-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی لرزه ای با استفاده از FRP

مقاوم سازی لرزه ای با استفاده از FRP

مقاوم کردن ستون ها در برابر نیروهای زلزله میتواند نقش مهمی در مقاوم سازی کل سازه ایفا کند.

دوشنبه 17 اردیبهشت 1397
masoumi

سیستم های  ( Fiber Reinforced Polymers/Plastics )  ( FRP ) به صورت پوشش های بیرونی و به منظور افزایش مقاوم سازی لرزه ای با استفاده از FRP مقاومت و بهسازی سازه های بتنی موجود از اواسط دهه ۱۹۸۰ تا کنون در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد پروژه هایی که در ارتباط با سیستم مقاوم سازی با  FRP در سطح جهان مورد استفاده قرار گرفته، به طور چشمگیری افزایش یافته است، به طوری که طی ۱۰ سال گذشته از تعداد اندک به چندین هزار پروژه در حال حاضر رسیده است.  

مقاوم سازی لرزه ای با استفاده از FRP

مقاوم سازی لرزه ای با استفاده از FRP به صورت پوشش بیرونی عبارتند از :

تیرها، دال ها، ستون ها، دیوارها، اتصالات، دودکش ها، طاق های گنبدی شکل، تونل ها، سیلوها، لوله ها و خرپاها. پوشش های FRP همچنین به منظورمقاوم سازی سازه های بنایی ، چوبی ، فولادی چدنی نیز به کار می روند. پوشش های FRP به عنوان جایگزینی به جای روش های دیگر، مانند استفاده از صفحات فولادی، غلاف های دور ستون های بتنی یا فلزی، بوجود آمده اند. روکش های پلیمری FRP به منظور بهسازی سازه های بتنی اولین بار در دهه ۱۹۸۰ در اروپا و ژاپن توسعه یافت.

مقاله بهسازی ساختمان در برابر زلزله را نیز مطالعه نمایید. خرابی های مشاهده شده در ساختمانها و پل ها طی زلزله های اتفاق افتاده در طول سالیان، نیاز مبرم به مقاوم سازی لرزه ای با استفاده از FRP  را نشان می دهد. ستون های بتنی مسلح اعضای کلیدی مقاوم در برابر بارهای افقی و قائم سازه های بتنی به شمار می آیند، لذا مقاوم کردن ستون ها در برابر نیروهای زلزله میتواند نقش مهمی در مقاوم سازی کل سازه ایفا کند. در جند دهه اخیر استفاده از کامپوزیت های FRP، برای مقاوم سازی ستون های بتنی مسلح، در کل دنیا گسترش یافته است. این مواد با اعمال یک فشار جانبی متغیر در طول بارگذاری باعث بهبود عملکرد سازه می شوند. استفاده از این مواد به دلیل خصوصیاتی چون مقاومت در برابر خوردگی،‌ وزن کم ( نسبت مقاومت به وزن بالا در مقایسه با مصالح سنتی ) و مقاومت کششی بالا، روز به روز بیشتر می شود.

ثبت نظر

ارسال