-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی

مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی

روش سنتی استفاده از صفحات فولادی یا همان ژاکت فولادی در مقاوم سازی تیرها و عرشه پل  دارای مشکلاتی از جمله افزایش وزن سازه، تغییر در سختی سازه ( افزایش نیرو بر روی عضو)، دشواری در دسترسی، و زمان بالای اجرا می باشد.

چهارشنبه 10 مرداد 1397
masoumi

یکی از روش های مقاوم سازی استفاده از مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی می باشد. این روش به لحاظ اقتصادی با روش های سنتی مقاوم سازی ساختمان قابل رقابت بوده و همچنین دارای قابلیت اجرای سریع و آسان می باشد. مقاوم سازی با الیاف پلیمری نسبت به روش های سنتی تداخل کمتری در کاربری ساختمان در حین اجرا ایجاد می کند. در مواردی که استفاده از ماشین آلات سنگین و یا توقف کاربری ساختمان در هنگام اجرا امکان پذیر نیست استفاده از الیاف پلیمری (FRP)  تنها روش مقاوم سازی می باشد. از دیگر مزایای مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی  نسبت بالای مقاومت به وزن و سختی به وزن می باشد. مقاوم سازی با FRP در قسمت های متنوعی از سازه انجام می شود.

مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی : 

  • مقاوم سازی ستون ها با FRP
  •  مقاوم سازی تیر با FRP
  • مقاوم سازی دال با FRP
  • مقاوم سازی دیوار با FRP

  هم اکنون استفاده از این روش در مورد مقاوم سازی ساختمان ها، مقاوم سازی پلها، مقاوم سازی سازه های صنعتی، مقاوم سازی سازه های بنایی، مقاوم سازی سازه های بتنی، مقاوم سازی ساختمان های مسکونی، مقاوم سازی ساختمان های تجاری و ... متداول می باشد. با توجه به مطالب ارائه شده مقاله مقاوم سازی سازه ها با FRP را نیز مطالعه نمایید.

مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی :

همچنین از این روش در مقاوم سازی سیلوها، مقاوم سازی خطوط لوله، مقاوم سازی نیروگاهها، مقاوم سازی پایه پل ها، و موارد متنوع دیگر استفاده شده است. روش سنتی استفاده از صفحات فولادی یا همان ژاکت فولادی در مقاوم سازی تیرها و عرشه پل  دارای مشکلاتی از جمله افزایش وزن سازه، تغییر در سختی سازه ( افزایش نیرو بر روی عضو)، دشواری در دسترسی، و زمان بالای اجرا می باشد. استفاده از ژاکت بتنی نیز مشکلات مشابهی دارد علاوه بر این موارد در تمامی روش های سنتی مقاوم سازی ساختمان مشکل تخریب معماری و آسیب به زیبایی ساختمان نیز یکی از دغدغه ها می باشد. گاهی حتی استفاده از روش های  مقاوم سازی ساختمان یعنی ژاکت های فلزی ژاکت های بتنی مشکلاتی از جمله حذف پارکینگ و یا محدودیت های دیگر را ایجاد می کند.

به دلیل اهمیت مقاوم سازی با  FRP در سازه های بتنی ، تقریبا تمامی مهندسین عمران حداقل یک بار نام مصالح FRP را شنیده اند. ما قصد داریم تا در این بخش از سایت تا حدی که ممکن باشد به معرفی مصالح FRP، کاربرد مصالح FRP در عمران و همچنین نحوه مقاوم سازی ساختمان با FRP بپردازیم. هر کس با توجه به سطح اطلاعات از FRP و مقاوم سازی با FRP ممکن است بخواهد در بخش خاصی اطلاعات کسب کند، به همین خاطر ما مطالب رو در بخش های مختلف و در ادامه ارائه کرده ایم. FRP به معنای ترکیب یا کامپوزیت الیاف و پلیمر است که برای منظور استفاده همزمان از مزایای الیاف و پلیمر با هم، تولید می شود. این اولین باری نیست که شما با یک مصالح ترکیبی یا به عبارت دیگر کامپوزیتی آشنا می شوید آیا تا بحال از خود پرسیده اید چرا در ساخت خانه ها در قدیم از خشت و گل استفاده می شده است؟  

مقاوم سازی با FRP در سازه های بتنی

در خصوص مقاوم سازی سازه ها با FRP مطالب بیشتری بخوانید.

مشخصات فنی مصالح FRP :

شاید بیشترین سوالی که بعد از آشنا شدن با مصالح FRP به ذهن میرسد آگاهی از مشخصات فنی مصالح FRP باشد. سوالاتی همچون: مشخصات الیاف FRP (الیاف کربن، ایاف شیشه، الیاف آرامید و الیاف بازالت)، مشخصات ورق FRP، مشخصات تسمه FRP و یا مشخصات پارچه FRP چیست؟ مشخصات رزین اپوکسی، مشخصات چسب اپوکسی را از کجا بدست بیاوریم؟ چگونه چسب اپوکسی و الیاف  یا به عبارتی مصالح FRP را در انبار نگه داری کنیم؟دمای مناسب برای نگهداری رزین اپوکسی، چسب اپوکسی چیست؟شرایط محل نصب FRP چیست؟ مصالح FRP استاندارد برای مصرف در بخش مقاوم سازی ساختمان خصوصیات مشخصی دارند و حتما باید در انتخاب آن ها دقت لازم انجام بشود. از این رو باید تنها برندهای معتبر و استاندارد برای مقاوم سازی ساختمان با FRP مورد استفاده قرار بگیرند.  

ثبت نظر

ارسال