0912-1001763

88259793

از 10 صبح تا 16

Search

ترمیم بتن

در ساختمان سازی از مهم ترین اصولی که باید رعایت شود، مقاوم سازی است. به این منظور باید بتن از بین رفته مجدداً ترمیم شود تا برای ایمنی ساختمان مخاطره آمیز نباشد. بر روی بتن بعد از گذشت زمان زیادی علاوه بر ایجاد پوسته های فراوان، شکستگی ها و حفره های بزرگی هم ایجاد می شود. این موارد نشان دهنده این است که باید ترمیم بتن صورت بگیرد.

بتن نقش زیادی در افزایش استقامت ساختمان دارد البته اصول دیگری هم برای افزایش مقاومت رعایت می شوند اما در هر صورت باید به سلامت بتن توجه کرد. این کار به این صورت انجام می شود که در ابتدا بتن کرمو کاملاً برداشته شده و بعد از آن ملات بر روی سطح ریخته می شود. برای کیفیت بهتر بتن بهتر است از واترجت استفاده کرد. این کار برای حفظ و ماندگاری بیشتر کارایی بتن انجام می شود. افزایش و حفظ مقاومت فشاری و کششی بتن هدف اصلی ترمیم است.

علت از بین رفتن و کرمو شدن بتن

تخریب شدن بتن به دلایل مختلفی صورت می گیرد که در مواردی ممکن است آسیب های دیگری هم به سازه وارد شده باشد. به طور کلی تخریب بتن به دلایل زیر اتفاق می افتد:

  • سازه بتنی به خوبی طراحی نشده است.
  • بروز خوردگی در قسمت های فولادی سازه بتنی
  • از بین رفتن سولفات سازه
  • بتن در اثر برخورد با اسید از بین رفته است
  • عدم ترکیب مناسب ملات بتن (آب بیشتر)
  • عدم اجرای مناسب

خوردگی و از بین رفتن بتن به هر دلیل که باشد، باید حتماً برطرف شود. هر کدام از این موارد به شکل های مختلف بر روی سازه بتنی تأثیرگذار خواهند بود بنابراین باید افراد متخصص در این حوزه دلیل بروز خوردگی و تخریب در بتن شناسایی کنند تا در ترمیم بتن هم سریع تر عمل کنند. در شرایط مختلف ترمیم هم باید با روش های مختلفی صورت بگیرد. باید از مواد و مصالح مختلفی با توجه به نوع آسیب برای بتن استفاده کرد تا ترمیم به درستی صورت بگیرد. ترکیب بتن نقش بسزایی در دوام و حفظ کیفیت آن دارد اما عوامل دیگری هم در آن دخیل هستند که به روش های متفاوتی باید رفع شوند.

روش های ترمیم بتن

ترمیم بتن با توجه به اینکه تخریب به چه دلایلی اتفاق افتاده است، با روش متفاوتی صورت می گیرد. در صورتی که تخریب به دلیل آب اضافه بتن شایع ترین دلیل بروز خوردگی بتن است و برای رفع آن باید از ملات های الیاف دار و چسب بتن لاتکس به صورت مستمر استفاده کرد. برای محکم تر شدن بتن می توان از چسب اپوکسی استفاده کرد. این کار نهایت موجب افزایش مقاومت در سطح کشش خواهد شد.

برای ترمیم بتن در سازه بتنی که ساخت نامناسبی دارد، در ابتدا باید فلزات را برداشته و در جای مناسبی قرار دارد. باید مکانی را انتخاب کرد که در آن بتن مقاومت بیشتری داشته باشد. با استفاده از پوشش های آب بند هم می توان مانع از نفوذ آب شد. اجرای نادرست بتن را راحت تر می توان جبران کرد و در صورتی که زمان زیادی نگذشته باشد، می توان مقداری سیمان به بتن اضافه کرد. در صورتی که مدت زمان زیادی گذشته باشد، می بایست بتن کرمو شده را کاملاً برداشت و سپس ملات ترمیمی را به همراه چسب مناسب برای بتن استفاده کرد.

ترمیم بتن برای آسیب به سولفات و بخش فولادی سازه

زمانی که خوردگی سولفات اتفاق افتاده باشد، باید از ملات ترمیم دارای الیاف استفاده کرد که بر پایه سیمان باشد. این ملات باعث می شود تا بتن در برابر خوردگی و آسیب های مختلف، مقاومت بالایی داشته باشد. سازه نباید به صورت مستمر خشک و یا مرطوب شود زیرا این اتفاق باعث بیشتر شدن آسیب به سولفات خواهد شد. ترمیم بتن دارای حساسیت های زیادی است و باید به درستی انجام شود.

بعد از تشخیص اینکه بتن به دلیل خوردگی فولاد دچار آسیب شده است باید فلزی که دچار خوردگی است، کاملاً برداشته شده و جایگزین دیگری برای آن قرار داده شود. در این جا می توان از محصولاتی استفاده کرد که از خوردگی جلوگیری می کنند.

زمانی که شبکه آرماتوربندی دچار آسیب می شود ممکن است مناطقی از بتن که به ظاهر سالم هستند هم دچار آسیب شوند. بر این اساس باید با دقت کامل به شناسایی نقاط آسیب دیده پرداخت. نکته حائز اهمیت در ترمیم بتن شناسایی درست علت خوردگی و آسیب بتن است که می تواند در رفع و ترمیم بسیار کمک کننده باشد.

ترمیم تن بر اثر آسیب اسیدی

زمانی که بتن در معرض اسید قرار بگیرد، با آن واکنش داده و در نهایت تبدیل نمک خواهد شد. البته در این بین سنگ هایی هم هستند که به علت درشت تر بودن باقی می مانند. خوردگی و آسیبی که در اثر اسید به وجود می آید در نقطه ای آغاز شده و به همان شکل ادامه پیدا می کند. جالب است که هر چقدر که اسید به کار خود ادامه می دهد، تأثیرش کمتر شده و زمانی که به بخش داخلی بتن نزدیک می شود، به کمترین اثر می رسد.

در این صورت برای ترمیم بتن باید از ترمیم کننده های اپوکسی، چسب اپوکسی و ملات ترمیم استفاده کرد. باید به درستی از این مواد به کار برد. بعضی مواقع آسیب های بتن صرفاً شامل ترک هایی در سطح آن است که در این صورت می توان از روش تزریق رزین اپوکسی استفاده کرد.

نشتی آب درون بتن عمده علت خوردگی بتن است که در صورت کم بودن این نشتی می توان با استفاده از روش تزریق منافذ را بست. برای جلوگیری از خوردگی بتن می توان از برخورد احتمالی اسید با بتن جلوگیری کرد. روش های پیشگیرانه به نوعی مؤثرتر هستند و دوام سازه را افزایش می دهند.ترمیم بتن باید به صورت اصولی و با روش های درست انجام شود. همانطور که گفته شد، دلیل خوردگی بتن باید کشف شده و در نهایت اقدام به تعمیر آن شود. استفاده از ملات ترمیم و چسب های مختلف می تواند راه حل این مشکل باشد.

View as Grid List
Sort by
Display per page

E.M.SUPER REPAIR

It is one of the cement repair materials that is known as one of the most effective cement materials in this category. This ready-made powder mortar due to the presence of various polymers, especially concrete adhesive in its structure, in addition to ductility, which leads to suitable troweling and easy polishing, with its high adhesion to various materials, especially concrete, makes the impermeable surfaces impermeable. Also provides.
Call for pricing

Epoxy concrete adhesive

Solvent-free epoxy concrete adhesive is modified on the basis of epoxy resin and has special hardeners. This adhesive is the best choice for bonding fresh concrete or mortar to old concrete and creating a lot of mechanical strength by creating a very strong bond of tensile strength of concrete.
Call for pricing

ABADUR MP-5-25 Epoxy mortar

A solvent-free structural epoxy mortar is based on a modified epoxy resin and special hardeners that are two-component, thixotropic and suitable for application at temperatures of 5 to 25 degrees Celsius.
Call for pricing
Filters
Sort
display