-تهران - کوی نصر - خیابان علالی غربی (پیروزی) -پلاک ۱۱۵- طبقه دوم - واحد۳ | تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

تلفکس :۹ - ۸۸۴۸۶۷۷۸ | ۸۸۲۵۹۷۹۳ مشاوره رایگان : ۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

مشاوره رایگان

۰۹۱۲۱۰۰۱۷۶۳

آزمایش بتن - تست بتن

 

آزمایش غیر مخرب بتن ( تست بتن ) روشی برای یافتن مقاومت فشاری و دیگر ویژگی های بتن میباشد. از جمله مزیت های آزمایش غیر مخرب بتن ( تست بتن ) به دست آوردن نتیجه واقعی و سریع بدون کوچکترین آسیب به سازه میباشد.

 

هدف از آزمایش غیر مخرب بتن( تست بتن )

اندازه گیری مقاومت فشاری بتن

ارزیابی کیفیت بتن

تشخیص ترک داخلی بتن

تشخیص همگن یا ناهمگن بودن بتن

تشخیص محل ، کاور و قطر آرماتور

آزمایش چکش اشمیت

یکی از آزمایش های  غیر مخرب بتن ( تست بتن ) ، چکش اشمیت میباشد. این دستگاه که حدودا 3 کیلوگرم وزن دارد ، یکی از بهترین وسایل جهت آزمایش غیر مخرب بتن ( تست بتن ) می باشد. چکش اشمیت نتایج را بر اساس اعداد ( 1 تا 100 ) به ما اعلام میکند و باید بر اساس شرایط تست ، یکنواختی یا عدم یکنواختی بتن را تشخیص دهیم

آزمایش چکش اسمیت

به دلیل یکسان نبودن کیفیت بتن در قسمت های مختلف مقطع مورد نظر ،  آزمایش غیر مخرب بتن ( تست بتن )، باید از قسمت های مختلف گرفته شود تا نتیجه دقیق تر شود

اعداد آزمایش چکش باید فرد باشد تا بتوان درباره ی نتیجه ی آن قضاوت کرد. یکی از مهم ترین پارامتر های آزمایش چکش اشمیت ، کالیبره بودن دستگاه می باشد .دستگاه باید طبق میزان دفعاتی که مورد استفاده قرار میگیرد کالیبره شود.در غیر این صورت خطای نتایج آن زیاد میشود، از دیگر نکات حائز اهمیت درباره آزمایش چکش اشمیت ، سطح بتن مورد آزمایش است. سطح بتن مورد آزمایش چکش اشمیت باید صاف و ساب خورده باشه تا مقاومت بدست آمده واقعی باشد.بعد از اتمام آزمایش چکش اشمیت  باید از تمامی اعداد به دست آمده میانگین گرفته شود و بنا به شرایط آزمایش ( سن بتن ، زاویه قرار گیری چکش و ... ) مقاومت فشاری بتن محاسبه شود.

 

آزمایش التراسونیک بتن

از دیگر آزمایش های غیر مخرب بتن ( تست بتن ) ، آزمایش التراسونیک بتن هست،این آزمایش که با امواج فرا صوت کار میکند، آزمایش بسیار دقیقی است و ما به کمک این آزمایش میتوانیم به کیفیت بتن پی ببریم. همه ی ما میدانیم که سرعت امواج در مواد مختلف متفاوت هست مثلا سرعت ارسال موج در آب ، از هوا بیشتر است و سرعت ارسال موج در یک جسم جامد مانند فلز به مراتب از آب بیشتر است.از این رو با تشخیص سرعت ارسال موج در بتن ما به کیفیت بتن پی میبریم.

آزمایش التراسونیک بتن

ویژگی جالبی که این آزمایش رو منحصر به فرد میکند تشخیص نا همگنی و ترک و حفره داخل بتن است. از آن جا که سرعت موج در هوا بسیار کمتر از بتن است ، هنگام ارسال موج آگر بتن ما دارای فضای خالی باشد، سرعت موج بسیار کم میشود.در مواردی که داخل بتن ترک وجود دارد ، موج برای رسید به سطح بتن مجبور میشود ترک را دور بزند و مسافت بیشتری را طی کند و به همین دلیل سرعت آن کم میشود.در بعضی موارد که ترک بسیار عمیق است و موج ارسال شده توانایی رد شدن از آن رو ندارد ، موج برگشت خورده و ما تشخیص میدهیم که داخل بتن ترک وجود دارد.

اسکن میلگرد - اسکن آرماتور در بتن

از دیگر  آزمایش غیر مخرب بتن ، اسکن میلگرد ( اسکن آرماتور ) میباشد. در بسیاری از موارد ما برای تشخیص آرماتور های به کار رفته در بتن مجبور به سونداژ و تخریب میشویم.

که این کار ضرر زیادی به سازه میرساند و در بعضی از موارد خاص که المان مورد نظر ما تحت فشار خیلی زیاد میباشد به دلایل ایمنی ، ما مجاز به سونداژ و تخریب نمی باشیم.

اسکن میلگرد

یا در مواردی برای کر گیری ( مغزه گیری) ما نیازمند شناسایی محل میلگرد به کار رفته هستیم. دستگاه اسکن میلگرد ( اسکن آرماتور ) سوئیسی پروسک در این موارد کار را بسیار راحت ساخته و بدون تخریب و سونداژ ، میلگرد را شناسایی میکند. این  دستگاه اسکن میلگرد ( اسکن آرماتور ) سوئیسی علاوه بر شناسایی محل میلگرد ، توانایی تشخیص کاور و قطر آرماتور را هم دارد. لازم به ذکر است که برای تشخیص قطر آرماتور باید مقطع مورد اسکن دارای کاور استاندارد باشد.