0912-1001763

88259793

جستجو

مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp

بسیاری از سازه های بتنی و از جمله تیرهای بتنی امروزه به علت های مختلفی مانند تغییرات کاربری، تغییرات الزامات آئین نامه ای نسبت به گذشته، بالا رفتن بارهای وارد بر سازه، نداشتن طراحی درست و دقت نکردن در زمان اجرا در زمینه ظرفیت باربری و بهره برداری با مشکل مواجه می شوند. اما هزینه تخریب و ساخت مجدد ساختمان ها سنگین است، به همین علت مقاوم سازی سازه های بتنی به صرفه تر است. از شیوه های مقاوم سازی برای سازه های بتنی می توان به مقاوم سازی ساختمان با frp اشاره کرد. مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp نیز به دلیل سبک بودن وزن و کاربرد سریع آن و مقاومت و سختی مناسب استفاده فراوانی دارد.

نقش مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp در ساختمان

تیرها موظف هستند نیروهای ثقلی و جانبی دیافراگم را به ستون ها انتقال دهند. به همین علت بخشی مهم از سیستم سازه به شمار می روند. شکست ترد در این اجزا به خسارت های گسترده ای در سازه منجر خواهد شد که باید از آنها پیشگیری شود. در سازه های موجود به دلیل پیش بینی نکردن درست نیروهای وارد بر سازه از جمله نیروی زلزله مشکل کمبود مقاومت در تیرها مشاهده می شود. همان طور که مقاوم سازی ساختمان با frp انجام می شود، مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp امکان پذیر است.

روش مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp

مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp با هدف بالا رفتن ظرفیت باربری خمشی و برشی، بالا رفتن مقاومت در مقابل سایش، بالا رفتن مقاومت در مقابل خوردگی و حرارت انجام می شود. برای مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp که آرماتور آن به علت حضور در شرایط نامساعد خورده شده است، می توان از مصالح frp استفاده کرد. به این ترتیب، از مقاومت خمشی و برشی تیرهای بتنی با استفاده از frp در برابر شرایط محیطی خورنده محافظت می شوند. مقاوم سازی ساختمان با frp و مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp روشی نسبتاً جدید است. مصالح frp خواص فیزیکی مطلوبی دارند که از آن جمله می توان مقاومت کششی بالا و ضخامت و وزن کم را نام برد. این روش از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.  

 

مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp

مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp

با توجه به این که الیاف frp نسبت به ورق های فولادی مقاومت کششی بالاتری دارد، اتصال frp به ناحیه کششی بتن در تیرهای بتنی موجب افزایش ظرفیت خمشی مقطع می شود. عواملی مثل ابعاد مقطع تیرهای بتنی، مساحت و ویژگی های مکانیکی میلگردها، frp مورد استفاده و مقاومت بتن موجود در افزایش مقاومت خمشی سازه های بتنی مؤثر هستند. این افزایش از ۱۰ تا ۱۶۰ درصد اتفاق می افتد. محدودیت هایی درباره شکل پذیری، ضوابط بهره برداری و دیگر محدودیت های آئین نامه ای و بالا رفتن مقاومت خمشی سازه های بتنی تا ۴۰ درصد قابل قبول است.

در مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp با اتصال مصالح frp به ناحیه کششی بتن به شکلی که راستای الیاف آن عمود بر محور طولی تیر باشد، به افزایش مقاومت برشی تیر منجر می شود. مطالعات نشان می دهد که سختی تیرهای بتنی مقاوم سازی شده با frp پس از ترک خوردگی بیشتر از سختی تیرهای تقویت نشده است. این مورد در زمان زلزله از اهمیت بسیاری برخوردار است. ورقه ها و لمینیت frp به علت ضخامت کمی که دارند، با کمترین افزایش در ابعاد تیر موجب مقاوم سازی تیر می شوند.

کاربرد مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp

در زیر برخی از کاربردهای مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp را برای شما آورده ایم.

 • کاربرد frp برای تیرهای بتنی مسلح، پیش تنیده و پیش ساخته
 • بالا رفتن مقاومت خمشی، برشی و شکل پذیری تیرها
 • بالا رفتن مقاومت تیرها در مقابل خوردگی و دوام و عمر آنها
 • کنترل عرض ترک ها
 • ضخامت کم ورقه های frp و تغییر نکردن قابل توجه ابعاد تیرها
 • آسان بودن اجرای frp
 • پایین بودن هزینه نسبت به شیوه های دیگر
 • ترمیم ناشی از خوردگی

اجرای مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp

به منظور استفاده کردن از مصالح frp برای مقاوم سازی ساختمان با frp، و مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp سطح بتن و الیاف باید در جهت نصب و اجرای سیستم مقاوم سازی آماده سازی شود. برای پیشگیری از کنده شدن صفحه frp و رزین از روی سطح بتن باید سطح را به شکل مطلوبی پیش از رزین زدن آماده کرد. همه ناهمواری ها باید صاف شوند. زمانی که لایه نازک frp روی سطح ناصاف بتنی چسبانده می شود، بخش هایی از frp که روی ناصافی ها گذاشته می شوند، دچار کشش شده و تمایل دارند صاف شوند.

این مسئله موجب تنش های جداکننده می شود که ممکن است بعد از رسیدن به حد معینی موجب از میان رفتن چسبندگی این نقطه شود. در صورتی که سطح صفحه frp به شکل مناسب آماده سازی نشود، ممکن است در سطح نوار frp جدایی اتفاق بیافتد. چسب ها و رزین ها برای مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp در حال حاضر از قدرت خوبی برخوردار هستند. با توجه به این که مقاومت رزین ها از بتن بیشتر است، در بیشتر حالت ها مکانیسم شکست در بتن اتفاق می افتد و شکست در لایه چسب کمتر رخ می دهد. فقط در صورت استفاده از چسب نامناسب و اجرای نادرست در سیستم frp امکان بروز مشکل در لایه چسب وجود دارد. این مشکل در سطح مشترک میان و رزین و الیاف و یا بتن و رزین اتفاق می افتد.

برخی مزایای مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp

 • استفاده از مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp موجب پایین آمدن هزینه های تولید، طراحی، نصب و اجرای مقاوم سازی می شود.
 • در پروژه های با محدودیت اجرایی استفاده از frp امکان پذیر است.
 • جا به جایی مصالح frp به فضای درونی پروژه به دلیل حجم و وزن کم آنها در مقایسه با شیوه های سنتی مقاوم سازی آسان است.
 • نیاز نداشتن به عمل آوری دراز مدت و کاهش زمان اجرا در مقاوم سازی با frp امکان پذیر است.
 • اجرای مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp به ابزار آلات ساده و کم حجم نیاز دارد و در نتیجه با کمترین اختلال در بهره برداری همراه است.
 • کار کردن با frp به عملیات کارگاهی سخت نیاز ندارد.
 • اجرای مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp بر عکس شیو های سنتی به کاشت بولت و داربست گسترده نیاز ندارد.
 • مقاوم سازی ساختمان با frp بعد از چند سال به تکرار نیاز نخواهد داشت. همچنین، مقاوم‌ سازی تیرهای بتنی با frp برعکس شیوه های سنتی به نگهداری شدیدی نیز نیاز نیست.
 • با ایجاد پوشش نارسانای مغناطیسی از تیرهای بتنی محافظت می کند.
 • frp چگالی حدود ۲۰ درصد فولاد دارد.

  مقاوم سازی تیرهای بتنی با frp

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display