-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی تیرهای بتن مسلح

مقاوم سازی تیرهای بتن مسلح

به سبب نسبت مقاومت به وزن بالا، مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، مقاومت در برابر خستگی ناشی از بارگذاری و همچنین نصب سریع در چند سال اخیر جهت امر بهسازی و ترمیم سازه ها خصوصا"  سازه های بتنی به دشت مورد توجه قرار گرفته اند.

چهارشنبه 2 خرداد 1397
masoumi

در سالهای اخیر، مقاوم سازی تیرهای بتن مسلح با استفاده از کامپوزیت های  (Fiber Reinforced Polymer ( Frp مورد توجه زیادی قرار گرفته و مطالعات و آزمایش های زیادی برروی آنواع سازه های بتن آرمه که با صفحات Frp تقویت شده اند، صورت گرفته است. مقاوم سازی با FRP باهزینه کمتر و کارایی راحت تر نسبت به تعمیرات با استفاده از روش های قدیمی، باعث حل اینگونه مشکلات شده است. درضمن می توان گفت حتی استفاده از Frp به عنوان یکی از مصالح اصلی ساخت سازه ها امکان پذیر می باشد.

ورق های Frp :

به سبب نسبت مقاومت به وزن بالا، مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، مقاومت در برابر خستگی ناشی از بارگذاری و همچنین نصب سریع در چند سال اخیر جهت امر بهسازی و ترمیم سازه ها خصوصا"  سازه های بتنی به دشت مورد توجه قرار گرفته اند. لایه های Frp با وزنی معادل ۲۰% وزن فولاد غالبا" مقاومتی در حدود ۲ تا ۱۰ برابر فولاد از خود نشان می دهند که وجود این خاصیت سبب استفاده گسترده از الیاف فوق در صنایع گوناگون گردیده است. سالهای زیادی است که از الیاف Frp در صنایع هوا فضا استفاده می گردد. اما در گذشته بهای نسبتا سنگین این الیاف سبب گردیده بود که استفاده از آنها در صنعت ساختمان ناچیز و محدود باشد لیکن امروزه به دلیل گسترش تولید این مواد و به طبع آن کاهش بهای آنها و همچنین به سبب برتری های خاص این الیاف، میتوان توجیه مناسب اقتصادی برای استفاده از آنها ارائه نمود.

با توجه به نو پا بودن مقاوم سازی تیرهای بتن مسلح  :

با توجه به نو پا بودن این تکنیک تقویت، از اواسط دهه نود فعالیت های گسترده ای بر روی بررسی رفتار این پلیمرها در مقاوم سازی خمشی تیرهای بتنی به وسیله چسباندن این الیاف به ناحیه تحت کشش مقطع انجام شده است که همگی آنها بر بهبود رفتار مکانیکی افزایش مقاومت خمشی تیرهای تأکید دارند. مقاله ای مرتبط با این مطلب تحت عنوان Frp درتقویت ساختمانهای بنایی مطالعه نمایید.  

مقاوم سازی تیرهای بتن مسلح

مهمترین مزایای روش مقاوم سازی تیرهای بتن مسلح :

  1. مقاوم سازی با FRP بسیار سریعتر از بیشتر روشهای مقاوم سازی می باشد.
  2. مقاوم سازی با FRP نیاز به تخریب بخشهایی از سازه در مقایسه با سایر روشهای مقاوم سازی ندارد.
  3. پس از اجرای مقاوم سازی با FRP نیاز به بازسازی بخشهایی از سازه در مقایسه با سایر روشهای مقاوم سازی ندارد.
  4. مقاوم سازی با FRP در بیشتر موارد ارزانتر از سایر روشهای مقاوم سازی است.
  5. مقاوم سازی با FRP به مرور زمان دچار خوردگی نمی شود. (در مقایسه با بعضی روشهای مقاومسازی سنتی مانند ژاکت فولادی)
  6. مقاوم سازی با FRP در مجاورت مصالح ساختمانی (مانند گچ و خاک) دچار خوردگی نمیشود (در مقایسه با برخی روشهای مقاوم سازی سنتی مانند ژاکت فولادی).
  7. مقاوم سازی با FRP مبتنی بر فن آوری های نوین است (در مقایسه با سایر روش های مقاومسازی سنتی)

و بنابراین روش های مقاوم سازی با FRP هرروز در حال تکامل و پیشرفت می باشد .

8. مقاوم سازی با FRP دارای کدها و آیین نامه های خاص برای مقاوم سازی با FRP میباشد. در حالیکه بیشتر روش های مقاوم سازی سنتی مبتنی آیین نامه های عمومی هستند ( مانند مقاوم سازی به روش ژاکت بتنی و مقاوم سازی به روش ژاکت فولادی ).

9. برای کنترل کیفیت مقاوم سازی با FRP روشهای مشخصی مانند تست Pull Off وجود دارد که برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم مقاوم سازی با FRP باید پس از اجرای عملیات مقاوم سازی با FRP انجام شود.

10. اجرای عملیات مقاوم سازی با FRP نیاز به تجهیزات خاصی در مقایسه با سایر روشهای مقاوم سازی ندارد.

11. اجرای عملیات مقاوم سازی با FRP نیاز به افراد با مهارت های متعدد در مقایسه با سایر روشهای مقاوم سازی ندارد.

ثبت نظر

ارسال