0912-1001763

88259793

جستجو

اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی

اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی :  مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق حالتی را ایجاد می کند که از سطوح زیرساختی و فلزی ساختمان و یا سازه های مختلف حفاظت می نماید و یا به طور کلی از بسیاری از سطوح و تجهیزات در برابر حریق محافظت می نماید که معمولاً دارای تأخیر حرارتی تا ۲ ساعت می باشند ، یعنی تا دو ساعت از بالا رفتن دمای فلز به دمای بحرانی جلوگیری می نمایند.

اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی :

  پوشش های ضد حریق در واقع وظیفه اصلی پدافند عامل و محافظت از سازه های ساختمانی و صنعتی در برابر حریق و آتش سوزی می باشد. اعمال یک سیستم ضد حریق و عایق در برابر حرارت ملزم به رعایت گواهی نامه های خاصی می باشد تا سازه مذکور را مناسب برای کسب امتیاز استاندارد نمای و تأییدیه  ضد حریق بودن را از سازمان آتشنشانی کسب نماید. واژه "fireproofing" در رابطه با استانداردها مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که در مشخصات آیینامه های آتشنشانی مشترک آمریکای شمالی منعکس شده است (استاندارد UL) . آیتم ضد حریق برای سازه های مختلف متغییر است و شرایط ثابتی ندارد بلکه معیارنهایی مقاومت در برابر حریق - تاخیر حرارتی می باشد که در این مواقع مطرح می شود و بنا به استاندارد آیین نامه های آتشنشانی صورت می گیرد.

  اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی

کاربرد های صنعتی  اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی : 

  • ساخت و سازهای تجاری
  • ساخت و ساز های مسکونی و بیشتر در اسکلت های فلزی
  • ساخت و ساز صنعتی
  • ساخت و ساز دریایی ( کشتی )
  • کاربرد در سطوح آیرودینامیک ( البته در پوشش های ضد حریق حلال آب )
  • کاربرد در دیوارها و سقف های بتنی تونل هایی با کاربری های مختلف
  • کاربرد در عملیات استخراجی در معادن برای کاهش خطرات تجهیزات و حفاظت زمانی از پرسنل و افراد در برابر حریق و به تأخیر انداختن تخریب سازه ها در آتش سوزی

وضعیت عملکردی و کاربردی اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی بر روی سازه های صنعتی :

  دمای بحرانی که اسکلت ها و سطوح فلزی تغییر شکل نداده و تا حدودی کاربری خود را حفظ می کند ۵۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. دمای بحرانی کابل های الکتریکی فشار قوی که کاربری خود را از دست می دهند دمای ۱۴۰ درجه سانتی گراد می باشد. بر روی مخازن شیمیایی برای جلوگیری از انفجار و جوشیدن مواد بایستی بر روی این سطوح پوشش و عایق های ضد حریق اجرا شود.

از پوشش ها و عایق های ضد حریق در سکوهای دریایی و سازه های فلزی موجود پالایشگاه های نفت و یا کارخانه شیمیایی برای حفظ سازه های فولادی - استراکچر زیر دمای بحرانی حدود ۵۴۰ درجه به کار برده می شوند. اجرای پوشش های ضد حریق با کیفیت و با تأییدیه آتشنشانی بتن مسلح و سطوح بتنی موجود در تونل ها و سازه های بتنی از جمله محیط های صنعتی ای هستند که پوشش های ضد حریق نانو و پیشرفته در آن کاربرد دارد. مقاله دیگری را در این قسمت قرار داده ایم با عنوان هافسل در مقاوم سازی که مطالعه نمایید.

پوشش های ضد حریق غیراستاندارد و به کارگیری آزبست و مواد مضر در این گونه پوشش های ضد حریق :

آزبست یکی از مصالح قدیمی کاربردی و مورد استفاده در مصالح نسوز می باشد و یا به تنهایی، یا همراه با پوششی از قبیل سیمان، به صورت پاششی یا ورق فشرده یا به عنوان مواد افزودنی به انواع مواد و محصولاتی با قابلیت نسوز، از جمله پارچه هایی برای لباس های محافظ و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفته است . از آنجایی که بعداً سرطان زا بودن آزبست اثبات شد، مواد صنعتی جایگزینی به جای آن مورد استفاده قرار گرفت.

مواد Endothermic نیز تا حد زیادی مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم در حال استفاده هستند، مانند :گچ، بتن و دیگر محصولات سیمانی. نسخه های بیشتر و تکامل یافته از این مواد در صنعت آیرودینامیک، موشک های بالستیک بین قاره ای ( ICBMS ) و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد، که این موارد حاکی از استفاده گسترده و اهمیت ویژه از این پوشش ها در صنعت می باشد. در هنگام آتش سوزی در ساختمان ها، اسکلت های فلزی به علت افزایش دما، قدرت ساختاری و مفید خود را از دست می دهند.  

اجرای پوشش های ضد حریق معدنی و سیمانی

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display