-تهران - کوی نصر - خیابان علیالی غربی-پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مقاوم سازی با ژاکت فولادی

مقاوم سازی با ژاکت فولادی

امروزه روشهای مختلفی جهت مقاوم سازی ساختمان وجود دارد متناسب با ایراد و اشکال ایجاد شده در ساختمان می توان از هر یک از روشهای مقاوم سازی استفاده نمود. پارامتر تعیین کننده در انتخاب روش مقاوم سازی ساختمان صرفه اقتصادی آن سهولت در اجراء و عدم اعمال تغییرات عمده در بخش های مختلف ساختمان می باشد. یکی از روشهای موجود، مقاوم سازی با ژاکت فولادی در سازه های بتنی میاشد.

البته هیچکدام از روشهای مختلف در مقاوم سازی ساختمان دارای کلیه مزایا نبوده و هر یک دارای محاسن و معایبی می باشد که با توجه به نوع پروژه مورد نظر جهت مقاوم سازی می بایست بهترین گزینه را انتخاب نمود.

یکی از روشهای مقاوم سازی سازه های بتنی استفاده از ژاکت فولادی می باشد. ژاکت فولادی می تواند در مقاوم سازی المان های سازه های بتنی اعم از تیر، ستون و… بکار رفته و یا می توان بعنوان یک روش کلی در مقاوم سازی ساختمان بکار گرفته شود.

 

مزایای استفاده از مقاوم سازی با ژاکت فولادی در سازه های بتنی

در روش مقاوم سازی سازه های بتنی با ژاکت فولادی مزایایی وجود دارد که مزیت آن را به روشهای مقاوم سازی افزایش می دهد.

 1. افزایش شدید مقاومت های مورد نیاز جهت مقاوم سازی المان مورد نظر.
 2. بکارگیری این روش در هر بخش و طبقه از ساختمان میسر بوده و نیازی نیست که المان مورد نظر ( مانند ستون) از روی فونداسیون تا طبقه مورد نظر مقاوم سازی گردد.
 3. مصالح مقاوم سازی ارزان قیمت نسبت به سایر روش های مقاوم سازی ساختمان
 4. عدم تغییر در ابعاد المان بعد از مقاوم سازی و در نتیجه عدم تغییر در فواصل و فضا ی مورد نیاز معماری
 5. سهولت تقریبی در اجراء نسبت به مقاوم سازی با ژاکت بتنی

 

مزایای مقاوم سازی سازه های بتنی با روش ژاکت فولادی

معایب استفاده از مقاوم سازی با ژاکت فولادی در سازه ها :

روش مقاوم سازی سازه های بتنی با روش ژاکت فولادی دارای معایبی است که شاید طراح به ترجیح استفاده از دیگر روشهای مقاوم سازی ساختمان دهد این معایب عبارتند از :

 1. عدم سنخیت و تجانس فولاد با المانهای بتنی اجراء شده در مقاوم سازی.
 2. با وجود اینکه مصالح مصرفی در مقاوم سازی با روش ژاکت فولادی نسبتاً ارزان می باشد اما دستمزد اجراء آن نسبت به سایر روشهای مقاوم سازی بالا خواهد بود.
 3. نیاز به تأمین نیروهای برشی درون صفحه ای ما بین سطح بتن و فولاد با استفاده از برشگیرهای فولادی که هزینه اجراء را افزایش می دهد.
 4. آسیب زدن به المان مورد نظر جهت مقاوم سازی به لحاظ کاشت بولت و اضافه کردن برشگیرهای فولادی.
 5. مستعد بودن جهت خوردگی و زنگ زدگی بدلیل استفاده از ورقهای فولادی در سطوح خارجی المان مورد نظر جهت مقاوم سازی.
 6. عدم مقاوم مناسب در برابر آتش سوزی و نیاز به اعمال پوشش ضد حریق بر روی آن.

 

مزایا و معایب ساختمان فلزی

مقاومت زیاد : مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگتر است، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع، ساختمانهائی که بر زمینهای سست قرارمیگیرند، حائز اهمیت فراوان میباشد.

خواص یکنواخت : فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق تهیه میشود، یکنواخت بودن خواص آن میتوان اطمینان کرد و خواص آن بر خلاف بتن با عوامل خارجی تحت تأثیر قرار نمی گیرد اطمینان در یکنواختی خواص مصالح در انتخاب ضریب اطمینان کوچک مؤثر است که خود صرفه جو یی در مصرف مصالح را باعث میشود.

دوام : دوام فولاد بسیار خوب است، ساختمانهای فلزی که در نگهداری آنها دقت گردد. برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود.

خواص ارتجاعی : خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریبی بسیار خوبی مصداق عملی دارد. فولاد تا تنشهای بزرگی از قانون هوک بخوبی پیروی مینماید. مثلاً ممان اینرسی یک مقطع فولادی را میتوان با اطمینان در محاسبه وارد نمود. حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد.

شکل پذیری : از خاصیت مثبت مصالح فلزی شکل پذیری آن است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است و نیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید، در حالیکه مصالح بتن ترد و شکننده در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی، عضو خود خبر داده و از خرابی ناگهانی و خطرات آن جلوگیری میکند.

 

معایب ساختمانهای فلزی:

 

ضعف در دمای زیاد : مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما نقصان می یابد . اگر دکای اسکلت فلزی از ۵۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد برسد، تعادل ساختمان به خطر می افتد.

خوردگی و فساد فلز در مقابل عوامل خارجی : قطعات مصرفی در ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی خورده شده و از ابعاد آن کاسته میشود و مخارج نگهداری و محافظت زیاد است.

تمایل قطعات فشاری به کمانش : از جمله مزایا و معایب ساختمان فلزی این است که با توجه به اینکه قطعات فلزی زیاد و ابعاد مصرفی معمولاً کوچک است، تمایل به کمانش در این قطعات یک نقطه ضعف به حساب می رسد.