0912-1001763

88259793

جستجو

زیرسازی فونداسیون

زمینی که قرار است ساختمان روی آن ساخته شود، نیاز به شناسایی دارد. اطلاعاتی مانند تعیین سطح آب های زیر زمینی، مقاومت خاک، تعیین مواد تشکیل دهنده خاک و پیش بینی نشت با ارسال نمونه به آزمایشگاه امکان پذیر است. زمین هایی که در آنها قبلاً ساختمان وجود داشته باشد وضعیت آن معلوم است، اما تعیین مقاومت زمین در زمین های ناشناخته اهمیت دارد. فونداسیون قسمتی از ساختمان است که بار و فشار وارده از بخش های مختلف و بارهای اضافه را به زمین انتقال می دهد و به همین دلیل زیرسازی فونداسیون از امور مهم در مقاوم سازی ساختمان به شمار می رود.  

 

خاکریزی و زیرسازی فونداسیون

پیش از شروع به ساختن ساختمان لازم است ناهمواری های زمین هموار شوند. شمال جغرافیایی نقشه را با جهت شمال محل انطباق می دهند. سپس، یکی از محورها را با دو میخ در ابتدا و انتها مشخص می کنند که به آن مبنا می گویند و دیگر محورهای طولی و عرضی از روی آن تعیین می شود.

در زمان خاکبرداری ممکن است جداره پی ریزش کند یا زیر پی مجاور خالی شود. یکی از روش های جلوگیری از ریزش خاک، اجرای مرحله به مرحله است. ابتدا باید ستون ها اجرا شوند و در مرحله بعد، پس از حفاری تدریجی قسمت های دیگر دیوارسازی انجام شود.

 

پرکردن چاه های متروکه

 

 پرکردن چاه های متروکه

چاه هایی که متروکه هستند با شفته (نوعی خمیر متشکل از خاک، آب، شن و گرد آهک که در هر متر کعب خاک آن چیزی بین 200 الی 250 کیلو آهک استفاده می شود و در مواردی کمی پاره سنگ به آن اضافه می شود) پر می کنند. اگر با قنات برخورد کنند، از پی مرکب یا پی تخت استفاده می کنند یا ممکن است روی قنات را با دال بتنی بپوشانند. نباید از خاک های نباتی برای خاکریزی استفاده شود.

اندازه قشر خاکریز

اندازه قشر خاکریز باید 15 تا 20 سانتی متر به صورت متراکم باشد. برای این کار باید کمی آب به خاک اضافه و با غلتک کار تراکم انجام شود. خاکریزی برای فونداسیون مجاز نیست و برای محوطه سازی و کف سازی قابل انجام است. اگر ضخامت زیرسازی کم باشد، با اضافه کردن ضخامت بتن مگر (بتن با عیار کم که به آن بتن نظافت نیز گفته می شود) این کار انجام می شود. اگر ارتفاع زیرسازی فونداسیون زیاد باشد، با استفاده از ملات ماسه سیمان لاشه چینی سنگ انجام می گیرد.

 

قالب بندی فونداسیون

 

قالب بندی فونداسیون

برای اجرای زیرسازی فونداسیون باید قالب بندی انجام شود. برای این کار باید از تخته سالم بی گره به اندازه 5/2 سانتی متر استفاده شود. در پی عادی می توان با گذاشتن ورق پلاستیکی در جداره خاکبرداری از آن مانند قالب استفاده کرد.

 

انواع فونداسیون

 

انواع فونداسیون

زیرسازی فونداسیون و قالب بندی آن توضیح داده شد. در ادامه درباره انواع فونداسیون توضیحاتی آورده شده است.  

فونداسیون شمعی

زمانی که لایه های بالایی خاک قابلیت فشردگی زیادی داشته یا ضعیف باشد، به شکلی که شالوده سطحی برای توزین بار ساختمان مناسب نباشد، از فونداسیون شمعی برای منتقل کردن بار به لایه زیرین محکم تر و یا سنگ بستر استفاده می شود. شمع ها می توانند از جنس فولاد، بتن، بتن مسلح یا چوب باشند. اگر ظرفیت باربری زمین اندازه نباشد، شمع ها برای درست کردن شالوده عمیق به کار می روند. یعنی زمانی که بستر سنگی یا لایه محکم تر زیرین در عمق معقولی از سطح زمین نباشد، از شمع برای منتقل کردن به تدریج بار استفاده می شود. نیروی اصطکاک میان سطح تماس شمع و خاک تأمین کننده مقاومت شمع است. در صورتی که شمع ها تحت نیروی افقی باشند و همچنان قابلیت حمل بارهای عمودی را داشته باشند، می توانند نیروهای افقی را با خمش حمل کنند.

 

فونداسیون نواری

 

فونداسیون نواری

در ساختمان های آجری از فونداسیون نواری و همچنین زیرسازی فونداسیون استفاده می شود. عمق فونداسیون نواری دست کم باید حدود 50 و عرض آن کمی از عرض دیوار روی آن بزرگ تر باشد. شفته ریزی، کرسی چینی، شناز، ملات ماسه سیمان به منظور ایزولاسیون رطوبتی، قیرگونی، ملات ماسه سیمان به منظور پوشش روی قیرگونی و در نهایت نیز دیوار چینی اصلی به ترتیب لایه های این نوع فونداسیون هستند. 

 

فونداسیون نقطه ای

 

فونداسیون نقطه ای

از فونداسیون نقطه ای در ساختمان هایی استفاده می شود که بار آنها به شکل متمرکز به زمین انتقال می یابد. زمین مناسب، بتن مگر، آرماتور کف فونداسیون، بتن اصلی و صفحه زیر ستون در ساختمان های با اسکلت فلزی لایه های تشکیل دهنده این نوع فونداسیون هستند.

 

فونداسیون شفته ای

 

فونداسیون شفته ای

در ساختمان های کوچک با تعداد طبقات کم از فونداسیون شفته ای و زیرسازی فونداسیون استفاده می شود. برای شفته سازی به این شکل عمل می شود که شفته به داخل فونداسیون ریخته می شود و بعد از این که قطر آن به 20 تا 30 سانتی متر رسید، آن را در یک سطح افقی هموار و یک روز به حال خود رها می کنند تا آب آن تبخیر یا جذب شود. برای متراکم شدن آن را با یک وزنه سنگین می کوبند. دوباره به اندازه همان ارتفاع شفته ریزی ادامه می یابد. فونداسیون شفته ای درساختمان های اسکلت فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فونداسیون بتنی

 

فونداسیون بتنی

به دلیل مقاومت بتن، فونداسیون بتنی را بهترین نوع فونداسیون می دانند. زیرسازی فونداسیون در این روش نیز باید به شکل خاص خود انجام شود. زاویه پخش بار در این فونداسیون بین 30 تا 45 درجه است. می توان این نوع فونداسیون را برای جلوگیری از مصرف بتن به شکل پلکانی یا هرم ناقص درست کرد.

برای شروع کار این فونداسیون، باید به اندازه 10 سانتی متر بتن مگر ریخته شود. سطح خاک و بتن به این ترتیب از هم جدا می شوند و سطح پی برای بتن ریزی اصلی تراز می شود. بعد روی بتن مگر درون پی با تخته قالب بندی می شود.

بعد از این که قالب آماده شد، بتن ساخته شده درون قالب ریخته می شود و سپس آن را می کوبند. دانه های شن و ماسه باید در هم متراکم شوند. بارگذاری روی این نوع فونداسیون باید دست کم هفت روز بعد از پی ریزی صورت  گیرد. اگر برای این کار از بتن مسلح استفاده شود، ابتدا آرماتور باید در قالب جاسازی و بعد عمل بتن ریزی و سپس آزمایش تست بتن انجام شود.

 

شرکت مقاوم سازی از ورق‌های پلیمری تقویت شده استفاده می‌کند:

 

در سال‌های کنونی کشورهایی که توسعه یافته هستند از ورق‌های پلیمری تقویت شده برای مقاوم سازی استفاده می‌کنند و این باعث شده که به صورت خاص مورد توجه قرار گیرند.

 این روش یکی از کارآمدترین و بهترین راه‌حل‌ها می‌باشد به دلیل اینکه این مواد از مدول الاستیسیته برخوردار می‌باشند، در مقابل عوامل خورنده مقاومت بالایی دارند و با سرعت زیادی کار را انجام می‌دهند. شرکت مقاوم سازی در زمینه طراحی، محاسبه دارای کادری مجرب می‌باشد و با استفاده از ورق‌های پلیمری تقویت شده مقاوم سازی را اجرا می‌کند. به طوری که از مواد پلیمری باکیفیتی که در کشور موجود می‌باشد استفاده می‌کند. همچنین این شرکت با استاندارهایی که جزء آخرین استانداردهای روز دنیا محسوب می‌شوند بر تجربه چندین ساله خود تکیه می‌کند. همچنین برای خدمات مشاوره، طرح کردن و اجرا کردن در زمینه بهره بردن از الیاف پلیمری جهت تقویت کردن سازه‌های بتنی آماده ارائه می‌باشد.

 

شرکت مشاور مقاوم سازی چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

 

شرکت مشاور مقاوم سازی انواع خدمات مشاوره‌ای را ارائه می‌دهد شامل:

 

  • خدمات مشاوره‌ای به منظور بررسی آسیب پذیری سازه‌ها
  • تحلیل به صورت غیرخطی و ارائه نمودن طرح بهسازی و مقاوم سازی
  • ارائه دادن مشاوره در خصوص محصولات
  • پهنه‌بندی زمین‌لرزه
  • ارائه دادن خدمات جهت مدیریت بحران زلزله
  • خدمات مشاوره‌ای به منظور سازه‌های بتنی و فلزی، سازه‌های صنعتی، سازه‌های دریایی و...

 

 

فونداسیون بتنی

 

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display