-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی سازه های چوبی با FRP

مقاوم سازی سازه های چوبی با FRP

استفاده از روش های طراحی برای تقویت خمشی و برشی تخته های چوبی ضروری است. پیوند ( FRP ) با چسب برای ساخت و سازهای چوبی برای تعمیر و تقویت دارای مزایای بسیاری است.

سه شنبه 8 اسفند 1396
masoumi

مقاوم سازی سازه های چوبی با FRP : سیستمهای FRP چسبیده به صورت خارجی جهت مقاوم سازی سازه های بتنی از حدود اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. تعداد پروژه هایی که از سیستمهای FRP در سراسر جهان استفاده می کنند، به طور چشمگیری از ده سال پیش تاکنون رشد نموده است. مقاله ای را برای شما عزیزان در مورد کاربردهای FRP در ساختمان ارائه نموده ایم.

اعضای مقاوم سازی سازه های چوبی با FRP عبارتند از : 

تیرها، دالها، ستونها، دیوارها، اتصالات و سازه هایی همانند کوره ها و دود کش ها، طاقها، گنبدها، تونلها، سیلوها، لوله ها و خرپاها. سیستم های FRP همچنین جهت مقاوم سازی سازه های بنایی، چوبی، فولادی و چدنی مورد استفاده قرار گرفته اند. بهبود سازه های موجود همیشه از لحاظ مهندسی چالش انگیز بوده است.

محدودیت های دسترسی ظرفیت بارهای موجود و بودجه پروژه ها وقتی که یک سازه قدیمیتر نیاز به بروز رسانی دارد بزرگتر جلوه میکند . با سازه های چوبی موجود ، گزینه های موجود برای مقاوم سازی اعضا معمولاً محدود است. به هر حال با رشد استفاده از پلیمر های مسلح الیافی ( FRP ) در تعمیر و بهبود سازه های بتونی و بنایی ، دری برای استفاده مشابه در سازه های چوبی باز شده است.

سازه های چوبی :

سازه های چوبی در دهه های اخیر پیشرفت زیادی کرده اند و در تلاش هستند تا جایگزین مواد و روش های سنتی شوند. پیوند پلاستیک های تقویت شده با فیبر ( FRP ) با چسب ها به ساختارهای چوبی برای تعمیر و تقویت دارای مزایای بسیاری است. با این حال، فقدان قوانین طراحی شده به طور جدی استفاده از تقویت FRP را در بسیاری از موقعیت ها  محدود کرده است، در حالیکه  مقاوم سازی ساختمان با FRP می تواند یک گزینه ترجیحی برای اکثر تکنیک های سنتی باشد. جهت مقاوم سازی سازه های چوبی با FRP چسب اپوکسی دو طرفه در زمان سرمازدگی  برای پیوند در محل مناسب است.

آماده سازی دقیق سطح ضروری است.

استفاده از روش های طراحی برای تقویت خمشی و برشی تخته های چوبی ضروری است. پیوند ( FRP ) با چسب برای ساخت و سازهای چوبی برای تعمیر و تقویت دارای مزایای بسیاری است. با این حال، فقدان قوانین طراحی شده به طور جدی استفاده از تقویت FRP را در بسیاری از موارد محدود کرده است. در حالیکه روش مقاوم سازی با  FRP در سازه های چوبی می تواند یک گزینه ترجیحی برای اکثر تکنیک های سنتی باشد.  

 

مقاوم سازی سازه های چوبی با FRP   در پایان نیز مقاله ای در مورد مقاوم سازی دیوار با FRP مطالعه نمایید.

ثبت نظر

ارسال