0912-1001763

88259793

جستجو

اهمیت مقاوم سازی با FRP

اهمیت مقاوم سازی با FRP یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان می باشد. این روش به لحاظ اقتصادی با روش های سنتی مقاوم سازی ساختمان قابل رقابت بوده و همچنین دارای قابلیت اجرای سریع و آسان می باشد. مقاوم سازی با الیاف پلیمری نسبت به روش های سنتی تداخل کمتری در کاربری ساختمان در حین اجرا ایجاد می کند. در مواردی که استفاده از ماشین آلات سنگین و یا توقف کاربری ساختمان در هنگام اجرا امکان پذیر نیست استفاده از الیاف پلیمری (FRP)  تنها روش مقاوم سازی می باشد. از دیگر مزایای مصالح پلیمری یا به عبارتی پلیمرهای مسلح شده با الیاف  (FRP)  نسبت بالای مقاومت به وزن و سختی به وزن می باشد.

اهمیت مقاوم سازی با FRP

استفاده از FRP در سازه ها : 

مقاوم سازی با FRP در قسمت های متنوعی از سازه انجام می شود. که از جمله می توان به مقاوم سازی ستون ها با FRP، مقاوم سازی تیر با FRP، مقاوم سازی دال با FRP و مقاوم سازی دیوار با FRP اشاره کرد.

اهمیت مقاوم سازی با FRP : 

هم اکنون استفاده از این روش در مورد مقاوم سازی ساختمان ها، مقاوم سازی پلها، مقاوم سازی سازه های صنعتی، مقاوم سازی سازه های بنایی، مقاوم سازی سازه های بتنی، مقاوم سازی ساختمان های مسکونی، مقاوم سازی ساختمان های تجاری و ... متداول می باشد.  همچنین از این روش در مقاوم سازی سیلوها، مقاوم سازی خطوط لوله، مقاوم سازی نیروگاهها، مقاوم سازی پایه پل ها، و موارد متنوع دیگر استفاده شده است.

استفاده از صفحات فولادی (‌ ژاکت فولادی )

روش سنتی استفاده از صفحات فولادی یا همان ژاکت فولادی در مقاوم سازی تیرها و عرشه پل  دارای مشکلاتی از جمله افزایش وزن سازه، تغییر در سختی سازه ( افزایش نیرو بر روی عضو)، دشواری در دسترسی،  و زمان بالای اجرا می باشد. استفاده از ژاکت بتنی نیز  مشکلات مشابهی دارد علاوه بر این موارد در تمامی روش های سنتی مقاوم سازی ساختمان مشکل تخریب معماری و آسیب به زیبایی ساختمان نیز یکی از دغدغه ها می باشد. گاهی حتی استفاده از روش های  مقاوم سازی ساختمان یعنی ژاکت های فلزی ژاکت های بتنی  مشکلاتی از جمله حذف پارکینگ و یا محدودیت های دیگر را ایجاد می کند. مقاله دیگری درباره روش مقاوم سازی ساختمان با FRP را نیز بخوانید.

اهمیت مقاوم سازی با FRP : 

به دلیل اهمیت مقاوم سازی با FRP، تقریباً تمامی مهندسین عمران حداقل یک بار نام مصالح FRP را شنیده اند. ما قصد داریم تا در این بخش از سایت تا حدی که ممکن باشد به معرفی مصالح FRP، کاربرد مصالح FRP در عمران و همچنین نحوه مقاوم سازی ساختمان با FRP بپردازیم. هر کس با توجه به سطح اطلاعات از FRP و مقاوم سازی با FRP ممکن است بخواهد در بخش خاصی اطلاعات کسب کند، به همین خاطر ما مطالب رو در بخش های مختلف و در ادامه ارائه کرده ایم. شما می توانید بعد از مطالعه یک توضیح مختصر درباره هر موضوع با استفاده از کلیک بر روی لینک به صفحه مورد نظر بروید و مطلب بیشتری در ارتباط با آن مطلب پیدا کنید.

مقاوم سازی ستون های بتنی با مصالح FRP: 

ستون ها به عنوان یکی از اعضای مهم سازه ای در اکثر سازه های ساختمانی و غیر ساختمانی می توانند نیازمند به مقاوم سازی تشخیص داده بشوند. دلایلی چون از دست رفتن ظرفیت ستون بر اثر خوردگی در گذر زمان، عدم رعایت شرایط و الزامات لرزه ای، افزایش بار زنده و یا مرده وارده به سازه و چند دلیل دیگر می تواند باعث شود تا تصمیم بگیریم تا به بهسازی و مقاوم سازی عضو بپردازیم. در زیر به روایت تصویر چند مورد از ستون هایی که مستعد خرابی اند و نیاز به مقاوم سازی دارند را مورد بررسی قرار می دهیم.  

اهمیت مقاوم سازی با FRP  

معمولاً در ساختمان ها طبقه اول به پارکینگ اختصاص داده می شوند و یا در برخی از شرایط این طبقه مورد استفاده هایی چون تالار و یا فروشگاه قرار می گیرند. به خاطر ماهیت معماری در این طبقات اکثر دیوارهای پیرامونی و میانی حذف می شوند تا فضای بیشتری فراهم شود و در مورد تالارها و فروشگاه ها حتی ارتفاع در طبقه افزایش داده می شود. اهمیت مقاوم سازی با FRP موجب می شود تا ساختمان در طبقه اول دارای طبقه نرم باشد. طبقه نرم همچنان که از نامش پیداست به سختی جانبی کمتر این طبقه اشاره دارد. در زلزله تغییر مکان زلزله در این طبقه بسیار شدید بوده و باعث فروریختن این طبقه می شود. در عوض طبقات بالاتر چون تغییر شکل چندانی نداشته اند، کاملا سالم باقی می مانند  

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display