-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی

استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی

مقاوم سازی سازه های بتنی یا فلزی یا هر نوع سازه دیگری و تعمیر و اصلاح آن ها با هدف دستیابی به شرایط بهره برداری جدید و همچنین افزایش عمر مفید سازه انجام می شود.

یکشنبه 6 آبان 1397
sara

سازه های بتنی از اجزای مهم ساختمان ها هستند. مقاوم سازی این سازه ها با روش های متعددی انجام می شود که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند. تشخیص این که مقاوم سازی سازه های بتنی به چه شیوه انجام شود، توسط متخصص صورت می گیرد. اما یکی از جدیدترین و پرکاربرد ترین شیوه ها استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی است.

هدف استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی چیست؟

مقاوم سازی سازه های بتنی یا فلزی یا هر نوع سازه دیگری و تعمیر و اصلاح آن ها با هدف دستیابی به شرایط بهره برداری جدید و همچنین افزایش عمر مفید سازه انجام می شود. در واقع مقاوم سازی با FRP به دنبال به دست آوردن شرایط جدید از نظر بهره برداری و یا بارگذاری هستیم.

علل استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی کدامند؟

 • اشتباهات و مشکلات طراحی و اجرایی از مهم ترین دلایل هستند.
 • تغییراتی که در استانداردها و آیین نامه ها ایجاد می شود، یکی دیگر از علل مقاوم سازی سازه های بتنی است.
 • یکی از مهم ترین علل مقاوم سازی، افزایش طول عمر مفید برای بهره برداری است.
 • تغییر کاربری در سازه های بتنی یکی دیگر از علل انجام مقاوم سازی است.
 • افزایش طبقات و بار وارده نیز به مقاوم سازی سازه های بتنی منجر می شود.

استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی

وقتی بتن نتوانسته است مقاومت لازم را به دست بیاورد یا ابعاد اجزای باربر از ابعاد مورد نیاز کوچک تر باشد و همچنین زمانی که ستون به صورت خارج از محور یا دچار پیچش باشد، مشکلات در زمان طراحی و اجرا ایجاد خواهد شد. سازه بتنی در شرایط موجود مشکلی ندارد و اما شرایط جدید بهره برداری ممکن است ایجاب کند از منظر باربری در آن تغییراتی به وجود بیاید. همچنین، زمانی که سازه های بتنی طراحی و اجرا می شوند و پس از مدتی آیین نامه طراحی مانند آیین نامه ۲۸۰۰ تغییر می کند که نیازمند اصلاح استراکچر سازه است. در مواردی هم عمر سازه تمام شده یا در شرف اتمام است و ما تصمیم داریم چند سال دیگر از سازه بهره برداری کنیم. تغییر یک ساختمان که برای مسکونی ساخته شده است و قرار است به عنوان یک مرکز اداری یا آموزشی از آن بهره برداری شود نیز نیازمند مقاوم سازی است. اضافه کردن طبقات روی یک ساختمان بنا به هر دلیلی ساختمان را نیازمند استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی می کند.

روش های استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی کدامند؟

روش های مختلفی برای مقاوم سازی سازه های بتنی وجود دارد. هر کدام از این شیوه ها مزایا و معایب و همچنین محدودیت های خود را دارند. از جمله عوامل مؤثر در انتخاب روش استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی به ابعاد و محدودیت های ابعادی، محدودیت های معماری، افزایش باربری، زمانی و بهره برداری وابسته است.

اما مهم ترین روش های استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی عبارتند از :

 • مقاوم سازی سازه های بتنی با الیاف FRP
 • مقاوم سازی سازه های بتنی با ژاکت بتنی
 • مقاوم سازی سازه های بتنی با ژاکلت فلزی
 • مقاوم سازی سازه های بتنی با افزایش ابعاد عضو باربر
 • مقاوم سازی سازه های بتنی با افزایش ظرفیت برابر بستر
 • مقاوم سازی سازه های بتنی با افزایش دیوارهای برشی
 • مقاوم سازی سازه های بتنی با افزایش اعضای باربر و کاهش بار وارده به عضو باربر

  در برخی موارد عملیات مقاوم سازی هم زمان با فرآیند ترمیم و تعمیر انجام می شود تا سازه موجود ابتدا به شرایط قابل بهره برداری برسد و سپس ظرفیت آن ارتقا داده شود.

  استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی1  

استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی 

استفاده از الیاف FRP چسبیده به شکل خارجی برای مقاوم سازی سازه های بتنی از اواسط سال ۱۹۸۰ آغاز شده است. به کار بردن این الیاف در سال های اخیر به طور چشم گیر افزایش یافته است. دال ها، تیرها، ستون ها، دیوارها، اتصالات و سازه هایی مانند کوره ها، دودکش ها، طاق ها، تونل ها، سیلوها و خرپاها اجزایی در ساختمان هستند که توسط این الیاف مقاوم سازی روی آن ها انجام می شود.‌ از الیاف FRP نه تنها برای مقاوم سازی سازه های بتنی بلکه برای سازه های بنایی، چوبی، فولادی و چدنی نیز استفاده می شود.

روشهای مقاوم سازی در قدیم چگونه بوده است ؟ 

در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی روش های مقاوم سازی بیشتر شامل ژاکت فولادی و روش های مقاوم سازی مشابه بود، اما با گسترده شدن فناوری و دانش استفاده از سیستم های کامپوزیتی، روشها و استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی متداول شده است. الیاف FRP از جمله مصالحی است که در بهسازی بتن آرمه مورد استفاده قرار می گیرد. نسبت بالای مقاومت به وزن، مقاومت در برابر خوردگی و حمل و نصب آسان، FRP را به عنوان یک گزینه مورد توجه در بسیاری از پروژهای مقاوم سازی مطرح کرده است.

به کار بردن شیوه های قدیمی مانند استفاده از پوشش های بتنی و فلزی برای تعمیر و تقویت ستون های بتن مسلح رواج دارد، ولی این کار به تجهیزات و افراد زیادی نیازمند است و علاوه بر آن وزن سازه را نیز زیاد میکند و همچنین در محیط های خورنده آسیب پذیر است. الیاف پلیمری FRP از آن جا که به سادگی مانند یک پارچه روی سازه های بتنی می چسبد و مقاومت و شکل پذیری اجزا را افزایش می دهد، طرفداران زیادی دارد.

معایب استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی : 

استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی به این شیوه مزایای زیادی دارد و به همین دلیل است که روز به روز بر استفاده کنندگان از این شیوه افزوده می شود. البته این شیوه معایبی هم دارد. در مقایسه با روش های سنتی این روش ارزان تر تمام می شود و صرفه اقتصادی نیز دارد. در واقع FRP نوعی ماده کامپوزیت است که از دو بخش فیبر یا الیاف تقویتی تشکیل شده است که توسط ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده است.

فیبرهای FRP به شیوه پلی اکریلونیتریل و میلگردها و پروفایل ها نیز به روش پالتروژن درست می شوند. در این شیوه دسته های الیاف بعد از آغشته شدن با رزین و عبور از یک قالب در کنار هم قرار می گیرند و یک پروفیل دارای مقطع ثابت ایجاد می کنند. محصولات پلیمری که در سازه های بتنی به کار می روند، به شکل ورق های FRP، میلگردهای FRP، مش های FRP و پروفیل های FRP هستند. این محصولات برای ساخت و تقویت سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.  

 

استفاده از FRP برای مقاوم سازی سازه بتنی2  

ثبت نظر

ارسال