-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی سازه های بتنی با ژاکت فولادی

مقاوم سازی سازه های بتنی با ژاکت فولادی

پس کشیدگی روشی است که برای پیش تنیده کردن بتن مسلح و مقاوم سازی بکار می رود. عمل کشیدن، ظرفیت باربری فعال عضو را بلافاصله بالا می برد.

چهارشنبه 3 مرداد 1397
masoumi

اجرای مقاوم سازی با ژاکت فولادی در مقاوم سازی با استفاده از روشهای کلاسیک تقویت به روش افزایش ابعاد تیر، ستون و فونداسیون ( ژاکت بتنی یا فلزی ) تقویت اعضاء و اجزای بتنی با استفاده از روکش بتنی و یا فولادی افزایش مقاومت فشاری، برشی و همچین تأمین محصور شدگی جهت افزایش شکل پذیری یا پیوستگی بتن و آرماتور را سبب می شود.

مقاوم سازی با استفاده از روشهای کلاسیک : 

تقویت به روش افزایش ابعاد تیر، ستون و فونداسیون ( ژاکت بتنی یا فلزی ) تقویت اعضا و اجزای بتنی با استفاده از روکش بتنی و یا فولادی افزایش مقاومت فشاری، برشی و همچین تأمین محصور شدگی جهت افزایش شکل پذیری یا پیوستگی بتن و آرماتور را سبب می شود. با این روش می توان مقاومت برشی، فشاری و محصور شدگی ستونها، دیوارها، دال ها و تیرها را تأمین کرد و بدین ترتیب ظرفیت باربری آنها در مقابل بارهای جانبی زلزله و قائم افزایش می یابد.

افزایش ظرفیت برشی ستون با استفاده از دستک برشی :

در اتصال مستقیم دالها به ستون تنش برشی ناشی از برش سوراخ کننده یک تنش مهم است. اگر برای مقابله با برش سوراخ کننده، ظرفیت برشی بالاتری مورد نیاز باشد اغلب از روش های زیر استفاده می شود:

  • بزرگتر کردن مقطع ستون ( افزایش بعد ستون )
  • دستک های برشی فولادی چسبیده به ستون با استفاده از دتایل و رزین مخصوص

مقاوم سازی به روش پس کشیدگی یا پیش تنیدگی : 

پس کشیدگی روشی است که برای پیش تنیده کردن بتن مسلح و مقاوم سازی بکار می رود. عمل کشیدن، ظرفیت باربری فعال عضو را بلافاصله بالا می برد.

استفاده از تسمه های پس کشیده برای افزایش ظرفیت برشی تیرها : 

در این روش تقویتی با استفاده از تسمه های فولادی که در محل اتصال تیر به ستون (برش حداکثر) در فواصل منظم نصب و یا سفت کردن بست فولادی پس کشیده شده اند، ظرفیت برشی افزیش می یابد.

مقاوم سازی برای انتقال برش بین اعضاء : 

وقتی بار متحرک از روی درز عبور می کند انتقال مناسب برش بین دالها و یا سایر اعضای سازه ای از اهمیت بالایی برخوردار است. قابلیت یک درز در انتقال برش از یک طرف به طرف دیگر برای عملکرد دال بسیار مهم است.

انتقال نامناسب بار موارد زیر را به همراه خواهد داشت :

  • تغییر شکل های زیاد که باعث بروز پدیده پمپاژ خاک زیر دال خواهد شد.
  • از بین رفتن تکیه گاه زیر دال که منجر به شکست آن خواهد شد.

مقاوم سازی با افزودن بادبند : 

اضافه نمودن مهاربند فولادی برای مقاوم سازی سازه بتنی، افزایش سختی، کاهش نیاز به شکل پذیری و افزایش مقاومت برشی سیستم را به همراه خواهد داشت. عموماً استفاده از سیستم های مهاربندی واگرا (EBF) در ساختمان های بتنی به دلیل پر هزینه بودن و مشکلات موجود در اجرا و تأمین جزییات تیر پیوند مرسوم نمی باشد اما انواع سیستم های مهاربندی همگرا می توانند در این نوع بهسازی مورد توجه قرار گیرند. آیا درباره مقاوم سازی با تعمیر سطوح چیزی میدانید؟ پس با کلیک رو لینک مطالب بیشتری بدانید.

شاترکریت دیوار بنایی : 

یکی از روشهای مقاوم سازی با استفاده از روشهای کلاسیک دیوارها استفاده از شاتکریت بتنی می باشد. در مقاوم سازی با استفاده از روشهای کلاسیک ابتدا یک شبکه میلگرد به طور صحیح و مهاربندی شده بر روی دیوار قرار می گیرد و سپس با استفاده از دستگاه شاتکریت عملیات بتن پاشی صورت می گیرد. این پوشش بتنی علاوه بر ایجاد انسجام مناسب در دیوار، مقاومت و شکل پذیری درون صفحه و برون صفحه را نیز افزایش می دهد. یکی دیگر از مزیت های این روش این است که شبکه میلگرد ایجاد شده بر سطح دیوار به همراه بتن پاشیده شده همانند یک لایه بتن مسلح بوده و باعث بهبود رفتار لرزه ای دیوار می شود.

مقاوم سازی سقف بتنی با استفاده از ورق های فولادی : 

یکی از روشهای کنترل خیز سازه و افزایش سختی، مقاومت و یکپارچگی سقف های بتنی استفاده از ورق های فولادی است. این ورقها باید به صورت صحیح به سقف متصل و مهار شوند و فضای بین سقف و ورق با گروت پر شود تا ضمن چسبندگی کافی، عملکرد لرزه ای و انتقال بار مناسبی را از خود بر جای بگذارد.

مقاوم سازی ستونها و تیرهای بتنی با صفحه های فولادی : 

محصور سازی اجزای بتنی نظیر تیرها و ستونهای بتنی با استفاده از پروفیل ها و ورق های فولادی، یکی دیگر از روشهای موثر افزایش مقاومت سازه های بتنی در برابر زلزله می باشد. این روش مقاوم سازی در مقایسه با روش افزایش ابعاد این برتری را دارد که ابعاد مقطع را زیاد افزایش نمی دهد ولی برای افزایش سختی مقطع جهت کنترل برش باید تمهیدات خاصی صورت پذیرد. همچنین روش مقاوم سازی با استفاده از روشهای کلاسیک با مقاومت خیلی پایین بسیار مناسب می باشد.

 

مقاوم سازی با استفاده از روشهای کلاسیک

ثبت نظر

ارسال