-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

ژاکت فولادی و روش اجرای آن

روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی

عموماً گرانی آهن کارفرمایان را به سمت استفاده از سیستم های دیگر متمایل ساخته است اما این امر دلیل کافی برای حذف کلی این روش نشده است.

سه شنبه 19 تیر 1397
masoumi

علل استفاده از ژاکت فولادی نیاز به افزایش ظرفیت خمشی در تیرها و دیوارها و افزایش ظرفیت باربری در ستونهاست. عموماً در شرایطی مانند فرسایش سازه بتنی یا اضافه طبقات ساختمانها و بارگذاری بیش از حد مجاز پیش می آید، نیاز به تقویت و روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی بوجود می آید. بطور کلی یک روش برای اینکار وجود دارد. اما بنا به متریال مورد استفاده در سیستم ژاکت، به چهار زیرشاخه مرسوم تقسیم می شوند.

روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی : 

  • ژاکت فولادی ( steel plate bonding )
  • ژاکت بتنی ( concrete jacketing )
  • الیاف پلیمری یا FRP
  • الیاف فولادی یا  SRP

در این قسمت به معرفی روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی خواهیم پرداخت : 

ژاکت فولادی، کاربردی ولی گران! عموماً گرانی آهن کارفرمایان را به سمت استفاده از سیستم های دیگر متمایل ساخته است اما این امر دلیل کافی برای حذف کلی این روش نشده است. محل هایی از سازه وجود دارد که بدلایلی همچون حفظ سختی سازه نمیتوان از سیستم ژاکت بتنی استفاده کرد. همچنین محدودیت هایی نظیر ماهیت هوازی بودن اپوکسی ها امکان اجرای FRP نیز سلب می شود. 

گاهاً برای حفظ تعادل فنی و اقتصادی پروژه ها از روشهای ترکیبی استفاده می شود. روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی همواره جایگاه خود را داشته و دارد. تأثیر نوع طراحی برای مقاوم سازی با تسمه های فولادی در تصاویر زیر مشهود است. رفتار یک دیوار برشی که با چینش های متفاوتی از تسمه ها تحت بارگذاری قرار گرفته اند: در مقاله ای با عنوان مقاوم سازی به روش ژاکت فلزی با ژاکت فلزی بیشتر آشنا خواهید شد.

انتخاب مصالح در روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی :

برای اجرای ژاکت بتنی پس از طراحی و بسته به دتایل ارائه شده مصالح اجرایی تهیه و با کمک متخصصین اجرایی می گردد. با اینکه شیوه اجرا بسته به عضو مورد مقاوم سازی متغیر است اما تماماً از الگوی مشابهی پیروی می کنند. مصالح موردنیاز برای ژاکت فولادی عموماً عبارتند از :

  1. ورق و پروفیل فولادی
  2. گروت سیمانی
  3. گروت اپوکسی (در برخی پروژه ها)
  4. چسب کاشت بولت

که تعیین تمام موارد فوق بعهده مهندس مشاور و یا طراح می باشد.

نحوه اجرا در روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی :

سطوح عضو مورد مقاوم سازی با ژاکت فولادی را ابتدا بوسیله ابزارهای چیپر و واترجت آماده سازی کرده و در صورت نیاز به کاشت بولت آن را انجام میدهیم. سپس قطعات فولادی را در محل های صحیح مطابق دتایل مورد تأیید دستگاه نظارت تعبیه میکنیم. اگر ورق یکپارچه مورد استفاده قرار گرفته باشد ، قبل از تعبیه ورق ها باید روزنه های تزریق ( نیپل ) را روی آنها قرار دهیم. اگر از تسمه های فولادی استفاده می شود نیازی به اینکار نیست و ظاهراً کارمان با پارچه های الیافی و گروت اپوکسی ادامه خواهد داشت ( روش ترکیبی ) و نه تزریق گروت منبسط شونده.

باید توجه نمود که تعبیه نیپل روی صفحات فولادی باید با فواصل مناسب صورت گیرد. پس از انجام محل را برای تزریق آماده می کنیم. تزریق گروت پشت صفحات فولادی را از پایین ترین نیپل شروع کرده و در بالاترین نیپل به اتمام می رسانیم. نشانکی بوسیله شیلنگ شفاف بالای قالب تعبیه می شود که پر شدن محفظه پشت صفحه فلزی را نشان میدهد.

ماشین آلات: برای چنین پروژه هایی علاوه بر ابزار مورد استفاده برای کارهای فولادی نیازمند پمپ تزریق گروت هستیم که مشخصه فنی آن با توجه به نوع و حجم پروژه تعیین می گردد. نازلی در انتهای شیلنگ خروجی پمپ وجود دارد که به صورت نرینه به قسمت مادگی شیرهای گازی تعبیه شده روی پلیت متصل شده و عملیات تزریق را کنترل  می کند. تصویر زیر نشانگر یک پمپ تزریق گروت می باشد    

روش مقاوم سازی با ژاکت فولادی 1

ثبت نظر

ارسال