-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاور مقاوم سازی ساختمان

مشاور مقاوم سازی ساختمان

مشاور مقاوم سازی ساختمان همان طور که از نام آن بر می آید، فرد یا شرکتی است که برای مشاوره در زمینه مقاوم سازی ساختمان و انجام مراحل مختلف آن به او مراجعه می شود. مشاور مقاوم سازی ساختمان یک شخصیت حقیقی یا حقوقی است که تخصص و تجربه کافی را در زمینه مطالعه و طراحی مقاوم سازی ساختمان ها و سازه های مسکونی و صنعتی دارا است.

یکشنبه 13 آبان 1397
sara

مشاور مقاوم سازی ساختمان چه کاری انجام می دهد و وظایف آن چیست ؟ برای این که بدانید ساختمان یا سازه مورد نظر شما به مقاوم سازی و همین طور چه نوع مقاوم سازی نیاز دارد، به یک مشاور مقاوم سازی ساختمان نیاز خواهید داشت.

مشاور مقاوم سازی ساختمان کیست؟

مشاور مقاوم سازی ساختمان همان طور که از نام آن بر می آید، فرد یا شرکتی است که برای مشاوره در زمینه مقاوم سازی ساختمان و انجام مراحل مختلف آن به او مراجعه می شود. مشاور مقاوم سازی ساختمان یک شخصیت حقیقی یا حقوقی است که تخصص و تجربه کافی را در زمینه مطالعه و طراحی مقاوم سازی ساختمان ها و سازه های مسکونی و صنعتی دارا است.

مشاور مقاوم سازی ساختمان با اطلاع داشتن از چگونگی روند مطالعه و بررسی ساختمان و نیز علت یابی اتفاقی که به وقوع پیوسته است، نسبت به ارائه راهکار مقاوم سازی درباره مشکل پیش آمده اقدامات لازم را انجام خواهد داد. مشاور باید با تمام اصول مقاوم سازی ساختمان و همچنین تکنولوژی روز آشنا باشد و در نهایت بهترین و کم هزینه ترین پیشنهاد مقاوم سازی را به شما بدهد. البته آشنایی با آیین نامه های جدید و در دست داشتن آن ها نیز از وظایف یک مشاور مقاوم سازی ساختمان است.

اهمیت وجود مشاور مقاوم سازی ساختمان

در سال های اخیر برای پیشگیری از تلفات جانی و همچنین مالی در اثر وقوع زلزله و نگه داشتن سازه ها که سرمایه های کشور هستند، وجود شرکت های مقاوم سازی ساختمان و در عین حال مشاور مقاوم سازی ساختمان لازم به نظر می رسد. همچنین، با توجه به این که ساختمان های زیادی در کشور وجود دارند که از سختی و مقاومت کافی در برابر نیروهای لرزه ای برخوردار نیستند، وجود این خدمات ضروری هستند.

در گذشته در زمان ساخت ساختمان های قدیمی آیین نامه های لرزه ای وجود نداشتند و ساختمان ها فقط برای تحمل بارهای ثقلی طراحی می شدند. اما امروزه با انجام تحقیقات علمی و مشاهدات و تجربیات حاصل از زلزله ها در دنیا، ضوابط لرزه ای آیین نامه های تحلیل و طراحی لرزه ای دنیا عوض شده است. از آن جا که خسارت های وارده در اثر زلزله و درست کردن ساختمان ها هزینه بسیار زیادی را به دنبال دارد، بهتر است برای مقاوم سازی ساختمان اقدام شود. مقاوم سازی علاوه بر این که تلفات جانی و مالی را در زمان وقوع زلزله کاهش می  دهد، هزینه های بازسازی بعد از زلزله را تا حد قابل توجهی پایین می آورد.

اهداف یک مشاور مقاوم سازی ساختمان

 • ارائه اطلاعات لازم در زمینه مقاوم سازی ساختمان به کارفرما و حل مشکلات او.
 • ارائه راهکار که ممکن است نیاز به تعریف مجدد مشکل داشته باشد.
 • ارائه پیشنهادات بر اساس تشخیص مشکلات.
 • کمک برای اجرای راهکارهای توصیه شده.
 • ایجاد توافق و تعهد در اطراف اقدام اصلاحی.
 • آموزش کارفرما برای چگونگی حل مشکلات مشابه در آینده. 

 

مشاور مقاوم سازی ساختمان 1

 

مشاور مقاوم سازی ساختمان در ایران

در ایران شرکت های مقاوم سازی و مشاور مقاوم سازی ساختمان به تازگی تأسیس شده اند که آن ها با گرد آوردن مهندسان و متخصصان با تجربه برای طراحی و اجرای عملیات مقاوم سازی اقدامات لازم را به عمل می آورند. با توجه به این که مطالعه و اجرای مقاوم سازی ساختمان کاری سنگین و پر مسئولیت است و همچنین قسمت های تکنیکی و اجرایی متعددی در حین طراحی و اجرای عملیات مقاوم سازی همکاری می کنند، به همین دلیل به طور معمول شرکت های مقاوم سازی به شکل شرکت های طرح و اجرا هستند (E.P.C) و تمام عملیات مقاوم سازی را انجام می دهند.

عملیات شرکت مشاور مقاوم سازی شامل مراحل زیر میباشد : 

 • بازرسی
 • برداشت
 • سونداژ
 • انجام آزمایش های لازم
 • تهیه نقشه هایی مانند ساخت (As built)
 • مطالعه و طراحی مراحل یک و دو مقاوم سازی
 • در صورت تمایل کارفرما اجرای طرح مقاوم سازی

  بسیاری از امور ترمیم و تعمیرات سازه های بتنی برای اجرا به مجریان متخصص نیاز دارند. بی شک این مسئله در موفقیت یا عدم موفقیت عملیات اجرایی مقاوم سازی، تعمیر و ترمیم تأثیر فراوانی دارد. از جمله این موارد می توان به مقاوم سازی سازه های بتنی و ساختمان و بهسازی و روند تعمیر و اصلاح یک سازه به منظور دست یافتن به شرایط بهره برداری جدید یا افزایش عمر مفید ساختمان اشاره کرد. در ایران، مشاوره مقاوم سازی ساختمان طیف وسیعی از فعالیت ها را در بر می گیرد، اما شرکت ها و اعضای آن متفاوت عمل می کنند. یکی از راه حل های تقسیم بندی فعالیت ها می تواند از نظر تخصص حرفه ای مثل تحلیل رقابتی، استراتژی شرکت و مدیریت عملیات یا منابع انسانی باشد. در عمل تفاوت های بسیاری بین این تقسیم بندی ها وجود دارد.

خدمات قابل ارائه مشاور مقاوم سازی ساختمان

 • مشاوره در زمینه بررسی آسیب پذیری ساختمان
 • تحلیل غیر خطی و ارائه یک طرح مناسب برای بهسازی و مقاوم سازی ساختمان
 • ارائه مشاوره درباره محصولات موجود حال حاضر برای مقاوم سازی ساختمان
 • ارائه خدمات در زمینه مدیریت بحران زلزله

مشاور مقاوم سازی ساختمان با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، مسئولیت سنگینی را بر عهده دارد. البته این خدمات محدود به ساختمان و سازه های معمولی نمی شود.

مشاور مقاوم سازی ساختمان باید دارای چه تواناییهایی باشد ؟ 

مشاور مقاوم سازی ساختمان باید در زمینه سازه های بتنی و فلزی، صنعت پل و تأسیسات زیر بنایی، سازه های صنعتی، دریایی، نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع آب و فاضلاب، صنایع و کارخانجات فولاد و سیمان، نیروگاه ها، تصفیه خانه های صنعتی و بسیاری دیگر از سازه های مختلف توانایی ارائه راهکار برای حل مشکلات پیش آمده و معضلات موجود داشته باشد. راه حل ها و راهکار متفاوتی برای مقاوم سازی وجود دارد که از آن جمله می توان به مقاوم سازی با FRP،  ترمیم و تعمیر بتن و ترک آن، کاشت میلگرد و آرماتور و تعمیر، تقویت و مقاوم سازی خیز تیر اشاره کرد. تشخیص این که کدام شیوه مقاوم سازی راه حل مشکل یک ساختمان و سازه است، وظیفه مشاور مقاوم سازی ساختمان است. با در نظر داشتن این نکته که به تمام راه حل های موجود آشنا باشد و با انجام بررسی های لازم بتواند با در نظر داشتن هزینه کمتر بهترین پیشنهاد را به کارفرما ارائه دهد و در ضمن در صورت درخواست کارفرما بتواند آن را به بهترین شکل به مرحله اجرا در بیاورد.

ثبت نظر

ارسال