0912-1001763

88259793

از 10 صبح تا 4

جستجو

مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان

برای مقاوم سازی ساختمان بعد از تماس کارفرما با شرکت مقاوم سازی و طرح مشکلات ساختمان، برای تعیین نوع مقاوم سازی و اجرای آن، اقدامات لازم در چند مرحله صورت می گیرد. که به این اقدام مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان می گویند.

مقاوم سازی:

مقاوم‌ سازی ساختمان در علم مهندسی به معنای بالا بردن مقاومت یک سازه (ساختمان) در برابر نیروهای وارده و یا عوامل محیطی است. یکی از موضوعات مهم و کاربردی در راهبرد کاهش خطرپذیری در برابر زلزله، مقاوم‌سازی ساختمان‌های موجود با کمترین هزینه با سرعت بالا و به صورت ساده می باشد تا جان شهروندان در زلزله‌ای متوسط به بالا حفظ شود و در حقیقت آستانه ریزش ساختمان‌ها ارتقا پیدا کند.

مقاوم‌سازی از مهم‌ترین راهبرهای کاهش خطرپذیری در برابر زلزله بوده که با کمترین هزینه با سرعت بالا و به صورت ساده است تا دست کم جان شهروندان در زلزله‌ای متوسط به بالا حفظ شود و در حقیقت آستانه ریزش ساختمان‌ها ارتقا یابد.

انواع روش مقاوم سازی:

 1. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با FRP
 2. مقاوم سازی ساختمان ها با اضافه نمودن دیوار برشی و یا مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با اضافه نمودن بادبند فلزی
 3. مقاوم سازی ساختمان ها سازه ها با استفاده از میراگر یا دمپر
 4. مقاوم سازی ساختمان ها با استفاده از جرم های متمرکز پاندولی
 5. مقاوم سازی ساختمان ها با استفاده از از ژاکت های فلزی و بتنی
 6. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با استفاده از بادبند های کمانش تاب
 7. مقاوم سازی سازه ها و مقاوم سازی ساختمان ها با استفاده از جداگرهای لرزه ای

مزایای مقاوم سازی به روش ژاکت بتنی و فولادی

 • افزایش ظرفیت برشی و خمشی و محوری المان ها
 • روشی ارزان قیمت در مقایسه با سایر روش ها
 • امکان به کار گیری در هر بخش و المان ساختمان

مزایای مقاوم سازی به روش افزودن مهاربند فولادی و دیوار برشی

 • افزایش مقاومت سازه در برابر نیرو های جانبی
 • افزایش سختی سازه
 • افزایش باربری سازه (ثقلی و جانبی)

مزایا مقاوم سازی با frp:

 • استفاده از FRP برای تقویت و مقاوم سازی ساختمان نیاز به زمان زیادی ندارد و اعضای مقاوم سازی شده در زمان بسیار کوتاهی آماده سرویس دهی می شوند.
 • نیاز به تخریب کمتر بخش هایی از سازه در مقایسه با دیگر روش های مقاوم سازی.
 • نیاز به بازسازی کمتر المان مقاوم سازی شده در برابر دیگر متدهای مقاوم سازی ساختمان.
 • ارزان تر بودن روش استفاده از مقاوم سازی با FRP ( در بسیاری موارد ) نسبت به روش های دیگر مقاوم سازی.
 • مقاوم سازی با FRP نیازمند تجهیزات کارگاهی زیادی نمی باشد .
 • در مقاوم سازی با FRP میزان خوردگی در حد صفر است .
 • مقاوم سازی با FRP به صورت عایق مغناطیسی و الکتریکی در مناطق حساس به امواج مغناطیسی و الکتریکی توصیه می شود
 • افزایش تولید، تامین و توزیع وسیع که باعث کاهش قیمت FRP و افزایش خرید و فروش FRP شده است.
 • ضخامت کم لایه های FRP (در حد میلی‌متر)، باعث می‌گردد تا استفاده از آن ها در مقاوم سازی سازه، اضافه فضا نداشته باشد.

دلایل و مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان

یکی از مهم ترین دلایل نیاز به مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان ، به علت اشتباهاتی است که در زمان طراحی یا اجرا رخ می دهد. در زمان رخ دادن اشتباه در طراحی یا اجرای یک سازه نیاز است که با مقاوم سازی به شرایط مورد نظر دست یافت. مانند وقتی که بتن نتوانسته است مقاومت لازم را حاصل کند یا وقتی که ابعاد اجزای باربر از اندازه لازم کوچکتر باشد.

در مواردی مانند تغییر در استانداردها و آیین نامه ها، افزایش عمر مفید بهره برداری و تغییر کاربری سازه که از دیگر دلایل مقاوم سازی ساختمان هستند، سازه مشکل خاصی ندارد، اما شرایط جدید بهره برداری ایجاب می کند که از لحاظ باربری تغییرای در آن به وجود آید. مثلاً سازه وقتی طراحی و اجرا می شود و بعد از چند سال در آیین نامه طراحی تغییراتی مثل آیین نامه ۲۸۰۰ به وجود می آید، سازه به اصلاح نیاز خواهد داشت. مثال دیگر این که سازه ای که عمر مفید آن تمام شده یا در شرف اتمام است، اگر هنوز قرار است از آن بهره برداری شود، باید برای مقاوم سازی آن اقدام های لازم را انجام داد.

از دیگر دلایل و مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان

یکی دیگر از موارد زمانی است که ساختمان برای کاربری مسکونی طراحی شده باشد و قرار است تغییر کاربری دهد و مثلاً با کاربری آموزشی از ساختمان استفاده شود که در این حالت نیز نیازمند مقاوم سازی خواهد بود. افزایش طبقات و بار وارده از دیگر دلایل مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان است که می توان به زمانی اشاره کرد که قرار است بنا به دلایل اقتصادی یا هر دلیل دیگری طبقاتی به سازه اضافه شود که پیش از این پیش بینی نشده است. در تمام این موارد، با نظر فرد متخصص که می تواند مهندس ناظر ساختمان یا مهندس ناظر سازمان نظام مهندسی ساختمان باشد و یا مهندس ناظر شهرداری یا مهندس محاسب که با در نظر داشتن ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی، لزوم انجام مقاوم سازی مورد بحث قرار می گیرد.

تفاوت شیوه ها و مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان

تقویت و مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله به نوع ساختمان بستگی دارد که شامل اسکلت فولادی و بتنی، دیوار بالابر و موارد دیگر در ساختمان می شود. برای مقاوم سازی هر کدام از این اجزا راه های مخصوصی وجود دارد که برای انتخاب و اجرا به بررسی نیاز دارند. مثلاً اضافه کردن بادبند در ساختمان های فلزی ساده است، در صورتی که در ساختمان های بتنی این کار با مشکلات اجرایی همراه است. ممکن است اضافه کردن دیوار برشی راهکار مفیدتری برای ساختمان های بتنی باشد.

مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان2

مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان 

این مراحل گام هایی هستند که برای انجام مقاوم سازی باید طی شوند:

 • در مرحله نخست برای مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان نیاز است که میزان مقاومت و شکل پذیری ساختمان با توجه به اجزای مورد استفاده از جمله میلگرد تعیین شود. در این مرحله کارشناسان و متخصصان باید از ساختمان بازدید کنند یا به فایل های محاسبات ساختمان و نقشه های معماری و سازه ای دسترسی داشته باشند.
 • در مرحله بعد با استفاده از نتایج حاصل از بررسی های مرحله اول و همچنین تخمین بارهای وارده از زلزله به ساختمان، اندازه ضعف و تقویت آن باید معین شود.
 • در مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان مهم است که هدف از مقاوم سازی تعیین شود تا بتوان برای طراحی مقدماتی اقدام کرد.
 • در این مرحله نیز با بررسی مراجع موجود درباره روش های مقاوم سازی و امکانات موجود و نظرات مالک ساختمان، روش مناسبی برای مقاوم سازی انتخاب شود.

ادامه مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان 

 • در مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان نیاز است برای تشخیص ویژگی های سازه مانند مقاومت مصالح و ویژگی های دینامیکی، برخی کارهای آزمایشگاهی بر روی سازه یا مدل آن انجام شود. گاهی لازم است این آزمایش ها روی سازه تقویت شده برای تأیید طرح تقویت انجام شود.
 • برای مشخص شدن وضعیت آینده ساختمان باید میزان مقاومت افزوده شده با به کار بردن شیوه منتخب تعیین شود.
 • در مواردی برای مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان لازم است که اجزایی مثل میلگرد به سازه افزود شود. به این ترتیب، اعضای جدید باید به شکلی در پلان قرار گیرند که موجب خروج از مرکزیت بالای مرکز سختی نسبت به مرکز جرم نشوند. ممکن است پیچش های بزرگ در اثر زلزله در غیر این حالت ساختمان را در شرایط بحرانی قرار دهد.
 • بعد هم ویژگی های رفتاری سازه بعد از مقاوم سازی بررسی و محاسبه شود تا موقعیت جدید سازه برای مقایسه تعیین شود.
 • به طور معمول در پروسه مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان تحلیل های خطی صورت می گیرد که در صورت نیاز داشتن کارفرما به تحلیل های غیر خطی و تاریخ مشخص، با در نظر داشتن نشریه ۳۶۰ بهسازی لرزه ای ساختمان به وسیله شرکت مشاور انجام می شود. این کار هم هزینه بر است و هم به زمان نیاز دارد.
 • هر نوع تغییراتی که در اسکلت ساختمان ایجاد شود، موجب تغییر ویژگی های رفتاری آن می شود. اندازه و راستای این تغییرات باید تعیین شود. ممکن است یک تقویت نامناسب موجب تغییر ویژگی ها در جهت نامطلوب شود و سازه را با موقعیت بحرانی تری مواجه کند.

در مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان شرکت های متخصص که کار مشاوره انجام داده اند، سه راهکار برای مقاوم سازی ارائه می دهند که در هر طرح به طور جداگانه هزینه و مدت زمان اجرای آن نیز برآورد شده است. همچنین مصالح مورد نیاز برای اجرای مقاوم سازی نیز با کارفرما عنوان می شوند.

در نهایت با استفاده نتایج حاصل از دو مرحله آخر که با در نظر گرفتن موفقیت طرح و دست یافتن به هدف اولیه هستند، مورد بررسی قرار می گیرند. اگر هدف مورد نظر تأمین نشود، مراحل پیشین باید بازنگری شوند و مشکل شناسایی شود. مراحل دوباره تکرار می شوند تا به هدف مورد نظر دست یابند.

اجرا مهم ترین مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان است :

مرحله آخر نیز اجرای طرح است که با تهیه مصالح انجام می شود. مقاوم سازی ساختمان به دلیل حساسیتی که دارد باید با دقت نظر انجام گیرد. اگر مشاوران صلاحیت لازم را از نظر کارفرما داشته باشند، می توانند برای اجرای مقاوم سازی نیز ادامه همکاری دهند. بدون شک، اجرای مقاوم سازی مهم ترین مرحله در میان تمام مراحلی است که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

مراحل انجام مقاوم سازی ساختمان1

شرکت مقاوم سازی:

خدمات شرکت مقاوم سازی ساختمان فقط به منظور ترمیم سازه‌های قدیمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بلکه هنگامی که حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان رخ می‌دهند یا هر شرایط غیرطبیعی دیگر می‌توان برای ترمیم سازه‌ها به شرکت مشاور مقاوم سازی مراجعه و با مهندسین شرکت در زمینه مقاوم سازی ساختمان مشورت کرد.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display