-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی frp

مقاوم سازی frp

مقاوم سازی frp برای پل ها، سازه های صنعتی، سازه های بنایی، سازه های بتنی، ساختمان های مسکونی و تجاری به کار می رود. همچنین، این روش برای تقویت و مقاوم سازی سیلوها، خطوط لوله، نیروگاه ها و پایه پل ها کاربرد دارد.

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 ساعت 10:15

مقاوم سازی frp برای بخش های متعددی در ساختمان به کار می رود. اجرای مقاوم سازی ساختمان با frp آسان و سریع است و نسبت به روش های سنتی مقرون به صرفه است. این روش مقاوم سازی در زمان اجرا نسبت به روش های سنتی در کاربری ساختمان تداخل کمی دارد. مواقعی که استفاده از دستگاه های سنگین و توقف کاربری ساختمان ممکن نیست، مقاوم سازی  frp مناسب ترین روش است. از دیگر مزایای آن می توان به نسبت بالای مقاومت به وزن و سختی به وزن اشاره کرد. از این روش برای مقاوم سازی تیرها، ستون ها، دال ها و دیوارها استفاده می شود.

 

پیشینه ای کوتاه از تقویت ساختمان ها و مقاوم سازی frp

 

پیشینه ای کوتاه از تقویت ساختمان ها و مقاوم سازی frp

مقاوم سازی frp امروزه از رایج ترین شیوه های تقویت ساختمان ها محسوب می شود. اجزای مختلف سازه ها و ساختمان ها بنا به علت های مختلفی ممکن است بعد از گذر زمان قابلیت ارائه خدمت نداشته باشند و دچار مشکلات شوند. از علل این مشکلات می توان به خراب شدن مصالح، آسیب دیدن اعضا و افزایش بار مورد نیاز روی سیستم اشاره کرد.

همیشه راه هایی برای نگهداری، ترمیم و مقاوم سازی وجود داشته است. به عنوان مثال در گذشته با عوض کردن پوشش کاهگلی ساختمان از نفوذ یافتن آب و خراب شدن دیوارها و سقف جلوگیری می کردند یا مواقعی که حس می کردند ممکن است سقف به دلیل فرسودگی تیرهای چوبی یا افزایش وزن دچار شکست شود، با اضافه کردن دیرک های چوبی جلوی آن را می گرفتند.  

 

 ترمیم و مقاوم سازی frp

 

با گذشت زمان و استفاده از مصالح جدید در صنعت ساختمان و مقاوم سازی روش های متنوعی به این صنعت راه یافتند. مثلاً وقتی روکش بتن و زنگ زدگی فولاد در محیط های خورنده در ساختمان های بتنی رخ می دهد، برای بر طرف کردن این مشکل باید ابعاد مقطع افزایش و فولاد به آن اضافه شود که به استفاده از روشی به نام ژاکت بتنی منجر شد.

با در نظر گرفتن شرایط معماری گاهی بالا رفتن مقطع ممکن نبود و بنابراین از ژاکت های فولادی که نسبت به بتنی مشخصات مکانیکی بالاتری دارد استفاده شد. اما با این حال همچنان مسائلی مانند خوردگی فولاد و دشواری حمل و نقل ژاکت ها موجب شد که به روش های جدیدتری نیاز باشد.

پژوهشگران با شناخت مصالح جدیدتر که علاوه بر داشتن خاصیت مکانیکی بیشتر نسبت به فولاد، در مقابل شرایط جوی نیز مقاومت بهتری دارد، روش مدرن تری را پیشنهاد دادند. یکی از این روش های رایج مقاوم سازی frp است که روز به روز بر طرف داران استفاده از آن افزوده می شود.

مقاوم سازی frp برای پل ها، سازه های صنعتی، سازه های بنایی، سازه های بتنی، ساختمان های مسکونی و تجاری به کار می رود. همچنین، این روش برای تقویت و مقاوم سازی سیلوها، خطوط لوله، نیروگاه ها و پایه پل ها کاربرد دارد.

برای طراحی سیستم مقاوم سازی frp به ابزارهایی مانند آئین نامه مقاوم سازی و نرم افزارهای کمک طراحی نیاز است که باید فراهم شوند. همچنین، این روش برای اجرا به نیروهای متخصص نیاز دارد.

 

مقاوم سازی frp در اعضای مختلف ساختمان

 

مقاوم سازی frp در اعضای مختلف ساختمان

مقاوم سازی frp برای اعضای مختلف ساختمان کاربرد دارد. از مصالح frp برای تقویت ستون های بتنی استفاده می شود. در این روش می توان برای مقاله با بارهای ناشی از زلزله با تقویت خمشی ستون ها، بالا بردن مقاومت بتن و افزایش شکل پذیری از frp استفاده کرد. مصالح frp ضخامت کمی دارند و به همین دلیل راهکار مناسبی برای تقویت ستون ها هستند زیرا در معماری خللی به وجود نمی آورند.

تأثیر استفاده از این روش در ستون های دایره شکل بیشتر است و در ستون های با مقطع مربع یا مستطیل می توان با گرد کردن گوشه ها تأثیرات مقاوم سازی را بالا برد.

مصالح frp تأثیر فراوانی در تقویت خمشی و برشی دیوارهای برشی دارند. این مصالح برای تقویت دال ها نیز کاربرد دارند. frp با بالا بردن ظرفیت خمشی دال ها و کنترل ترک ها و تغییر شکل دال ها آنها را تقویت می کند. بهترین روش تقویت برشی تیرها در ساختمان نیز با استفاده از frp ممکن است. با مصالح frp می توان ظرفیت خمشی آنها را بالا برد.

باید به این مسئله اشاره کرد که اتصالات آسیب پذیرترین بخش سازه هستند و در عین حال سخت ترین جزء سازه برای تقویت به شمار می روند. مقاوم سازی frp از مؤثرترین و ساده ترین شیوه ها برای تقویت اتصالات در برابر نیروهای ناشی از زلزله است.

 

  مقاوم سازی با frp

 

انواع محصولات frp

  • تسمه های frp نوعی ورقه با ضخامت کم هستند که قابلیت انعطاف ندارند. از تسمه ها در مقاوم سازی frp برای تعمیر سازه های آسیب دیده و غیر مقاوم استفاده می شود.
  • ورقه های frp که از آنها در یک سمت یا دو سمت استفاده می شود دارای قابلیت انعطاف هستند. این ورقه ها را برای مقاوم سازی با چسب های مخصوص و محمکم به سطح بتن می چسبانند که نوعی پوشش مناسب برای ایزولاسیون و مقاوم سازی بتن آسیب دیده محسوب می شود.
  • نوار، کابل یا طناب frp شبیه میله ها با قابلیت انعطاف است. از این مصالح در محیط های آبی استفاده می شود و تقویت با نوارهای پیش تنیده موجب بالا رفتن مقاومت می شود.
  • از آرماتورهای frp در ساختمان های بتنی استفاده می شود. بتن برای محافظت از فولاد در معرض خوردگی در ساختمان کاربرد دارد. ولی در صورتی که محیط سازه مانند سازه های دریایی، پل ها و پارکینگ ها آسیب زا باشد، آرماتورهای frp بهترین گزینه برای محافظت از سازه های دچار خوردگی هستند.
  • پوشش frp با قرار گرفتن روی سطوح خارجی اعضای ساختمان از آنها محافظت می کند. در این روش مقاوم سازی frp مواد پلیمری و الیاف به شکل دستی و جداگانه روی سطح اعضا قرار داده می شوند و پس از تشکیل فرم دلخواه عمل آوری روی آن انجام می شود.

 

انواع محصولات frp

 

تقویت ستون بتنی با فولاد

تقویت ستون بتنی با فولاد یا ژاکت های فولادی از دیگر روش های مقاوم سازی است. از مهم ترین تصمیم هایی که طراح یک سازه باید مد نظر داشته باشد انتخاب نوع مصالح مصرفی است. این تصمیم در مواقع زیادی از نوع سازه، مسائل اقتصادی و همچنین تجربه و مهارت طراحی پیروی می کند. به کار بردن بتن همراه با فولاد در ساختمان ها در بهبود رفتار سازه ها نقش مؤثری دارد که ممکن است موجب بالا بردن مقاومت و شکل پذیری سازه شود. این که اسکلت سازه بتنی یا فولادی باشد به مسائل زیادی بستگی دارد. همچنین، مقاوم سازی سازه ها و تقویت ستون بتنی با فولاد یا پوشش های بتنی پس از بررسی های لازم انجام می شود. همان طور که اشاره در محیط هایی لازم است که برای تقویت از مصالحی به جز فولاد و بتن استفاده شود.

 

تقویت ستون بتنی با فولاد

 

ثبت نظر

ارسال