مهندسان، برخی از مهندسان استفاده از این مصالح را لازم می دانند.

 

استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان بیشتر در سقف ها متداول است. به دلیل این که بخشی از بار ساختمان به سقف وارد می شود و از طرفی افقی بودن سقف ها آن ها را در مقابل نیروهای وارده آسیب پذیرتر می کند. آن ها معتقدند استفاده از بتن غیر مسلح، یعنی بتنی که به آرماتور حرارتی مجهز نباشد، ممکن است به فرو ریختن سقف منجر شود. همچنین، اثرهای انقباضی و انبساطی ترک های بسیار بزرگی در بتن غیر مسلح به وجود خواهند آورد.

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی| ضرورت استفاده از آرماتورهای حرارتی

 

از یک سو این ترک ها موجب سستی بتن و کم کردن استحکام آن می شوند و از سوی دیگر زمینه را برای خطرات احتمالی آماده می کنند. این خطرات شامل نفوذ آب و مواد فرساینده از میان ترک ها و ایجاد خوردگی خمشی و در نهایت استهلاک و پوسیدگی می شود.

مهندسانی که به استفاده از آرماتور حرارتی در ساختمان معتقد نیستند، به وجود آمدن ترک در بتن را طبیعی تلقی می کنند. در حالی که وجود این ترک ها در ساختمان در زمان وقوع زلزله آسیب پذیری ساختمان را افزایش می دهند. این ترک ها در زلزله های شدید ممکن است خطرات جانی و مالی شدیدی را به همراه داشته باشند. در کل می توان نتیجه گرفت استفاده از این آرماتورها امری ضروری است. به همین جهت، در زمان اجرای پروژه ها باید به استفاده از آنها در ساختمان توجه شود.

 

نقش آرماتور ها در مقاوم سازی سازه بتنی چیست؟

 

نقش آرماتورها در مقاوم سازی سازه بتنی : آرماتور بندی از مهم ترین و حساسترین قسمت های اجرایی در ساختمان های بتنی به شمار می رود و اکثر افراد  با فولاد تقویتی، که معمولاً  ( ترانس ) نامیده می شود آشنا هستند. این میله ها و نقش آرماتورها در مقاوم سازی سازه بتنی در پل ها، ساختمان ها، آسمان خراش ها، خانه ها، انبارها و بنیادها برای افزایش قدرت ساختار بتنی استفاده می شود.

زیرا بتن دارای کشش ضعیفی است، در حالی که فولاد در هر دو جهت تنش و فشرده سازی قوی و مقاوم است. و برای این که بتن بتواند بین میلگرد‌ها نفوذ کند باید بین میلگرد‌ها فاصله مجاز رعایت شود، مثلاً برای فاصله آزاد بین دو میلگرد باید کوچکترین عدد بین این سه مقدار را بدست آورد: قطر بزرگترین میلگرد، ۲۵ میلیمتر و ۱٫۳۳ برابر قطر اسمی بزرگترین دانه سنگی استفاده شده در بتن. اگر ساختار بتن محکم باشد مقاوم سازی ساختمان و مقاوم سازی سازه را تضمین می کند. مقاله دیگری برای اطلاعات بیشتر شما بامیلگرد حرارتی چیست ؟ قرار داده ایم.

 

فولادی که در ایران تولید می‌شود ( طبق استاندارد روسی ) به سه گروه تقسیم می‌شود : 

 

 • فولاد نوع ( A-1 )

از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی ( تنش گسیختگی ) آن به ترتیب ۲۴۰۰ و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می باشد.

 • فولاد نوع ( A-2)

A-2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

 • فولاد نوع ( A-3 )

از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی| نقش آرماتورها

 

از جمله نقش آرماتورها در مقاوم سازی سازه بتنی :

 

 • فولاد و بتن دارای ضریب مشابهی از انشعابات حرارتی هستند و بنابراین یک عضو ساختاری بتن تقویت شده با فولاد، تغییرات دما را به حداقل خواهد رساند.
 • فولاد تقویت کننده پس از تولید می تواند خم شود. این ساخت و ساز را آسان می کند و برای تحویل سریع مواد ساخته شده آماده می شود.
 • فولاد تقویت کننده قوی و قادر به مقاومت در برابر سختی ساخت و ساز است.
 • تقویت کننده فولاد می تواند به راحتی در پایان عمر طراحی ساختار بازیافت شود.
 • سازگاری با بتن نیز یکی دیگر از امتیازات بتن محسوب می شود.
 • فولاد تقویت کننده در هر منطقه از کشور در دسترس و موجود است.
 • قابل جوش و غیر مغناطیسی است.
 • مقاومت کششی بالا و مقاومت نسبت به فرسودگی.
 • تقویت فولاد به طور کلی دارای خواص یکنواخت در تمام جهات است و مقاومت برشی مشابه نیروی طولی است.
 • قدرت توسعه فولاد تقویت کننده در هر دو حالت مستقیم و خم به خوبی مورد تحقیق و درک قرار گرفته است.
 • تقویت فولاد توسط کلیه قوانین طراحی بتن در سراسر جهان پذیرفته شده است.

 

مقاله ای با لینک میراگر را نیز بخوانید.

نوار تقویت کننده به طور کلی با ویژگی های  ASTM  یا  AASHTO  تولید می شوند

A615 / A615M : مشخصات استاندارد برای میله های فولادی با کربن ساده. A955 / A955M : مشخصات استاندارد برای میله های فولادی ضد زنگ نازک و ساده. A996 / A996M : مشخصات استاندارد برای میله های فولادی ریلی فولادی محکم. A1035 / A1035M : مشخصات استاندارد برای قالب های نازک و ساده، کم کربن، کروم.

 

میلگرد حرارتی چیست؟

 

  برای پیشگیری از ایجاد ترک در بتن سقف بعد از بتن ریزی از میلگرد حرارتی استفاده می شود.  میلگرد حرارتی با بتن درگیر می شود و مانع از انبساط و انقباض بالا که موجب ترک های عریض می شوند، خواهد شد

 در برابر تنش های ناشی از حرارت و جمع شدگی بتن مقاوم است

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی|کاربرد میلگرد حرارتی

 

کاربرد میلگرد حرارتی چیست؟

 

برای این که بدانید میلگرد حرارتی چیست، باید متوجه باشید که برای مقابله با تنش های متفرقه در بتن بالایی، میلگرد حرارتی در دو سمت عمود بر هم در بخش بالایی تیر حدود 2 سانتی متر پایین تر از سطح بالایی تیر قرار می گیرد.

قطر میلگرد حرارتی برای میلگرد ساده حداقل 5 میلی متر و برای میلگرد با مقاومت بالا 4 میلی متر و کمترین سطح مقطع این میلگرد 1.25 در هزار سطح مقطع دال بالایی در امتداد تیرچه و 1.75 در هزار سطح مقطع دال بالایی در جهت عمود بر امتداد تیرچه است.

بیشترین فاصله میان دو میلگرد حرارتی 25 سانتی متر است. اگر میلگرد بالایی تیرچه داخل 5 سانتی متری بالایی قرار گیرد، به عنوان میلگرد حرارتی منظور خواهد شد.

باید فولادی معادل 0.15 سطح مقطع فولاد وسط دهانه با وجود طرح تیرچه ها با فرض تکیه گاه ساده اضافه شود. این میلگردها دست کم تا فاصله دهانه آزاد از تکیه گاه به سمت درون دهانه امتداد می یابند. 

حالا که متوجه شدید میلگرد حرارتی چیست، درباره روش های مناسب برای آرماتوربندی یا میلگردبندی اطلاعات بیشتری به دست آورید.

 

نقش میلگرد حرارتی چیست؟

 

میلگردهایی به صورت چپ و راست بر روی سقف تیرچه و بلوک قرار می گیرند و در لحظات گیرش بتن و لحظاتی که بتن با افت حرارت رو به رو می شود از ترک خوردن بتنی که ۵ سانتی متر قطر بیشتر ندارد جلوگیری می کند. به این منظور میلگرد کمی بالاتر از سطح بلوک ها و دقیقاً در میان پوشش بتنی جا می گیرد. مقاله  میلگرد کامپوزیت GFRP را نیز مطالعه نمایید.

 

محل قرارگیری مناسب میلگرد حرارتی در دال بتنی کجاست ؟

 

مطابق با آیین نامه ACI 360R-10 بند ۲-۲-۳ بهترین محل برای قرارگیری میلگرد حرارتی برای کنترل ترک خوردگی یک سوم بالای ضخامت دال بتنی می باشد.

 

جایگزین مناسب میلگرد حرارتی در دال های روی زمین و سقف ها چیست ؟

 

مطابق دستورالعمل و راهنمای انجمن بتن آمریکا جایگزین میلگرد و مش حرارتی، الیاف فولادی و الیاف ماکروسینتتیک می باشد. گسترش مصرف الیاف ماکروسینتتیک در دنیا و اثبات مزایای آن باعث شد که در چاپ جدید سال ۲۰۱۰ دستورالعمل مخصوص دال های روی زمین انجمن بتن آمریکا (ACI360R-10)، به عنوان جایگزینی برای میلگرد و الیاف فولادی مطرح شود.

 

سه روش برای کنترل ترک های ناشی از افت حرارت و جمع شدگی کدام است؟

 

 • میلگرد های مسلح کننده و مش های حرارتی
 • الیاف فولادی
 • الیاف ماکروسینتتیک

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی|محل قرارگیری میلگرد حرارتی

 

به‌طورکلی دو روش برای بستن میلگردها به کمک سیم مفتول وجود دارد :

 

 • روش ضربدری

دو میلگرد آرماتور بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و سیم مفتول به حالت ضربدری از زیر و روی آن ها عبور می‌کند. بعد از بستن انتهای سیم مفتول به یکدیگر، به کمک یک انبردست یا گاز انبر انتهای دو مفتول را گرفته و آن را بپیچانید تا به‌طور کامل سفت شود. در انتهای کار نیز باید باقیمانده سیم مفتول را به سمت پایین خم کنید تا از ایجاد یک سطح نوک تیز جلوگیری شود.

 

 • روش بستن از کنار

بعد از قرار گرفتن میلگردها بر روی هم، سیم مفتول از زیر میلگرد پایینی عبور داده می‌شود و از کنار میلگرد بالایی عبور داده می‌شود و انتهای آن ها به هم بسته می‌شود. این شیوه که به شیوه کراواتی معروف است، بیشتر در فونداسیون و سقف استفاده می‌شود.

 

چسب کاشت میلگرد چیست ؟

 

چسب کاشت میلگرد یا بولت محصولی است دو جزئی از خانواده پلی استر (Polyester) و یا بر پایه رزین اپوکسی (Epoxy) که در تیوپ های ۳۴۵ و ۳۸۰ میلی لیتری به روش تزریق گان و سوسیسی۶۰۰ میلی لیتری تهیه و عرضه می گردد. اجرای سریع یکی از مزیت های آن می باشد که در حداقل زمان ممکن محکم می شود و در محیط های مرطوب نیز کاربرد دارد.

 برای شما آورده ایم. پر کردن شکاف‌های موجود در دیوار، سقف و کف، بدون شره و چسبندگی عالی به انواع سطوح بتنی، فلزی، سنگ نیز از دیگر مزایای چسب کاشت بولت می باشد به طوری که این محصول پس از ترکیب در نازل مخصوص، طی مدت زمان کوتاهی چسبندگی فوق العاده ای ایجاد می نماید که حتی در برابر حلال های قوی و محیط های اسیدی نیز مقاوم است.

 آرماتور بندی از حساسترین و با دقت ترین قسمت های ساختمانی بتنی می باشد. از لحاظ اینکه کلیه نیروهای کششی در ساختمان بوسیله میل گردها تحمل می شود باید در اجرای آرماتوربندی ساختمان های بتنی نهایت دقت بعمل آید.

طراحی اصولی و کاشت مناسب میلگردها نقش اساسی در مقاوم سازی ساختمان و سازه بتنی دارد. تغییر مشخصات سازه، نقایص اجرا، شرایط بهره برداری، تغییرات در نقشه اجرایی، راحتی اجرا و ... از جمله دلایل کاشت بولت و بولت در بتن هستند.

چسب کاشت میلگرد آخرین پدیده در زمینه نصب و استقرار بولت یا آرماتور در بتن است و دارای خواص بسیاری از جمله  خلوص بالا و عاری از هر گونه فیلتر، خود تراز و سیال، بنیان رزین های اپوکسی و .... می باشد و از این نوع چسب در بسیاری از پروژه های کاشت میلگرد استفاده می شود.

 

چسب بتن آب بندی چه کاربردی دارد؟

 

بیش ترین استفاده ی این نوع چسب بتن در استخر، سر ستون، فنداسیون، ضد آب کردن چسب‌های کاشی خمیری و پودری و چسب‌های سنگ آنتیک جهت استفاده در سرویس‌های بهداشتی‌، ملات‌های سیمانی‌، نمای ساختمان، آب‌نما،‌ نماهای بارانگیر، ‌‌چاله آسانسور‌، انواع سقف ( سیمانی‌‌، سنگی،‌ آجری، سفالی، ایرانیت سیمانی و … )‌ محوطه سازی، ‌‌ساخت و آب بندی انواع بلوک‌،‌ جداول‌، موزاییک و تمامی سازه‌هایی که در مجاورت مستقیم با آب، رطوبت‌،‌ عوامل جوی و UV خورشیدی هستند میباشد و مناسب ترین جایگزین برای مواد نفتی،‌ قیر و گونی،‌‌ ایزوگام و پوشش‌های قدیمی است.

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی|چسب کاشت میلگرد

 

اقدامات قبل از استفاده از چسب کاشت میلگرد کدام است؟

 

 • ابتدا ابعاد سوراخ را جهت استقرار بولت و یا آرماتور محاسبه شود.
 • با ابزار مناسب ، حفره مورد نیاز را ایجاد کنید.
 • گرد و غبار ناشی از حفاری را با استفاده از دستگاه مکنده یا برس‌موئی کاملاً تمیز نمائید.
 • زدودن هرگونه چربی و مواد روغنی الزامی است و سطوح داخلی علاوه بر چربی زدائی باید از هر نوع دانه‌های سست و یا سطح فاقد استحکام عاری گردد.
 • بهنگام تزریق محصول، سطوح داخلی باید کاملاً خشک باشد، هرگونه رطوبت حتی جزئی سبب عدم چسبندگی خواهد شد.

 

شرایط نگهداری چسب

 

این محصول را در مکان سرپوشیده به دور از تابش خورشید و بارندگی نگهداری نمایید.

 

قیمت کاشت بولت 

 

مدیران  شرکت آرین تیس  در حال حاضر دارای : گواهی صلاحیت کار از معاونت برنامه ریزی و راهبردی کشور گواهی کیفیت مدیریت ISO 9001 از TUV-Inter-Cert ایتالیا و گواهی استاندارد مدیریت حفاظت و ایمنی کارگاه HSE از ایتالیا می باشد.

 

فعالیت های عمده شرکت: 

 

 - طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله 
– ارزیابی و بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود
– اجرای مقاوم سازی ابنیه با روش های نوین 
– اجرای CFRP ، GFRP  جهت مقاوم سازی ابنیه بتنی
– کاشت میلگرد و رول بولت
– اسکن میلگرد ، تست بتن با روش مخرب و غیر مخرب میباشد.

شرکت آرین تیس با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت آماده خدمات رسانی می باشد بنابراین جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید

 

آرماتور حرارتی چیست ؟| کاشت آرماتور| کاشت میلگرد| دال بتنی|میلگرد حرارتی در سقف

 

میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک

 

سقف  سازه ای تیرچه بلوک یا همان سقف تیرچه دال در حقیقت سقف‌هایی است که از ترکیب تیرچه بتنی، فلزی خود ایستا (کرومیت) فلزی غیر خود ایستا (تیرچه تام) و دال بتنی روی آن به صورت درجاریز تشکیل می‌شود.

در این سقف‌ها برای سهولت در اجرای سقف از بلوک در فاصله بین تیرچه‌ها به عنوان قالب استفاده می‌شود. این بلوک‌ها ممکن است ماندگار مانند بلوک سفالی، سیمانی یا پلی استایرن یا موقت مانند فلزی، چوبی یا پلاستیکی باشند. سقف تیرچه بلوک دارای انواع مختلفی می‌باشد. همچنین این سقف‌ها هم در سازه‌های فلزی و هم در سازه‌های بتنی قابل اجرا می‌باشند. اجزای تشکیل دهنده تیرچه بلوک تیرچه، بلوک، میلگرد حرارتی، بتن است

 

مزایای سقف تیرچه بلوک :

 

 • سقف تیرچه بلوک نسبت به سقف‌های طاق ضربی سبکتر است
 • در برابر نیروهای باد و زلزله مقاومت زیادی دارد
 • به دلیل مصالح پر کننده نظیر بلوک‌های تو خالی و پلی استایرن عایق صوتی و حرارتی است
 • هموار بودن زیر سقف و عدم نیاز به اجرای سقف کاذب
 • استفاده از سقف تیرچه بلوک موجب کاهش مصرف فولاد در سقف می شود

 

معایب سقف تیرچه بلوک :

 

 • زمان اجرا نسبت به سقف‌های کامپوزیت و کرومیت طولانی تر است
 • نیروی متخصص باید باشد
 • عدم کاربری در دهانه‌های بزرگ

 

مش بندی در ساختمان :

 

 امروزه در پروژه ی بزرگ و کوچک ساختمانی و صنعتی به منظور مسلح کردن بتن، شبکه ی مش را مورد استفاده قرار می دهند. در ایجاد شبکه ی میلگردی، معمولا میلگرد های طولی و عرضی با زاویه ی ۴۵ درجه روی هم قرار می گیرند و نقاط اتصال آن ها با دستگاه های تمام اتوماتیک به وسیله ی جوش به هم متصل می شوند.

تولید این مش های میله گردی در دو مدل شبکه ی مش پیش جوش آجدار و شبکه ی مش پیش جوش ساده، انجام می شود. مصارف توری مش عمدتا در ایجاد ساختمان ها و کف در داخل بتن می باشد و این امروزه یکی از متداول ترین روش های ساخت و ساز در ساختمان ها و پروژه های عمده را به خود اختصاص داده است.

مش بر اساس استاندارد های ایران عبارت است از بافت هندسی میلگردهای عرضی و طولی که با زاویه های قائم نسبت به یکدیگر قرار گرفته باشند و در کلیه ی نقاط تقاطع هم به یکدیگر جوش شده باشند .

در فرایند ساخت شبکه ی این محصول نیز مانند خرپای ساخته شده از میلگرد به منظور جلوگیری از کاهش سطح مقطع میلگرد باید از روش جوشکاری مقاومتی یا همان نقطه جوش استفاده کرد.

تعداد جوش های شکسته نباید بیش تر از یک درصد تعداد اتصال های جوش داده شده ی میلگرد موجود در هر برگ و یا نصف میزان اتصالات جوشکاری شده ی میلگرد موجود در طول هر کدام از میلگرد ها باشد.

 

 

ثبت نظر

ارسال