-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تعیین مقاومت فشاری بتن با التراسونیک

تعیین مقاومت فشاری بتن با التراسونیک

مقاومت فشاری بتن با استفاده از آزمایش التراسونیک که روشی بسیار راحت و با بهره‌ گیری از سرعت امواج است، به راحتی امکان‌پذیر است. کارشناسان در سراسر جهان برای تعیین استقامت و پی بردن به درجه سختی، ساختار عناصر و چگالی بتن و دیگر مصالح از تست التراسونیک بهره می‌گیرند.

شنبه 14 دی 1398 ساعت 9:36

از جمله آزمایش‌هایی که مقاوت فشاری بتن را تعیین می‌کند، آزمایش التراسونیک است که نخستین بار در کانادا مورد استفاده قرار گرفت و به اسم سرعت امواج پالسی ماورای صوت نیز آن را معرفی می‌کنند. پی بردن به مقاومت فشاری بتن با تابش بخشی از موج ماورای صوت به بتن عمل می‌کند. از جمله مزیت‌های استفاده از این آزمایش می‌توان به دانستن راندمان، شیوه‌های نوسازی، الزامات و معین کردن استقامت و یک‌نواختی بتن اشاره کرد.

در ادامه چرایی و چگونگی و نکته‌های مربوط به تعیین استقامت بتن را با آزمایش التراسونیک به ترتیب آورده‌ایم تا با ذکر دلیل به شما بگوییم که چرا این آزمایش نسبت به دیگر آزمایش‌های بتن کاربردی‌تر و مرسوم‌تر است.

 

 

تعیین مقاومت بتن با التراسونیک؟| آزمایش| التراسونیک بتن

 

 

چرا تعیین مقاومت بتن با التراسونیک؟

 

مقاومت فشاری بتن با التراسونیک روشی است که در همۀ کشورها کارشناسان از آن استفاده می‌کنند، آن هم به دلیل مزایای آن که شامل برآورد استقامت فشاری نسبی بتن و جزئیات ترک‌های شکل گرفته در آن است تا برای جلوگیری از اشتباه، همۀ اطلاعات آزمایش آماده باشد. اگرچه آزمایش التراسونیک پیچیدگی‌هایی دارد اما به راحتی می‌توان به آن دسترسی داشت و از آن استفاده کرد.

با توسعه دانش‌های ساختمانی و تأسیسات، امروزه تعیین مقاومت فشاری بتن با تست التراسونیک نه‌ تنها به عنوان شیوه‌ای همگانی، بلکه به دلیل ارائه وضعیت مایه‌های بتنی و آشکار کردن خرابی‌های سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیوۀ عمل کردن این آزمایش برای تعیین مقاومت فشاری بتن از طریق سنجیدن سرعت پالس است که هم‌اکنون استفاده از این روش برای آزمایش‌های مشابه روشی عادی شده است ولی بیشترین کاربرد آن برای سازه‌های بتنی است. این آزمایش به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است و استعمال آن جهت ارزیابی عمق ترک‌های مصالح مورد تأیید جامعه‌ی جهانی قرار گرفته است.

 

تعیین مقاومت فشاری بتن با التراسونیک به چه شکل انجام می‌گیرد؟

 

استقامت بتن با آزمایش التراسونیک به این شکل است که قطعۀ بتن را در محفظه‌ای مخصوص قرار می‌دهند و با پراکندن امواج صوتی به آن، زمان گذشتن این امواج را می‌سنجند. زمان به دست آمده را با توجه به چگالی و امتداد قطعه پردازش می‌کنند. به طور کلی، این زمان دو حالت مختلف را دربارۀ مقاومت فشاری بتن گزارش می‌کند: نخست این‌که اگر زمان به‌ دست آمده زیاد باشد، نشان دهنده این است که کیفیت بتن پایین است (هر چه زمان به دست آمده طولانی‌تر باشد، ترک‌های بتن بیشتر است زیرا امواج صوتی هنگام عبور از سطح بتن به دلیل وجود ناهمگنی انعکاس پیدا می‌کنند و مدت زمان بیشتری را طی می‌کنند.) دوم این‌که اگر مدت زمان امواج صوتی کم باشد، نشان دهنده مرغوبیت بتن و بالا بودن کیفیت آن است (هرچه سطح بتن صاف‌تر و بدون ترک باشد، امواج صوتی سریع‌تر توسط دریافت‌کننده منتقل و بر روی پردازشگر آشکار می‌شوند.)

 

 

 آزمایش التراسونیک

 

 

نکته‌های مربوط به مقاومت فشاری بتن با آزمایش التراسونیک

 

از آنجایی که تعیین مقاومت فشاری بتن با التراسونیک باعث می‌شود بخش بسیار کمی از انرژی موج به بتن راه پیدا ‌کند، باید دقت شود که در حین آزمایش، فاصله‌ی تولید کننده امواج با سطح بتن به طور کامل اندازه‌گیری شود. این اندازه‌گیری به‌گونه‌ای است که می‌بایست امواج بدون هیچ واسطه‌ای و به طور مستقیم به بتن برخورد کنند. کارشناسان برای سرعت بخشیدن و آسان کردن عبور امواج، از ماده‌ای با عنوان کوپلنت که نقش کاتالیزگر را دارد استفاده می‌کنند. کارشناسان با استفاده از لایۀ نازکی از این کاتالیزگر که بین تولید کننده امواج و سطح بتن قرار می‌گیرد، از برخورد امواج با اکسیژن جلوگیری می‌کنند.

با ضربه زدن به یک جسم امواجی تولید می‌شود و مفیدترین آن‌ها که در تعیین مقاومت فشاری بتن با آزمایش التراسونیک کاربرد دارد، امواج طولی هستند. به طور کلی کارشناسان از همین امواج داده‌های لازم را کسب می‌کنند و امواج دیگر به دلیل کندی آن‌ها کاربرد زیادی ندارند. امواج طولی ذرات بتن را در مسیر حرکت خود می‌کشانند و از حرکت آن‌ها، دستگاه سرعت عبور را اندازه می‌گیرد.

 

کابردها و ایرادات آزمایش التراسونیک بر روی بتن و دیگر مصالح

 

کابردهای آزمایش التراسونیک برای تعیین مقاومت فشاری بتن تنها به همین موارد محدود نمی‌شود؛ پی بردن به ویژگی‌های نمونۀ آزمایش، عناصر، شکل و ترکیب و فهمیدن میزان خرابی آن مزیت‌های دیگر این آزمایش هستند هرچند که کارشناسان بیشتر برای پی بردن به همان مقاومت فشاری بتن این آزمایش را انجام می‌دهند. کارشناسان برای ذکر دقیق این اطلاعات، نخست تولید کننده موج را در تماس با نمونه قرار می‌دهند تا موج از آن رد شود و توسط دستگاه دریافت کننده در انتهای مسیر دریافت شود. دریافت کننده، موج حاصل شده را به پالس ولتاژ تبدیل می‌کند تا توسط پردازشگر خوانده شود. پردازشگر مسیر بین مبدأ و مقصد را اندازه‌گیری می‌کند و سرعت آن را می‌سنجد. سرعت به‌دست آمده همه‌ی اطلاعات لازم را آشکار می‌کند.

 

 

 آزمایش التراسونیک بر روی بتن

 

 

یکی از ایرادهایی که می‌توان به تعیین مقامت فشاری بتن با التراسونیک نسبت داد، نشان ندادن بی‌واسطه‌ی پایداری بدنه بتن است. اگر کارشناس مربوطه بخواهد آمار مقاومت فشاری بتن را به دست آورد، نخست باید صحت وسیله اندازه‌گیری را بسنجد. اگرچه در تعیین مقاومت فشاری بتن با التراسونیک به طور کلی بعد از آزمایش استقامت فشاری بتن به دست می‌آید اما نمی‌توان به صحت آن اطمینان کرد. برای مطمئن شدن می‌بایست نمودار کالیبراسیون آزمایش را به دست آورد. با در اختیار داشتن این نمودار و وضعیت نرمال آزمایش و مقاوت کافی ناحیه محلی، میزان درستی آزمایش بسیار بالا می‌رود و می‌توان با اطمینان بسیار زیاد به اطلاعات به دست آمده اطمینان کرد. لازم به ذکر است که کارشناسان می‌بایست رطوبت بتن و نمودارهای کالیبراسیون را در نظر بگیرند زیرا از مهم‌ترین شرایطی که برای اندازه‌گیری مقاومت بتن باید در نظر گرفت، همین‌ها هستند. نادیده گرفتن این مورد به تنهایی مقدار اندازه‌گیری نمونه را به طور شگفت‌انگیزی بالا و پایین می‌کند.

 

دقت شود که روی هم رفته، باز هم نمی‌توان دقت تست التراسونیک را برای پی بردن به مقاومت فشاری بتن 100 درصد ذکر کرد چرا که برای به دست آوردن عملی استقامت بتن یا نمونه مورد نظر، تنها این روش به صورت عملی انجام می‌گیرد. البته روش‌های دیگر برای اندازه‌گیری دقیق وجود دارد اما به طور کلی این روش‌ها زیاد مورد استقبال دیگر کشورها قرار نگرفته است.

 

به طور کلی می‌توان مزیت‌های آزمایش التراسونیک را برای فهمیدن استقامت فشاری بتن در این موارد خلاصه کرد:

 

پی بردن به کیفیت، یک‌نواختی و دوام بتن، پی بردن به تغییرات عناصر بتن در طول زمان و به دست آوردن سرعت پالس.

آزمایش التراسونیک جزء بهترین آزمایش‌ها برای کار بر روی مصالح است، اگرچه از این آزمایش به صورت عمده برای پی بردن به خواص بتن استفاده می‌کنند اما کاربرد آن فقط به بتن محدود نمی‌شود. علاوه بر این، آزمایش التراسونیک نسبت به دیگر آزمایش‌ها مقرون به صرفه‌تر است و نحوۀ عمل کردن با آن سهولت بیشتری دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت آرین تیس مراجعه نمایید.

 

استقامت فشاری بتن

 

 

ثبت نظر

ارسال