0912-1001763

88259793

جستجو

مقاوم سازی با ژاکت فولادی

 

مقاوم سازی با ژاکت فولادی

 

 
امروزه روش های مختلفی جهت مقاوم سازی ساختمان ها وجود دارد که متناسب با ایراد و اشکال ایجاد شده تحت اثر عوامل مخرب ، در ساختمان های قدیمی و جدید  می توان از هر یک از روش های  مقاوم سازی استفاده نمود و سازه ها را تقویت کرد . پارامتر های  تعیین کننده در انتخاب روش مقاوم سازی ساختمان ، به صورت زیر می باشد : 


1. مقرون به صرفه بودن روش مقاوم سازی و صرفه اقتصادی داشتن آن . 
 2.سهولت در اجراء روش مقاوم سازی . 
3. عدم اعمال تغییرات عمده و چشم گیر در بخش های مختلف ساختمان .


یکی از روش های موجود برای مقاوم سازی سازه ها از جمله ساختمان ها ، مقاوم سازی با استفاده از ژاکت فولادی و تقویت ستون  بتنی با ژاکت فلزی  می باشد .البته هیچ کدام از روش های مختلف در مقاوم سازی ساختمان دارای کلیه مزایا نبوده و هر یک دارای محاسن و معایبی می باشد که با توجه به نوع پروژه مورد نظر و میزان هزینه در نظر گرفته شده  جهت مقاوم سازی ،  می بایست بهترین گزینه را انتخاب نمود .
یکی از روش های مناسب برای مقاوم سازی سازه های بتنی استفاده از ژاکت فولادی می باشد. ژاکت فلزی می تواند در مقاوم سازی المان های سازه های بتنی اعم از تیر، ستون و… بکار رفته و یا می توان به عنوان یک روش کلی در مقاوم سازی ساختمان بکار گرفته شود ( قابل ذکر است که نام دیگر ژاکت فولادی ، ژاکت فلزی نیز می باشد ) .

 

 مقاوم سازی با استفاده از ژاکت فلزی ( فولادی ) : 


مقاوم سازی با استفاده از ژاکت فولادی ممکن است اهداف مختلفی داشته باشد . به غیر از سازه هایی که مقاوم سازی با هدف و دلیل بر طرف کردن مشکلات در آن ها انجام می شود ، ممکن است که بنا بر دلایل مختلفی سازه نیاز به مقاوم سازی داشته باشد ، از این دلایل متعدد می توان به صورت زیر نام برد : 

1.تغییر آیین نامه های موجود 
2.تغییر در معماری سازه و تغییر در کاربری آن . 


در این صورت با توجه به عوامل مختلفی باید مقاوم سازی را انجام دهیم ، از جمله : 


 1.انتظارات و بهره برداری  از سازه . 
 2.شرایط مختلف سازه مانند :  شرایط اجرایی و عوامل تعیین کننده دیگر . 


 کارشناسان بر اساس شرایط خاص و موجود  به پیشنهاد روش مناسب برای مقاوم سازی می پردازند که برای این منظور می توانید با کارشناسان آرین تیس در ارتباط باشید. استفاده از ژاکت فلزی کاربرد های متفاوتی دارد و مهم ترین کاربرد این روش ،مقام سازی  است . در پروژه های مختلف ساختمانی با توجه به جزئیات پیشنهاد شده توسط کارشناسان ممکن است مقاوم سازی با ژاکت فولادی مورد استفاده قرار بگیرد. از ژاکت فولادی می توان در موارد مختلفی استفاده کرد مانند : تقویت ستون بتنی با ژاکت فلزی . 
مقاوم سازی با ژاکت فولادی معمولا نسبت به مقاوم سازی با الیاف frp هزینه بیشتری در بر دارد . با این حال در برخی موارد ناگزیر به استفاده از این روش هستیم. خصوصا برای تقویت اتصالات از جمله تقویت اتصال تیر به ستون یا اتصال ستون به فونداسیون به دلیل عدم کاربرد روش frp معمولا استفاده از ژاکت فلزی ،  مناسب ترین روش مقاوم سازی است. در مجموع همان طور که اشاره شد روش مقاوم سازی بر اساس جزئیات طرح ارائه شده و تا حد زیادی تجربی است بنا بر این مهندسان و کارشناسان باید در این زمینه دقت کافی داشته باشند .

 

مزایای مقاوم سازی سازه های بتنی با روش ژاکت فولادی

 

مزایای استفاده از مقاوم سازی با ژاکت فولادی در سازه های بتنی:


 
در روش مقاوم سازی سازه های بتنی با استفاده از  ژاکت فولادی مزایای فراوانی  وجود دارد ،  که مزیت های مربوط به  استفاده از ژاکت فولادی به قدری فراوان است که ، بهره بردن از  آن را نسبت به دیگر روش های مقاوم سازی افزایش می دهد . 


از مزایای استفاده از ژاکت فلزی می توان به صورت زیر نام برد : 
 
1.افزایش شدید و بسیار عالی مقاومت های مورد نیاز جهت مقاوم سازی  المان های  مورد نظر در سازه .
2.بکارگیری این روش ( استفاده از ژاکت فولادی )  در هر بخش و  هر  طبقه از ساختمان میسر بوده و نیازی نیست که المان مورد نظر ( مانند ستون) از روی فونداسیون تا طبقه مورد نظر مقاوم سازی گردد.
3.مصالح مقاوم سازی ارزان قیمت و مقرون به صرفه  نسبت به سایر روش های مقاوم سازی ساختمان . 
4.عدم تغییر در ابعاد المان ( معمولا عریض شدن و بزرگ تر شدن ابعاد )  بعد از مقاوم سازی و در نتیجه عدم تغییر در فواصل و فضا ی مورد نیاز معماری . 
5.سهولت تقریبی در اجرا کردن این روش نسبت به دیگر روش های  مقاوم سازی .  
6.تقویت ستون بتنی با ژاکت فلزی ( که بسیار مهم می باشد ) 
معایب استفاده از مقاوم سازی با ژاکت فولادی در سازه ها : 
روش مقاوم سازی سازه های بتنی  با روش ژاکت فولادی دارای معایبی نیز  می باشد که شاید طراح را  به ترجیح استفاده از دیگر روش های مقاوم سازی ساختمان سوق دهد .  معایب استفاده از این روش عبارت اند از :
1.عدم سنخیت و نداشتن تجانس فولاد با المان ها و اجزای بتنی اجرا شده (مانند تیر و ستون )  در امر مقاوم سازی .
2.با وجود اینکه مصالح مصرفی در امر مقاوم سازی با روش ژاکت فولادی نسبتاً ارزان  می باشد و صرفه اقتصادی دارد ،  اما دستمزد اجراء این روش  نسبت به سایر روش های مقاوم سازی بالا تر خواهد بود .
3.روش استفاده از ژاکت فولادی ، نیاز به تأمین نیروهای برشی درون صفحه ای ما بین سطح بتن و فولاد با استفاده از برشگیرهای فولادی را دارد  که هزینه اجراء را افزایش می دهد .
4.آسیب زدن به المان های مورد نظر جهت مقاوم سازی به لحاظ کاشت بولت و اضافه کردن برشگیرهای فولادی .
5.مستعد بودن جهت خوردگی و زنگ زدگی بدلیل استفاده از ورق های فولادی در سطوح خارجی المان مورد نظر جهت مقاوم سازی .  به همین دلیل باید در استفاده از این روش به شرایط محیطی نیز توجه ویژه ایی داشته باشیم .
6.عدم مقاومت  مناسب در برابر آتش سوزی و حریق و نیاز به اعمال پوشش ضد حریق بر روی آن.
 

 در کل استفاده از سازه های فلزی بسیار مناسب می باشند اما برای طراحی و ساخت آن ها باید به مزایا و معایب فولاد توجه داشته باشیم . برای مثال : در روش استفاده از ژاکت فولادی و تقویت ستون بتنی با ژاکت فلزی ، باید از  عمل کرد و تغییر شکل فولاد آگاهی داشت تا بهترین روش را جهت مقاوم سازی انتخاب کرد . 


مزایا و معایب ساختمان های فولادی : 


1.مقاومت زیاد فولاد  : مقاومت قطعات فلزی بسیار زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است، به این علت استفاده از متریال فولاد در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع و ساختمان هایی که بر زمین های سست قرارمی گیرند ، از اهمیت فراوانی بر خوردار می باشد.
2.خواص یکنواخت فولاد : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق تهیه می شود ، بنا بر این از  یکنواخت بودن خواص آن می توان اطمینان حاصل  کرد و خواص آن بر خلاف بتن با عوامل خارجی تحت تأثیر قرار نمی گیرد . اطمینان در یکنواختی خواص مصالح در انتخاب ضریب اطمینان کوچک مؤثر است  و صرفه جویی بسیاری در مصرف مصالح را باعث می شود .
3.دوام فولاد : دوام فولاد بسیار خوب و بالا می باشد ، بنا بر این در  ساختمان های فلزی که در نگهداری آن ها دقت لازم انجام گردد ، می توان  برای مدت طولانی قابل بهره برداری  باشند .
4.خواص ارتجاعی بالا : خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریبی بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد با تحمل انواع تنش ها و کرنش ها  می تواند از قانون هوک به خوبی پیروی کند و مورد استفاده در انواع سازه ها قرار گیرد . برای مثال  ممان اینرسی یک مقطع فولادی را می توان با اطمینان بسیار زیاد  در محاسبه وارد نمود. حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد.
شکل پذیری فلزات  : از خاصیت مثبت مصالح فلزی شکل پذیری بسیار بالا آن است که قادرند انواع تنش ها ( که در واقع علت شروع خرابی و خسارت  است )  و هم چنین  نیروی دینامیکی و ضربه ای را به خوبی تحمل نماید ، در حالی که مصالح بتن ترد و شکننده در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی، عضو خود خبر داده و از خرابی ناگهانی و خطرات آن جلوگیری می کند . این رفتار فولاد بر خلاف انواع سازه های بتنی می باشد . 

 

تقویت ستون بتنی با ژاکت فلزی

 
معایب ساختمان های فلزی:

 
1.ضعف در دمای زیاد : مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما نقصان می یابد . اگر دمای اسکلت فلزی از ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد برسد، تعادل ساختمان به خطر می افتد بنا بر این در برابر حریق و آتش سوزی ضعف دارند . 
2.خوردگی و فساد فلز در مقابل عوامل خارجی : قطعات مصرفی در ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی خورده شده و از ابعاد آن کاسته می شود و مخارج نگهداری و محافظت زیاد است و باید برای استفاده و طول عمر بیشتر از ضد زنگ هابهره برد . 
3.تمایل قطعات فشاری به کمانش : از جمله   معایب ساختمان فلزی  این است که با توجه به اینکه قطعات فلزی مزایای زیادی دارند  و ابعاد مصرفی آن ها  معمولاً کوچک است ،  اما تمایل به کمانش در قعات فشاری ( ستون ها ) در  این قطعات ،  یک نقطه ضعف به حساب می رسد.

 
تقویت ستون بتنی با ژاکت فلزی 

 
بکارگیری و استفاده  از روش ژاکت فلزی به خصوص برای تقویت ستون های بتنی کاربرد زیادی دارد . با توجه به نوع و میزان مشکل و خرابی  ستون ، جزئیات مختلفی می توان ارائه داد که همان طور که قبلا هم بیان شد این جزئیات برای هر پروژه می تواند منحصر به فرد باشد و هم چنین این جزئیات به عوامل خاص و متعددی بستگی دارد . 
یکی از این روش های مقاوم سازی  ، استفاده از چهار نبشی در چهار گوشه ستون است. ضخامت ، طول و اندازه این نبشی ها و همچنین تعداد و فاصله آن ها در طول المان با توجه به طراحی و عوامل تأثیر گذار  می تواند تغییر کند . سپس این نبشی ها با کمک المان واسط با یکدیگر اتصال یافته و المان اصلی را محصور می کنند. معمولا این اتصال با کمک تسمه و جوش ایجاد می شود.
یکی دیگر از راهکارهای استفاده از روش ژاکت فلزی برای ستون های بتنی استفاده از چهار پلیت در چهار طرف ستون است. ابعاد این پلیت ها با توجه به میزان باربری و طراحی انتخاب می شود ؛ با این حال این روش معمولا برای باربری های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و در چنین شرایطی معمولا طول و عرض پلیت های مورد استفاده با طول و عرض ستون بتنی برابر است و یا تفاوت اندکی دارد زیرا این پلیت ها برای تقویت ستون مورد استفاده قرار گرفته اند بنا بر این باید طول و عرض آن تقریبا برابر با ستون باشد که بتواند نقش خود را به بهترین شکل ایفا کند .
اتصال این پلیت ها می تواند با کمک المان های واسط مانند نبشی و استفاده از جوش یا پیچ (کاشت بولت) برقرار گردد. در برخی موارد ممکن است این پلیت ها با کمک روش کاشت شیمیایی به ستون نیز متصل شوند.
 

 

فیلترها
Sort
display