0912-1001763

88259793

از 10 صبح تا 4

Search

عملکرد چکش اشمیت

چکش اشمیت (Schmidt hammer  ) که با نام چکش سوئیسی نیز شناخته می‌شود. چکشی برگشت‌پذیر است که این ابزار برای سنجش ویژگی‌های ماده‌های کشسان و به ویژه سنجش مقاومت فشاری بتن به‌ کار می‌رود. عملکرد چکش اشمیت برای سنجش سختی سنگ‌ها و صخره‌ها نیز کمک گرفته می‌شود. چکش اشمیت به نام‌های چکش بازتاب، چکش ضربه‌ای و یا آزمایش سنجش سختی نیز شناخته می‌شود و یک روش غیر مخرب برای آزمایش بتن می‌باشد.

 

عملکرد چکش اشمیت : 

 

آزمایش چکش اشمیت بر اساس این اصل است که بازتاب یک جرم ارتجاعی به سختی سطح در مقابل جرمی که به آن برخورد می‌کند وابسته است. در چکش اشمیت جرم متصل شده به فنر وجود دارد که با کشیدن فنر تا نقطه مشخصی، مقدار انرژی ثابتی به آن داده می‌شود. این کار با فشار دادن چکش به سطح صاف بتن انجام می‌شود. بعد از آزاد کردن، جرم تحت اثر بازتاب میله چکش (که هنوز در تماس با سطح بتن است) قرار می گیرد و مسافتی که توسط جرم طی می‌شود و برحسب درصدی از انبساط اولیه فنر بیان می‌شود، عدد بازتاب نامیده می‌شود. این مقدار توسط یک نشانه که در طول یک مقیاس مدرج است حرکت می‌کند، نشان داده می‌شود. عدد بازتاب یک اندازه مطلق است، چون به انرژی ذخیره شده در فنر و به اندازه جرم وابسته می‌باشد.

 

عملکرد چکش اشمیت

 

آزمایش عملکرد چکش اشمیت : 

 

از جمله آزمایش های غیرمخرب بتن تست چکش اشمیت می باشد. این آزمایش روشی برای ارزیابی کیفیت و مقاومت نسبی بتن می باشد. امروزه استفاده از آزمایش عملکرد چکش اشمیت طرفداران زیادی در بین کارشناسان اجرایی و تعمیراتی دارد. این آزمایش با ارائه دیتاهای کیفی بتن می تواند روشی برای افزایش سرعت اجرای چروژه های بتنی بزرگ مانند سدها و جلوگیری از وقفه های آزمایشگاهی باشد. البته باید توجه داشت که آزمایش غیرمخرب چکش اشمیت دارای نقایص و مکشلاتی نیز می باشد. این مشکلات مربوط به متغییر و گاها اشتباه بودن نتایج با وضعیت کلی بتن در آزمایش چکش اشمیت می باشد.

 

معایب عملکرد چکش اشمیت : 

 

از جمله این مشکلات سطحی بودن نتایج حاصله از تست چکش اشمیت می باشد. با این حال هنوز عملکرد چکش اشمیت به علت سریع و کم هزینه بودن آزمایشی کاربردی در پروژه های ارزیابی و مقاوم سازی سازه های بتنی به حساب می آید. می‌توان با استفاده از به کارگیری ضریب اصلاح نسبت به واقعی سازی نتایج آزمایش چکش اشمیت اقدام نمود. مطالعات نشان داده است که سختی سنگ‌ها با مقاومت فشاری تک محوری و مدول کشسانی سنگ‌ها در ارتباط است در واقع سختی یکی از مفاهیم رایج است که برای توصیف رفتاری سنگ‌ها بکار می‌رود. سختی تابعی از عوامل ذاتی چون نوع کانی‌ها، ابعاد دانه‌ها، چسبندگی مرزی کانی‌ها، مقاومت و رفتار الاستیک و پلاستیک سنگ می باشد. ترکیب و اندرکنش این عوامل، تعیین کننده سختی یک سنگ است.

 

 ابزار لازم برای تست عملکرد چکش اشمیت

 

 • چکش اشمیت

 

شامل یک چکش فلزی بارگذاری شده با فنر است که پیستون فلزی آن در زمان تماس به سطح بتن ضرباتی را آزاد می کند. چکش بارگذاری شده با فنر باید با سرعتی ثابت و قابل تجدید حرکت نماید. فاصله بازتاب چکش فلزی از پیستون فلزی بر روی یک مقیاس خطی متصل به بدنه وسیله، اندازه گیری می شود.

انواع و اندازه‌های متعدد چکشهای اشمیت تجاری متناسب با این روش آزمایش و برای انواع و اندازه های مختلف ساختمانهای بتنی در بازار موجود هستند.

 

 • سنگ سنباده

 

برای ساییدن سطح بتن هوازده و مسطح کردن سطح آن و همچنین شامل بافت دانه ای متوسط سیلیکون کاربید یا مصالح مشابه

 

 • سندان آزمایشی:

 

یک استوانه به قطر حدود ۱۵۰ میلیمتر (۶ اینچ)  و ارتفاع ۱۵۰ میلیمتر (۶ اینچ)  ساخته شده از فولاد خشکه با یک ناحیه ضربه سخت شده در HRC۲ + ۶۶ است که میزان سختی راکول آن با استفاده از روش آزمایش E18  اندازه گیری شده است. هادی وسیله شرایطی را برای در مرکز قرار گرفتن چکش اشمیت در ناحیه ضربه ایجاد کرده و وسیله را عمود بر سطح نگه می دارد.

 

انتخاب سطح تست عملکرد چکش اشمیت

 

 • کمترین ضخامت بخش مورد نظر باید 100 میلی متر باشد.
 • محل مورد نظر نباید متخلخل، دارای ترک، پوسته پوسته و هوازده باشد.
 • در بخش هایی که ماله کشیده شده و زبر هستند، نسبت به مناطق قالب بندی شده اعداد بزرگ تری می دهد.

 

عملکرد چکش اشمیت

 

نکات مهم در اجرای تست عملکرد چکش اشمیت

 

 • از تست عملکرد چکش اشمیت می توان برای تعیین یکنواختی بتن درجا استفاده کرد.
 • برای تخمین مقاومت بتن باید رابطه ای میان مقاومت بتن و عدد بازتاب حاصل شود.
 • با توجه به این که این تست تخمینی است، نمی تواند مشخص کننده تأیید یا رد بتن باشد.
 • باید در نظر داشت که سطح بتن حتماً باید کاملاً صاف، خشک و تمیز باشد.
 • پیش از تست چکش اشمیت، ذرات شلنگ مورچه باید به وسیله یک چرخ سنگ یا سنگ از سطح بتن جدا شوند.
 • تست چکش عقب نشینی را نباید روی سطح خشن صورت داد.
 • بهتر است محل ضربه چکش روی سطح بتن دست کم 20 میلی متر از انحنای لبه یا شکل باشد.

 

روش انجام تست عملکرد چکش اشمیت

 

عملکرد چکش اشمیت باید پیش از آزمایش کالیبره شود. برای شروع کار تست چکش اشمیت، چکش روی نمونه قرار داده می شود و با فشار روی سنگ آن را به داخل بدنه فرو می کنند. این کار باعث فشره شدن فنر داخل چکش خواهد شد. ضامن فنر در سطح انرژی تراکمی مشخصی آزاد می شود و به یک وزنه که بالای پلانرژ است ضربه می زند.

ارتفاع واجهش وزنه از روی خط کش خوانده می شود. این عدد به عنوان مقیاس تعیین سختی به کار می رود. چکش ها تنوع زیادی دارند و مهم ترین ویژگی آنها قابل حمل بودن آنها است.

سطحی که پلانژر روی آن قرار می گیرد، باید کاملاً صاف و پرداخته شده باشد. قطعات جداگانه و سنگ را باید به یک پایه صلب محکم کرد تا نمونه در طول تست چکش اشمیت تکان و لرزش نداشته باشد. عدد به دست آمده به راستای قرار گرفتن چکش بستگی دارد. بهتر است چکش در وضعیت عمود به سمت بالا، افقی یا عمود به سمت پایین قرار گرفته شود. اگر امکان انجام تست در این وضعیت ها نباشد، می توان تست را با زاویه دلخواه انجام داد و بعد نتیجه را برای وضعیت های عمود یا قائم تصحیح کرد. به طور معمول کارخانه سازنده منحنی تصحیح را نیز ارائه می دهد. زاویه قرار گرفتن و هر نوع تصحیح صورت گرفته باید گزارش شود.

تست عملکرد چکش اشمیت باید در هر سطح ده بار انجام شود و فاصله هر کدام از یکدیگر نباید از 2. 5 سانتی متر کمتر باشد. در صورت خرد و شکسته شدن سطح بتن، تست مورد قبول نیست.

اگر عدد به دست آمده بیشتر از 6 واحد با میانگین فاصله داشته باشد، باید حذف شود. در صورتی که بیشتر از دو نمونه در یک تست حذف شوند، این تست مورد قبول واقع نخواهد شد و دوباره باید انجام شود. مقدار انحراف چکش نباید از مثبت و منفی 5 درجه بیشتر باشد.

 

عملکرد چکش اشمیت

شرکت مقاوم سازی از ورق‌های پلیمری تقویت شده استفاده می‌کند:

 

در سال‌های کنونی کشورهایی که توسعه یافته هستند از ورق‌های پلیمری تقویت شده برای مقاوم سازی استفاده می‌کنند و این باعث شده که به صورت خاص مورد توجه قرار گیرند.

 این روش یکی از کارآمدترین و بهترین راه‌حل‌ها می‌باشد به دلیل اینکه این مواد از مدول الاستیسیته برخوردار می‌باشند، در مقابل عوامل خورنده مقاومت بالایی دارند و با سرعت زیادی کار را انجام می‌دهند. شرکت مقاوم سازی در زمینه طراحی، محاسبه دارای کادری مجرب می‌باشد و با استفاده از ورق‌های پلیمری تقویت شده مقاوم سازی را اجرا می‌کند. به طوری که از مواد پلیمری باکیفیتی که در کشور موجود می‌باشد استفاده می‌کند. همچنین این شرکت با استاندارهایی که جزء آخرین استانداردهای روز دنیا محسوب می‌شوند بر تجربه چندین ساله خود تکیه می‌کند. همچنین برای خدمات مشاوره، طرح کردن و اجرا کردن در زمینه بهره بردن از الیاف پلیمری جهت تقویت کردن سازه‌های بتنی آماده ارائه می‌باشد.

 

شرکت مشاور مقاوم سازی چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

 

شرکت مشاور مقاوم سازی انواع خدمات مشاوره‌ای را ارائه می‌دهد شامل:

 

 • خدمات مشاوره‌ای به منظور بررسی آسیب پذیری سازه‌ها
 • تحلیل به صورت غیرخطی و ارائه نمودن طرح بهسازی و مقاوم سازی
 • ارائه دادن مشاوره در خصوص محصولات
 • پهنه‌بندی زمین‌لرزه
 • ارائه دادن خدمات جهت مدیریت بحران زلزله
 • خدمات مشاوره‌ای به منظور سازه‌های بتنی و فلزی، سازه‌های صنعتی، سازه‌های دریایی و...
Write a comment
Filters
Sort
display