-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی

اجرای مقاوم سازی در ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند عملی تر است. به علت هزینه بالا و تخریب بخش های زیادی از نازک کاری و سفت کاری برای دسترسی به تیرها و ستون ها و اتصالات و مسئله چند واحدی بودن ساختمان ها و به توافق نرسیدن مالکان، این کار به مرحله اجرا نمی رسد.

شنبه 12 آبان 1397
sara

مقاوم سازی ساختمان یکی از راه های افزایش عمر مفید ساختمان است. اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی در این است که با در نظر داشتن اصول و همچنین بررسی ساختمان، می تواند با انجام مقاوم سازی عمر مفید آن را افزایش دهد.

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی و افزایش عمر مفید ساختمان

هر چیز یک عمر مفید دارد که بعد از آن در اثر مرور زمان یا سایر علت ها رو به افول می رود. ساخته‌ های دست بشر مانند ساختمان ‌ها و مصالح ساختمانی هم دچار خرابی می شوند و از این قاعده مستثنی نیستند. عمر مفید هر ساختمان در ایران را ۲۰ تا ۳۰ سال عنوان می کنند. مالکان ساختمان ها بعد از این مدت باید برای نوسازی آن ها اقدام کنند. عمر مفید ساختمان ها در کشورهای پیشرفته را ۱۰۰ سال و حتی تا ۳۰۰ نیز پیش بینی کرده اند. عمر مفید یک ساختمان به مصالحی که در ساخت آن استفاده شده است بستگی دارد. از دیگر عواملی که بر عمر مفید ساختمان مؤثر هستند می توان به کیفیت طرح، اجرا و مقابله با شرایط محیطی، بهره ‌برداری و کیفیت نگه داری اشاره کرد. از عوامل محیطی که موجب کاهش عمر مفید ساختمان می شوند میتوان وجود رطوبت و نم، اختلاف دما و اقلیم را نام برد.

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی و کاهش عمر ساختمان

اما یکی از مهم ترین عواملی که عمر ساختمان ها را کاهش می دهد، آسیب هایی است که در اثر پایین آوردن هزینه های ساخت و ساز به ساختمان تحمیل می شود که علاوه بر کاهش عمر مفید موجب افزایش هزینه های تعمیر و نگه داری ساختمان و همچنین مقاوم سازی آن توسط شرکت مقاوم سازی، افزایش آسیب به محیط زیست و همچنین اتلاف انرژی خواهد شد. عوامل طبیعی دیگر مانند زلزله نیز میتوانند ساختمان را تخریب و عمر مفید آن را کاهش دهند. در نهایت برای افزایش عمر مفید ساختمان می توان از راه کارهایی استفاده کرد.

افزایش عمر مفید ساختمان و اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی

می توان با طراحی مناسب با شرایط محیط و اجرای حرفه ای طرح و بهره برداری و نگه داری درست از ساختمان عمر مفید آن را افزایش داد. بر طبق آمارهای موجود، هر ایرانی حدود ۱۰ درصد از درآمد سالیانه خود را به دلیل پایین بودن کیفیت ساختمان از دست می‌ دهد. این امر در واقع نوعی اتلاف سرمایه‌ های ملی است که زیان های زیادی را به اقتصاد و صنعت تحمیل می‌کند. همین مسئله لزوم مقاوم سازی ساختمان توسط شرکت مقاوم سازی را مسلم می کند. و همچنین اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی نیز مشخص تر میگردد. مرجع مقاوم سازی هم اکنون در کشور ما دستور العملی است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی با همکاری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تهیه کرده اند.

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی

یک شرکت مقاوم سازی حرفه ای باید بر اساس همین دستور العمل پیش برود. مقاوم سازی به شیوه های مختلف انجام می شود که یک شرکت مقاوم سازی با استفاده از متخصصان و بررسی مشکلات ساختمان بهترین روش را برای آن به کار خواهد برد. شرکت مقاوم سازی در مواردی اعلام می دارد که ساختمان های تقریباً قدیمی و گاهی کمی جدیدتر که به شکل اسکلت بتنی اجرا شده است، به دلیل وجود پوشش میلگرد در داخل بتن و دسترسی نداشتن به آن و نبود مصالحی که به آسانی به بتن متصل شود و تشخیص ضعف های ساختمان، مقاوم سازی آن را دشوار می کند. با اجرای ورق و پروفیل به صورت جوشکاری روی اسکلت بتنی مقاوم سازی انجام نخواهد شد.

اجرای مقاوم سازی برای چه ساختمانهایی بهتر است ؟

اجرای مقاوم سازی در ساختمان هایی که اسکلت فلزی دارند عملی تر است. به علت هزینه بالا و تخریب بخش های زیادی از نازک کاری و سفت کاری برای دسترسی به تیرها و ستون ها و اتصالات و مسئله چند واحدی بودن ساختمان ها و به توافق نرسیدن مالکان، این کار به مرحله اجرا نمی رسد. در این موارد بهتر است ساختمان به طور کامل تخریب و مجدد نوسازی شود. در هر صورت وظیفه و اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی باعث میشود که فونداسیون و مقاومت ساختمان را در برابر زلزله بسنجد.

مقاوم سازی ساختمان های عمومی مانند مدرسه ها و بیمارستان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین مقاوم سازی پل ها و سدها و دیگر سازه هایی که در زمان زلزله در معرض خطر هستند بسیار مهم است. زلزله هایی که در ایران اتفاق افتاده است، نشان می دهند که پس از وقوع زلزله عملکرد مراکز حیاتی و امدادی مانند بیمارستان ها، آتش نشانی ها و مراکز امدادی دیگر به علت ضعف های مقاومتی در امر کمک رسانی دچار افت زیادی شده است. به همین دلیل است که مقاوم سازی ساختمان ها به خصوص ساختمان های اصلی در بحث مدیریت بحران بسیار پر اهمیت است.

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی2

اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی با توجه به پیش بینی تخریب های زلزله

وقتی صحبت از اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی به میان می آید، این مسئله مطرح می شود که مقاوم سازی ساختمان در برابر چه عاملی باید انجام شود. مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله یکی از علل انجام مقاوم سازی است. البته مقاوم سازی در برابر تمام بلایای طبیعی دیگر مانند سیل و آتش سوزی نیز لازم است. اما به توجه به قرار گرفتن بیشتر شهرهای کشور روی کمربند زلزله از بقیه اهمیت بیشتری دارد.

طبق آمارهای اعلام شده از وزارت مسکن و شهرسازی، ساختمان های شهر تهران با یک زلزله ۷ ریشتری حدود ۶۰ درصد تخریب خواهند شد. هر شرکت مقاوم سازی موظف است این درصد را با مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله به حداقل برساند. این که چه ساختمان هایی در برابر زلزله تاب خواهند آورد به سال ساخت و قدمت آن ها مربوط نمی شود. ممکن است یک ساختمان با چهل سال عمر دوام بیاورد و یک ساختمان نوساز نتواند لرزش های زلزله را تحمل کند. یکی از دغدغه های اهالی شهر تهران و دیگر شهرهای زلزله خیز دوام آوردن ساختمان و محل زندگی آن ها در برابر زلزله است.

این احتمال وجود دارد که درصد زیادی از ساختمان های خیلی قدیمی که فرسوده شده و در ساخت آن ها نظارت دقیقی انجام نشده است تخریب شوند. جالب است بدانید در کشور آلمان ۶۵ درصد بودجه عمرانی صرف مقاوم سازی ساختمان ها به وسیله شرکت مقاوم سازی می شود. این کشور می تواند یک الگوی مناسب برای دیگر کشورها از جمله ایران باشد که اهمیتی به این مهم نمی دهند.   اهمیت وجود شرکت مقاوم سازی1

ثبت نظر

ارسال