-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

معرفی سیستم نوین الیاف FRP

معرفی سیستم نوین الیاف FRP

روش های قدیمی مانند استفاده از پوشش های بتنی و یا فلزی برای تعمیر و تقویت ستون های بتن مسلح، رواج زیادی دارد اما این روش نیاز به تجهیزات و نیروی کار نسبتاً زیادی دارد و علاوه بر آن وزن سازه را زیاد می کند و در محیطهای خورنده آسیب پذیر است.

جمعه 7 اردیبهشت 1397
masoumi

معرفی سیستم نوین الیاف FRP : سیستم های FRP چسبیده به صورت خارجی برای مقاوم سازی سازه های بتنی از حدود اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته اند .

تعداد پروژه و معرفی سیستم نوین الیاف FRP :  

تعداد پروژه هایی که از سیستم FRP در سراسر جهان استفاده میکنند ، به طور چشم گیری از پانزده سال پیش تا کنون افزایش یافته است . اعضای سازه ای که  مقاوم سازی با  FRP  می شوند عبارتند از تیرها، دال ها، ستون ها، دیوارها، اتصالات، و سازه هایی همانند کوره ها، دودکش ها، طاق ها، تونل، سیلوها و خرپاها. سیستم های FRP همچنین برای تقویت سازه های بنایی، چوبی، فولادی و چدنی مورد استفاده قرار گرفته اند. ایده مقاوم سازی سازه های بتنی به وسیله چسباندن تقویت کننده ها به صورت خارجی، ایده ای جدید نیست. ایده سیستم های FRP با جایگزینی آن به جای تقویت کننده های دیگر مانند صفحات فولادی و پوششهای بتنی، شکل گرفته است .  

معرفی سیستم نوین الیاف FRP  

روشهای مقاوم سازی و معرفی سیستم نوین الیاف FRP در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی :

تا دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی روش های مقاوم سازی بیشتر شامل مقاوم سازی سازه ها با ژاکت فولادی و روش های مقاوم سازی مشابه بود ولی در طول دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی با گسترش فن آوری و دانش استفاده از سیستم های کامپوزیتی FRP، روش مقاوم سازی با FRP به سایر روشهای متداول مقاوم سازی افزوده شد. مقاوم سازی با FRP از آن جهت به سایر روشهای مقاوم سازی ارجح بود که مزایای زیادی نسبت به روشهای مقاوم سازی متداول داشت و در عین حال برخی از معایب روشهای مقاوم سازی متداول را نیز نداشت.

معرفی سیستم نوین الیاف FRP

مقاوم سازی  از جمله اقدامات مهمی است که در این چند دهه ی اخیر بسیار مورد توجه مهندسین عمران قرار گرفته است. با این کار هم در جهت اطمینان به سازه بهبود میبخشیم و هم در مقابل حوادث غیر مترقبه از جمله زلزله و باد و از این قبیل، مقاومت سازه را افزایش می دهیم . مقاله ای را نیز در این مورد تقویت سازه های بتنی با FRP برای شما قرار داده ایم. پلیمر های الیافی ( FRP ) از جمله مصالحی هستند که در بهسازی بتن آرمه استفاده می شود. نسبت بالای مقاومت به وزن، مقاومت در برابر خوردگی و حمل و نصب آسان، مواد FRP  را به عنوان گزینه ای مورد توجه در بسیاری از پروژه های بهسازی و مقاوم سازی مطرح کرده است.

روش های قدیمی مانند استفاده از پوشش های بتنی و یا فلزی برای تعمیر و تقویت ستون های بتن مسلح، رواج زیادی دارد اما این روش نیاز به تجهیزات و نیروی کار نسبتاً زیادی دارد و علاوه بر آن وزن سازه را زیاد می کند و در محیطهای خورنده آسیب پذیر است. به عنوان راه حلی جایگزین، استفاده از الیاف پلیمری، FRP  مورد توجه قرارمیگیرد. الیاف پلیمری به سهولت و همانند پارچه ای برروی سازه چسبانده شده و مقاومت و شکل پذیری عضو را بهبود می بخشد .

ثبت نظر

ارسال