-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

انواع دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن در موقعیت یابی و اسکن آرماتورها محدودیت هایی نیز دارند که شامل عمق اسکن آرماتور و خطای ناشی از تراکم شبکه آرماتورها می شود.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 11:20

اسکن بتن یکی از آزمایش های غیر مخرب بتن است. این آزمایش بتن به دلایل مختلفی کاربرد دارد و به وسیله انواع دستگاه اسکن بتن قابل انجام است. با این آزمایش می توان اطلاعاتی مثل قطر آرماتور، محل و کاور آرماتورهای مدفون در بتن را به دست آورد. این دستگاه ها بسته به قدرتشان می توانند آرماتورها را در عمق های مختلفی نشان دهند. همچنین، با آزمایش اسکن بتن موقعیت آرماتورها در اعضای مختلف سازه مثل ستون ها، دیوارها، تیرها، دال ها و فونداسیون نشان داده می شود.

 

انتخاب انواع دستگاه اسکن بتن

 

انتخاب انواع دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن در موقعیت یابی و اسکن آرماتورها محدودیت هایی نیز دارند که شامل عمق اسکن آرماتور و خطای ناشی از تراکم شبکه آرماتورها می شود. این دستگاه ها با توجه به روش انتخاب شده برای اسکن بتن متفاوت هستند. شرکت های مختلفی این دستگاه ها را تولید می کنند. این دستگاه ها ممکن است با هم متفاوت باشند، اما روش کارها آنها شبیه هم است. در نهایت، از روی تغییرات به وجود آمده در موج تابیده شده به بتن خواهند توانست بتن را اسکن کنند.

قبل از این که دست به انتخاب دستگاه اسکن بتن بزنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  • در بیشتر پروژه ها دستگاه اسکن بتن معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها به طور معمول با فناوری التراسونیک کار می کند.
  • در برخی از موارد که به دقت بسیار بالا نیاز است، ممکن است استفاده از این آزمایش و انواع دستگاه اسکن بتن کارایی نداشته باشد.
  • شرایط پروژه باید قبل از شروع کار و انتخاب روش آزمایش به طور کامل بررسی شود.
  • هدف از انجام آزمایش اسکن بتن باید معلوم شود.
  • اسکن بتن در پروژه های مقاوم سازی باید با دقت زیاد انجام شود، به دلیل این که سازه باید با دقت تحلیل شود و ظرفیت فعلی آن مورد ارزیابی قرار گیرد تا بتوان میزان مقاوم سازی را برآورد کرد. برای این کار به دستگاه های با دقت بالا نیاز است.
  • در پروژهایی مثل کاشت میلگرد اطلاع از محل میلگرد کافی است و دانستن میزان میلگرد و دیگر متغیرها لازم نیست. به همین جهت دستگاه های با دقت پایین هم قابل استفاده خواهند بود.
  • در انتخاب انواع دستگاه اسکن بتن باید شرایط گوناگون پروژه را مد نظر قرار داد. شرایطی مانند محدودیت ها، میزان دقت و حساسیت کار، انتظارات مهندسان از نتیجه آزمایش و اندازه عناصر مورد بررسی باید ارزیابی شوند.
  • نیروی فنی که قرار است با آنها کار شود و قابلیت تحلیل نتایج آزمایش نیز از دیگر نکته هایی هستند که باید به آنها توجه شود.
  • انجام آزمایش اسکن بتن بدون امکان بررسی و تحلیل نتایج حاصل از آن بیهوده خواهد بود.
  • هزینه ای که صرف این آزمایش می شود نیز باید مد نظر داشت. استفاده از روش های دقیق مفید است، اما در مواردی که مورد نیاز نباشند، تنها هزینه های اضافی را به پروژه تحمیل می کنند.

قیمت انواع دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن وارداتی هستند. قیمت این دستگاه ها با توجه به شرکت تولیدکننده، کیفیت، دقت، محدوده موج های تولیدی و میزان نفوذشان متفاوت است. دستگاه هایی که با فناوری التراسونیک کار می کنند، با توجه به دقت کمتر و فناوری ساده تر قیمت ارزان تری دارند.

 

انجام آزمایش اسکن بتن

 

انجام آزمایش اسکن بتن

آزمایش اسکن بتن به دلایل مختلفی انجام می شود. انجام این آزمایش برای به دست آوردن نتایج مفید به سادگی صورت نمی گیرد. این کار برای انجام به انواع دستگاه اسکن بتن و تجهیزات مخصوص نیاز دارد و هزینه آن نیز کم نیست. به همین دلایل به شکل گسترده از آن استفاده نمی شود. یکی از دلایل استفاده از این آزمایش درک بهتر شرایط سازه و اجزای آن است.

اسکن بتن به روش های مختلفی قابل انجام است و بسته به شیوه انتخابی، هزینه و تجهیزات آن نیز متفاوت خواهد بود. برای انتخاب روش مناسب باید از تجربه و دانش کافی در این زمینه برخوردار بود.

به وسیله انواع دستگاه اسکن بتن و این آزمایش می توان میزان تسلیح بتن و محل میلگردها را تعیین کرد. همچنین، برای ارزیابی ظرفیت عناصر سازه و در مواردی برای تشخیص محل آرماتورها برای جلوگیری از آسیب دیدن آنها در اثر فرآیندهای گوناگون به کار می رود.

این اسکن با هدف شناسایی میزان و محل میلگردهای موجود در بتن صورت انجام می شود. علاوه بر ارزیابی بتن، برای تعیین بود و نبود میلگرد کافی در آن، برای انجام بعضی از کارهای بتنی نیز می توان از اسکن بتن مسلح استفاده کرد. به ویژه مواقعی است که کارهایی مانند سوراخ کاری، کرگیری، تخریب جزئی و برش  روی بتن صورت گیرد، به دلیل اهمیت سازه و اجزایی که تحت این موارد هستند، نباید به میلگردها آسیبی وارد شود.

از اسکن بتن در پروژه های در حال ساخت نیز استفاده می شود. اگر میزان میلگرد استفاده شده در یکی از اجزا مورد تردید باشد، این روش به کار می رود. با گذاشتن دستگاه اسکن و با توجه به نوع عملکرد آن قطر، تعداد و محل میلگردها قابل تشخیص خواهد بود.

در کاشت میلگرد نیز می توان از اسکن بتن استفاده کرد. به ویژه در مواردی که عمل کاشت در اجزای با تراکم بالای آرماتور صورت می گیرد.

به طور معمول برای سوراخ کاری از کرگیری بتن استفاده می شود که می تواند میلگردهای مدفون در بتن را برش دهد. برای وارد آمدن آسیب کمتر به میلگردها در این موارد می توان از آزمایش اسکن بتن بهره برد.

این آزمایش برای مباحث مقاوم سازی کاربرد فراوانی دارد.

 

اسکن آرماتور در بتن

 

اسکن آرماتور در بتن

اسکن آرماتور در بتن مانند اسکن بتن با روش های مختلفی قابل انجام است. آزمایش التراسونیک و GPR متداول ترین آنها است. التراسونیک در پروژه های ساختمانی کاربرد بیشتری دارد. در این روش دستگاه امواجی را در محدوده فراصوت ایجاد می کند و به طرف قطعه مورد بررسی منتشر می کند. با برخورد این امواج با جسم مورد نظر و بازتاب آن، دستگاه موج بازگشتی را دریافت می کند. دستگاه از روی زمان بازگشت موج و کیفیت آن می تواند وجود مواد مختلف را تعیین کند. با در نظر گرفتن مشخصات موج بازگشتی می توان به محل و نوع ماده مورد آزمایش پی برد و محل، تعداد و اندازه میلگردها را تعیین کرد.

در روش GPR امواج ارسالی از نوع الکترومغناطیسی هستند و طول موج آنها در محدوده موج های رادیویی است. در اثر برخورد امواج با مواد متفاوت، موج می تواند بازتاب یابد و منحرف شود. با بررسی رفتار این موج ها می توان به ساختار درونی بتن دست یافت.

 

 روش GPR

 

 

ثبت نظر

ارسال